Γενικά Εφυγε ο αρσενικός μου

Καλη επιτυχια Αλεξανδρε. Και εγω καποτε ειχα ενα αναλογο περιστατικο, αλλα το πουλακι δεν γυρισε. Το εχασα. Μακαρι αυριο το πρωι να μας πεις χαρμοσυνα νεα.
 
Κρίμα...άμα δέ γυρίσει χαλάει το καλό ζευγάρι που έχω...υπάρχει περίπτωση η θηλυκιά να ζευγαρώσει με άλλον αρσενικό?
 
Ευτυχώς φίλε Σταύρο... Επομένως εάν το Σάββατο δέ γυρίσει ο μικρός, θα πάω και θα πάρω έναν άλλον αρσενικό, για να προλάβει να είναι έτοιμος μέχρι τον Ιανουάριο... Κρίμα που έφυγε ο χαζούλης ☹
 
Ευτυχώς φίλε Σταύρο... Επομένως εάν το Σάββατο δέ γυρίσει ο μικρός, θα πάω και θα πάρω έναν άλλον αρσενικό, για να προλάβει να είναι έτοιμος μέχρι τον Ιανουάριο... Κρίμα που έφυγε ο χαζούλης ☹

Μην βιαζεσαι,1)μπορει το πουλι να επιστρεψει και 2)Εαν δεν επιστρεψει αγορα καναρινιου
τον Οκτωβριο οχι τωρα.
Καλη επιτυχια.
 
Καλημέρα σε όλους. τίποτα παιδιά, δυστυχώς δέ φάνηκε ο μικρός. το κακό είναι οτι ο δυνατός αέρας συνεχίζει και σήμερα, οπότε δέ μπορεί να πετάξει προς τα εκεί που θέλει, τον έβλεπα χτές πως τον πετούσε απο εδώ και εκεί... ☹ Εντωμεταξύ η θηλυκιά (που είχα να ακούσω τη φωνή της απο το χειμώνα που είχε γεννήσει τα μικρά της), απο χτές ακόμα τον φωνάζει ☹
 
Φίλε Σταύρο γιατί λές να πάρω το χειμώνα; δέ θα ήταν καλύτερα απο τώρα για να προσαρμοστεί και πιο εύκολα;
 
τον σεμπτεμβρη-οκτωμβρη ειναι η εποχη που φερνουν τα φετινα και εχει μεγαλη ποικιλια!
 
Ναί αλλά θα μπορεί να ζευγαρώσει ρε παιδιά; ή θα είναι 7-8 μηνών και θα πάει χαμένη η χρονιά;
 
τα καναρινια δευγαρωνουν απο 8 μηνων δεδομενου που θα εχει γενηθει το περισσοτερο μεχρι ιουνη-ιουλη τοτε θα μπορεις να τα ζευγαρωσεις απο μαρτη!
 
Ναί, γιατί είναι κρίμα η θηλυκιά μου που θα είναι 2 χρονών τον Ιανουάριο, να μή μπορέσει να μου βγάλει μμικρά όπως βγάλαμε πέρυσι... Είναι πολύ καλή μάνα ☹
 
Τον Οκτώβρη θα έχει πια ολοκληρωθεί η πτερόρροια και αν πάρεις ενα καναρινι χρώματος θα το δεις με τα τελειωτικά του χρώματα. Επίσης αν ειναι γεννημενο εστω και τον Μάιο, μεχρι τον Οκτώβρη θα έχει ξεκαθαρισει το φύλο του και αν ειναι αρσενικό θα σου κελαηδήσει.
Αν το παρεις τώρα κινδυνευεις να σου βγει το πουλί θυληκό. Μην βιαζεσαι! Περίμενε να δείς τι θα γίνει με το δικό σου και μην ξεχάσεις αν και οταν παρεις νεο πουλί να προσέξεις αυτο Καραντίνα, μία αναγκαία ενέργεια πρόληψης
 
Άστα, με έπιασε στεναχώρια απο χτές, σκέφτομαι και τον μικρό που έφυγε, και για ενα δίωρο γύριζε γύρω απο το σπίτι χωρίς να μπορεί να πλησιάσει με τον αέρα... Πού να είναι άραγε... Και ακόμα φυσάει, δέ σταμάτησε...
 
Ναί, θα την κάνω την καραντίνα, μάλιστα σκέφτομαι οτι πρεπει να πάρω 2 αρσενικούς τουλάχιστον και όχι έναν, γιατί έχω και τις μικρές τις θηλυκιές που έβγαλα τον χειμώνα. Πάντως σε όσα pet-shop και να πήγα, αυτό που παρατήρησα είναι οτι όλοι έχουνε έλλειψη σε θηλυκά καναρίνια, αρσενικά έχουνε μπόλικα... Ειδικά σε αυτό που ψωνίζω πιο συχνά, πέρυσι το Νοέμβριο που είχα πάρει τη θηλυκιά τη μαμά, ήτανε η μοναδική "νύφη" που είχανε, όλο αρσενικούς είχαν...
 
το καναρινι σου το ακους να κελαιδαει; Συνεχιζει ακομα ο αερας;
 
Μπα, δέν τον ακούω άλλο, αυτό με στεναχωρεί πιο πολύ... Προφανώς παρασύρθηκε και είναι μακριά, σαν χαρτάκι τον πετούσε απο στέγη σε στέγη
 
Κάνε πάντως μια αναζήτηση στην γειτονια, ίσως βρεθηκε καποιος καλος ανθρωπος και το μάζεψε
 
Back
Top