Γενικά Εχει πιασει κανεις καναρινι;

σε ευχαριστώ... Βρε παιδιά μήπως μπορείτε να δείτε και το θέμα που έχω ανοίξει στις ασθένειες καναρινιών "ακάρεα ή τελικά ασθμα;" και να μου δώσετε τα φώτα σας; Θέλω πολύ να ζευγαρώσω την Lucky μου και θέλω να κάνω γρήγορα καλά τον αρσενικό...
 
λένε οτι είναι καλό να αφήνεις ελεύθερα τα πουλιά μέσα στο σπίτι για να ξεμουδιάζουν λίγο.. Είναι καλό να τα αφήνουμε να πετάνε.. Εγώ δεν το έχω κάνει ακόμα αλλά το σκέφτομαι.. Πρέπει να προσέξεις να έχεις κλείσει τα παράθυρα για να μην σου φύγουν και όταν με τον καιρό διαπιστώσεις σε ποια σημεία τους αρέσει να πηγαίνουν να έχεις βάλει και καμια εφημεριδούλα κατά τόπους για τις κουτσουλιές...
 
εχω κανει σκεψη.. Ταχω αφησει μονο μια φορα που καθαριζα τα κλουβια τους και ετσι ταφησα μεχρι να τελειωσω αλλα μετα πως τα πιανουμε; Ειδικα τις καρδερινες που εχω. Και προσεξα πως τα καναρινια μου μετα ηταν πολυ κουρασμενα. Δεν ηξεραν που βρισκοντουσαν οταν τα αφησα.
 
κάποιες φορές γυρνάνε και μόνα τους στο κλουβί γιατί ξέρουν οτι εκεί είναι το σπίτι τους.. Εάν δεν γυρίσουν τα πιάνεις εσύ αλλά δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι για να μην τραυματιστούν.. Μάλλον κάποιοι πιο ειδικοί στο θέμα θα πρέπει να μας απαντήσουν...
 
καλο ειναι αν τα εχετε ελευθερα να πετανε να ειναι και οι κουρτινες κλειστες γιατι πολλες φορες καναρινια που εβλεπαν εξω ηθελαν να πανε εκει και επεφταν στο τζαμι με αποτελεσμα να υπαρχουν μεχρι και σπασμενα ραμφοι. Και φυσικα πρεπει να το παρακολουθεις ολοι την ωρα γιατι μπορει να πεσει πισω απο καποιο κρεβατι και να μην το βρισκεις μετα.υπαρχει και η πιθανοτητα αν στο κλουβι του ειναι ανοιχτη η πορτα να μπει και μονο του οταν θα θελει νερο η φαγητο αλλα αυτο μπορει να παρει απο 10 λεπτα μεχρι και 3 ωρες..
 
και αν αργησουν να μπουν;να περιμενω 4 ωρες μεχρι να μπουν;και το αλλο αυτα θα κουτσουλανε κιολας.. Εχω σκεφτει να διαμορφωσω καπως τν αποθηκουλα που εχω και να αφησω εκει μεσα μερικα πουλια μου πχ 3 ζευγαρια και ας κανουν οτι θελουν απο αποψη ζευγαρωματος. Πως σας φαινεται;
 
αν θες μπερδεμενα πουλια και γεννες χωρις ελεγχο καντω. Θα κουτσουλισουν 5- 6 φορες γιαυτο παρακολουθουμε τα πουλια για πολλους και διαφορους λογους. Αν δεν παει μονο του στο κλουβι θα πρεπει να το πιασεις. Ενα παραδειγμα εφερα εσυ μπορει να θες να το αφησεις μιση ωρα απο εκει και μετα το κυνηγας το πιανεις και το βαζεις στο κλουβι του.
 
Παιδιά, θερμή παράκληση, ας επανέλθουμε και ας περιοριστούμε
στο θέμα του THREAD, να μη γίνει chat.
 
αν κλοσάνε μην τα αφήνεις αλλά αν ακόμα ζευγαρώνουν δεν υπάρχει πρόβλημα, δεν πρέπει να τα αφήνεις πολύ ώρα γιατί πρέπει να τρώνε κ να πείνουνε νερό,το καλύτερο είναι να τα αφήνεις με πρόγραμμα, εγω τα αφήνω στις οκτώ το βράδυ(που αν κλείσω τα φώτα είναι σκοτηνά)κ τα αφήνω το πολύ μια ώρα, μετά κλείνω το φως κ ανήγω το πορτατίφ για να βλέπω εγω αλλά όχι αυτά κ τα πιάνω,το σκοτάδι τα ηρεμεί κιόλας, αν όμως αρχίζουν να πετάνε την ώρα που έχεις κλειστό φως άνοιξέ το αμμέσος γιατί υπάρχει κύνδυνος τραυματισμού... Ελπίζω να σου φανούν χρήσημα όλα αυτά
 
σε ευχαριστώ... Βρε παιδιά μήπως μπορείτε να δείτε και το θέμα που έχω ανοίξει στις ασθένειες καναρινιών "ακάρεα ή τελικά ασθμα;" και να μου δώσετε τα φώτα σας; Θέλω πολύ να ζευγαρώσω την Lucky μου και θέλω να κάνω γρήγορα καλά τον αρσενικό...
https://community.petbirds.gr/threads/Ακάρεα-ή-τελικά-άσθμα.12546/
αυτό εννοούσες έτσι;το έβαλα εδω για να το βρούν με τη μία οι άλλοι, εγω δεν ξέρω να σου απαντήσω😕
 
Επειδή μάλλον έχουμε ξεχάσει το πιο σημαντικό κομμάτι του PB, σας το υπενθυμίζω για μια τελευταία φορά.

PetBirds Forum Όροι Χρήσης - Κανόνες Λειτουργίας

Πλέον off topic μυνήματα θα διαγράφοντε.
 
Δημητρη εγω επιασα εναν μαγκα και τον εχω 2 χρονια και ειναι σπαθι το πουλακι. Τωρα το εβαλα σε ζευγαρι και ειναι ολα οκ
 
Back
Top