Γενικά Εφυγε ο αρσενικός μου

alexandr0ss

PB Member
Εγγραφή
1 Ιαν 2009
Μηνύματα
138
Πόλη
Ηράκλειο
Παιδιά καλησπέρα... Πρίν απο λίγο συνέβη κάτι πολύ άσχημο... Είχα πάρει τον αρσενικό μου για να του βάλω λίγο betadin στο πόδι του, και όταν τον πήγα πίσω στο κλουβί μόλις άνοιξα την πόρτα για να τον βάλω μέσα, ξέφυγε και πέταξε έξω... Περιττό να σας πώ οτι ο αέρας που φυσάει τον πήγε πιο μακριά, και η γειτονιά έχει πολλά δέντρα κτλ...υπάρχει περίπτωση να μπορέσει να ξαναγυρίσει; τον φωνάζει η γυναίκα του, αλλά... Δύσκολα τα πράγματα... ☹
και άν δέ γυρίσει, θα μπορέσει η θηλυκιά να παντρευτεί με άλλον; Οι πιο έμπειροι τί λένε;
 
Επειδη ειδα οτι εχεις και καναρινια και παπαγαλακια, για ποια πουλια μιλας;
 
Σωστά, συγνώμη.. απο τη στενοχώρια μου ξέχασα να το γράψω... Το αρσενικό μου το καναρίνι έφυγε, 2 χρόνια τον έχω...☹
 
Είναι στα απέναντι κεραμίδια και κελαϊδάει, τον βλέπω... Και η θηλυκιά τον φωνάζει συνέχεια... Μακάρι να μπορέσει να γυρίσει... Ο διπλανός έχει 2 γάτες στο μπαλκόνι
 
βαλε εξω το κλουβι του με φαγητο μεσα-εξω και διπλα απο το κλουβι βαλε την θυληκια αλλα οτι ειναι να κανεις καντο γρηγορα γιατι νυχτωνει.
καλη επιτυχια!

*εσυ φυγε απο κει για να μην σε βλεπει.
 
Το κακό είναι οτι φυσάει, ο αέρας παρασέρνει σπόρους, τα πάντα... Και αυτόν τον ίδιο παρασέρνει...☹
 
Τοσο πολυ αερα; Ουτε το πουλακι μπορει να πεταξει απο τον αερα;
 
Μόλις πάει να πετάξει ο αέρας τον πάει πιό μακριά... Τώρα είναι στα απέναντι κεραμίδια. Για να δούμε, θα μπορέσει να πλησιάσει στο μπαλκόνι ως το βράδυ;
 
Δύσκολα... Δέν είμαι πολύ αισιόδοξος... Ειδικά αν χωθεί σε κανένα ανοιχτό παράθυρο, πάει τον έχασα... Κρίμα ☹
 
Μην απελπιζεσε αν τον εχεις 2 χρονια το πιθανοτερο ειναι οτι θα γυρισει. Εχε λιγη αισιοδοξια
 
Το κλουβί με την θυλική βάλτο να φαίνετε μην το κρύβεις στο μπαλκόνι σου
 
βαλε εξω το κλουβι του με φαγητο μεσα-εξω και διπλα απο το κλουβι βαλε την θυληκια αλλα οτι ειναι να κανεις καντο γρηγορα γιατι νυχτωνει.
καλη επιτυχια!

*εσυ φυγε απο κει για να μην σε βλεπει.

Εκτός απο αυτο που σου προτείνει ο Φραγκίσκος έχε κοντά σου και ένα σεντόνι σε περίπτωση που πλησιαζει να το ρίξεις επανω του για να το πιάσεις. Καλη επιτυχια!
 
Ναί την έβαλα σε σημείο που δέν τη σκεπάζει η τέντα, απο την ώρα που έφυγε τον φωνάζει συνέχεια και αυτή, αλλά φυσάει πολύ και δέ μπορεί να πλησιάσει ο μικρός... Και πολύ φοβάμαι μην τον αρπάξει κανας γείτονας ή καμιά γάτα...
 
Αν καραδοκεί γατα...☹ Αν ομως παρατηρησεις οτι μπαινει στο σπιτι καποιου γείτονα, μπορείς να πας να του το ζητήσεις. 🙂Αν ειναι σωστός ανθρωπος, θα στο επιστρεψει, ειδικά αν δεν εχει προλάβει να παρει κλουβι και τα σχετικά...
 
Το κακό είναι πως στο μπαλκόνι που πήγε και σταμάτησε λείπουνε διακοπές, αφού να φανταστείς ο αέρας τους έχει σκίσει την τέντα και κανένας δέ βγήκε να δεί, πράγμα που σημαίνει οτι λείπουνε... Εάν είναι ακόμα εκεί φυσικά, και δέν πέταξε αλλού... Με αυτόν τον αέρα είναι δύσκολο να μείνει σε ένα σημείο, εκτός αν μπεί σε κανένα σπίτι ☹
 
Νυχτώνει σιγα σιγά...Αναψε τα φώτα του σπιτιου σου ολόγυρα να βρει τον δρόμο της επιστροφής αν χρειαστεί... Εχε τον νου σου ολη την νυχτα, οσο μπορέις δηλαδη, και να τσεκαρεις συχνά μηπως και μπεί στο κλουβί για να φάει...
 
Τον έχασα απο το οπτικό μου πεδίο, κάπου πρέπει να χώθηκε, λογικά θα κοιμηθεί...ίσως αύριο που θα πεινάει να ψάξει να βρεί το σπίτι ☹
Άφησα το κουβί του ανοιχτό απο πάνω και στον πάτο έχω πολλούς σπόρους... Να δούμε αν θα είμαι τυχερός και ξαναγυρίσει... Κρίμα, είναι καλό ζευγαράκι, έβγαλαν και πανέμορφα μωρά πέρυσι...☹
 
Back
Top