Γενικά Εχασα ολα τα πουλια μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης gklavasj
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

gklavasj

PB New Member
Εγγραφή
19 Νοε 2008
Μηνύματα
35
Πόλη
Ρόδος
Για και χαρα σε ολους μετα απο πολη καιρο και παλη εδω . Να πω τη.Εγω λεω να πο τον πονομου 15 πουλια ειναι παρελθον Σε μια ευδομαδα δεν μου αφισανε ουτε φτερο ευτηχος προλαβα και εσοσα μονο 3 πουλια. Θα μου πειτε τη τα σκοτοσε και εγω δεν ξερω μεχρει σημερα. Δεν πειραζει σηνεχιζουμε πιο δηνατη με μια κλουβα 6μ χ 2μ χ2,5μ
 
Πως τα εχασες; Από ασθένεια, απο αρπακτικό; Ειδες καποια ιχνη απο κάποιο ζωο που τους επιτεθηκε;
 
Αν ακούω 15 καναρίνια σε μια εβδομάδα, πάντα η πρώτη ιδέα είναι ευλογια.

Κρίμα... Πολύ κρίμα.
 
Eγω πειστευω οτι ειναι κουκουβαγια γιατι πολλα πουλια ειχαν τσιμπιματα στο σωματους στα φτερα και αλλα σκασανε απο τον φοβοτους
 
Συγνωμη που σε ρωτω, καταλαβαινω τον πονο σου, αλλα επι μια εβδομαδα ερχοταν η κουκουβαγια τα ετρωγε λιγα λιγα και δεν ελαβες καποια μετρα απο την πρώτη απώλεια;☹ Κριμα, πραγματικα...

Τουλάχιστον φρόντισε στη καινουρια σου κλουβα να λαβεις ολα τα απαραίτητα μετρα για την προφύλαξη των φιλοξενουμενων πτηνων σου.:)
 
μα πως μπορει η κουκουβαγια να σκωτωσει τοσα πουλια σε μια μεγαλη κλουβα; Εκτος κ αν μπηκε μεσα... Μηπως ηταν ποντικι; Κριμα για τα πουλακια σου...
 
Αυτό που σου έκανε την ζημιά ότι και να ήταν πρόσεχε γιατί θα ξαναχτυπήσει.
(Εάν φυσικά σου άφησε κάποιο ζωντανό).
 
Το χτύπημα της κουκουβάγιας είναι απίστευτα δυνατό!

Την έχω δει να αγκαλιάζει με τα φτερά της το κλουβί και τα πουλάκια να χτυπιούνται από τη μια μεριά του κλουβιού στην άλλη, χωρίς να βλέπουν, μέσα στο σκοτάδι!

Ένα είναι σίγουρο, και μια φτερούγα να έχει φάει θα επιστρέψει.

Το μέγεθος του κλουβιού (αν και παίζει το ρόλο του), δεν θα σώσει τα κακόμοιρα τα πουλάκια, αφού δεν βλέπουν από που τους επιτίθεται και πολλές φορές πέφτουν κατευθείαν στα νύχια της προσπαθώντας να ξεφύγουν.

Σίγουρα χρειάζεται εξωτερικό συρματόπλεγμα για να προστατεύει τα πουλιά από την άμεση επίθεση στο κλουβί.

Όταν η δική μου κλούβα δέχτηκε επίθεση, τα πουλιά που γλύτωσαν τα χτυπήματα της νύχτας, πέθαναν από τις κακώσεις την επόμενη το πρωί.

Μην μισήσεις την κουκουβάγια, το κυνήγι είναι ζήτημα ζωής ή θανάτου για αυτή και τα μικρά της, απλά λάβε τα μέτρα σου για να μην επαναληφθεί το ίδιο.

Λυπάμαι πραγματικά για τα πουλάκια που βρήκαν τόσο τραγικό θάνατο, σε καταλαβαίνω.
 
Κάπως έτσι δηλαδή!(Γεράκι στο ρόλο της κουκουβάγιας)
 

Συνημμένα

  • geraki.webp
    geraki.webp
    33,6 KB · Προβολές: 248
Mάλλον δεν με κατάλαβες ή εγώ δεν έγραψα σωστά. Είδα ότι ο gklavas αναφέρεται σε κλούβες με διαστάσεις σε μέτρα, για τέτοιες κλούβες λέω. Σε ζευγαρώστρες και κλουβιά ξέρω, στις άλλες στρέφεται η απορία μου
 
Mάλλον δεν με κατάλαβες ή εγώ δεν έγραψα σωστά. Είδα ότι ο gklavas αναφέρεται σε κλούβες με διαστάσεις σε μέτρα, για τέτοιες κλούβες λέω. Σε ζευγαρώστρες και κλουβιά ξέρω, στις άλλες στρέφεται η απορία μου
κ εγω την ιδια απορια ειχα...
 
Η επίθεση μιας κουκουβάγιας είναι σφοδρότατη και πολυμέτωπη, δηλαδή τρομοκρατεί τόσο το πουλί με συνεχείς επιθέσεις στα κάγκελα του κλουβιού από όλες τις πλευρές του, που στο τέλος το αποπροσανατολισμένο και ανίκανο να δει στο σκοτάδι πουλί, πέφτει πάνω στο σημείο που η κουκουβάγια έχει βάλει τα νύχια της...
Εμένα όλα τα πουλιά που έχασα, βρισκόταν σε κλούβες 100χ50χ50 διώροφες και τοποθετημένες έτσι ώστε μόνο μία πρόσοψή τους να είναι προσβάσιμη, αποτέλεσμα τα πουλιά τα έβρισκα να αιμορραγούν ή και άθικτα, αλλά νεκρά από το φόβο και το στρες της ολονύχτιας επίθεσης που είχαν δεχτεί.
 
Λυπάμαι πολύ φίλε μου καταλαβαίνω το συναίσθημα, το είχα πάθει και εγω πριν απο αρκετά χρόνια με 10 περίπου πουλιά.
 
πω πω τι κρίμα για τα ζωάκια και για την πίκρα σου. Παλαιότερα είχα ένα ζευγάρι καναρίνια πολύ παραγωγικό. έτσι είχα γύρω στα δέκα πουλάκια. επειδή είχα όμως και γάτα έκανα μια μεγάλη κλούβα στο μπαλκόνι και έβαζα μέσα τα κλουβάκια τους. Βέβαια πιάνει χώρο το σύστημα αυτό αλλά δεν χάνεις πουλιά από εξωτερικούς εχθρούς κι αν βάλεις και σίτα δε κινδυνεύεις κι από σφίγγες αλλα και κυρίως δεν έχεις συνέχεια το άγχος.
 
Η επίθεση μιας κουκουβάγιας είναι σφοδρότατη και πολυμέτωπη, δηλαδή τρομοκρατεί τόσο το πουλί με συνεχείς επιθέσεις στα κάγκελα του κλουβιού από όλες τις πλευρές του, που στο τέλος το αποπροσανατολισμένο και ανίκανο να δει στο σκοτάδι πουλί, πέφτει πάνω στο σημείο που η κουκουβάγια έχει βάλει τα νύχια της...
Εμένα όλα τα πουλιά που έχασα, βρισκόταν σε κλούβες 100χ50χ50 διώροφες και τοποθετημένες έτσι ώστε μόνο μία πρόσοψή τους να είναι προσβάσιμη, αποτέλεσμα τα πουλιά τα έβρισκα να αιμορραγούν ή και άθικτα, αλλά νεκρά από το φόβο και το στρες της ολονύχτιας επίθεσης που είχαν δεχτεί.

Ειναι ακριβως οπως τα λεει ο φιλος kristhegreek! Εγω πριν 7 χρονια εχασα μεσα σε 4 νυχτες περιπου 80 καναρινια και με τα κλουβια γεματα αιματα! Με πηρανε τηλ οι γειτονες και χαλασα τις διακοπες μου γι`αυτο το λογο.
Εκαθισα ολη την νυχτα εξω και οταν ειδα την κουκουβαγια η μπουφος δεν ειμαι σιγουρος τι ηταν ηταν τοσο μεγαλο που φοβηθικα και μπηκα γρηγορα μεσα. Δεν ξερω το πως θα φανει δεν με νοιαζει πως θα φανει σε μερικους αλλα το μονο που σκεφτομουν οταν ειδα αυτο που μου κατεστρεψε τον κοπο 4ον χρονον ηταν η καραμπινα αλλα δεν ειχα καληκες! Αν ειχα να σας δειξω τις φωτογραφιες θα με καταλαβενατε!☹
 
(δεν ξερω το πως θα φανει δεν με νοιαζει πως θα φανει σε μερικους αλλα το μονο που σκεφτομουν οταν ειδα αυτο που μου κατεστρεψε τον κοπο 4ον χρονον ηταν η καραμπινα αλλα δεν ειχα καληκες! Αν ειχα να σας δειξω τις φωτογραφιες θα με καταλαβενατε!)
όλοι θα ένοιωθαν ακραία οργή. Θα ήταν ψεύτικο να χάνεις ένα δικό σου ζωντανό πλάσμα και να είσαι "υπεράνω". Δεν γίνονται αυτά. επειδή όμως το κάθε αρπακτικό ανταποκρίνεται στην φύση του είμαστε υποχρεωμένοι να προνοούμε. Γιατί άντε με το δίκιο σου την έστηνες και το σκότωνες δεν θα ερχόταν αργότερα άλλο ή κάτι άλλο;
εδώ στην γειτονιά μας έχουμε γεμίσει καρακάξες οι οποίες έχουν διώξει τα πανέμορφα κοτσύφια. άσε του ομηρικούς καυγάδες στα δέντρα γιατί προφανώς τους χαλούν τις φωλιές και τρώνε τ αυγά τους. κι ενώ μ αρέσουν στην όψη τις έχω αντιπαθήσει σφόδρα
 
Back
Top