Γενικά Εχθές απέκτησα ένα Pionus Senillis (white capped)

Εφόσον το πουλί δεν φτάνει να μασήσει τις εφημερίδες δεν βλέπω τι πρόβλημα υπάρχει.

Εγώ χρησιμοποιώ εφημερίδες όσα χρόνια (περίπου 25) έχω πουλιά χωρίς να έχω ποτέ πρόβλημα.
 
Καλημέρα σορρυ για την καθυστέριση,
Όσον αφορά την κατασκευή στον πάτο, αγόρασα πλέγμα το οποίο ακούμπησα πάνω σε 4 πλαστικούς σωλήνες οι οποίοι με την σειρά τους στηρίζονται στον πλαστικό πάτο του κλουβιού που απλώνω το τραπεζομάντηλο.
με Αυτόν τον τρόπο το πλέγμα ρολάρει και βγαίνει εύκολα να καθαριστεί, οι σωλήνες το ίδιο και τέλος και ο πάτος βγαίνει κι αυτός συρταρωτός να αλλαχθεί το τραπεζομάντηλο και να πληθεί...
Επίσης με αυτόν τον τρόπο μηδενίζω σχεδόν τα 10 εκατοστά κενού που είχε στον πάτο του κλουβιου με κίνδυνο να μπορέσει να ξεφύγει παπαγάλος.

Υ. Γ. Η ουρίτσα του έχει βελτιωθεί σημαντικά θα επανέλθω με νέα φωτογραφία
 

Συνημμένα

  • IMG_20181113_180031.webp
    IMG_20181113_180031.webp
    85,4 KB · Προβολές: 52
  • IMG_20181113_180049.webp
    IMG_20181113_180049.webp
    119,8 KB · Προβολές: 52
To μπάνιο (δοκίμασε να τον ψεκάσεις με ένα ψεκαστήρι) θα βοηθήσει το ταλαιπωρημένο φτέρωμα να στρώσει. Πολλά πουλιά τρέχουν να κάνουν μπάνιο στον ήχο της ηλεκτρικής σκούπας ή του απορροφητήρα. 😉

Σχετικά με τις πατήθρες αυτή που πατάει στην πρώτη φωτο και μια ίδια που έχεις είναι οι μόνες κατάλληλες για τα πόδια του. Κάτι άλλα ψιλά ξυλαράκια καλύτερα να τα βγάλεις άμεσα. Επίσης μου φαίνονται για πλατάνι που δεν ενδείκνυται να μασουλήσει το πουλί.
 
Καλησπέρα! Και μια φωτογραφία από την ουρά που έχει βελτιωθεί σε σχέση με την πρώτη φορά.

Τα ξύλα είναι από την ροδιά μας έξω που δεν είναι ραντισμένη και σε ένα από αυτά (το πίσω πάει και κοιμάται)
Να βρω πιο χοντρά κλαριά;
Σήμερα τον έκανα και πρώτη φορά μπάνιο με ψεκαστήρι και χλιαρό νερό και έδειξε να του αρέσει... Του είχα βάλει πριν τρεις μέρες μια πιατέλα με νερό μπας και βουτήξει εκεί αλλά το μονο που έκανε ήταν να πιει νερό απο κει :\ Τώρα που είδα οτι δεν έχει πρόβλημα με το ψεκαστήρι θα τον μπανιαρίζω συχνότερα :)
Ευχαριστώ για τις συμβουλές!
 

Συνημμένα

  • IMG_20181118_170028.webp
    IMG_20181118_170028.webp
    62,7 KB · Προβολές: 30
Τα ξύλα είναι από την ροδιά μας έξω που δεν είναι ραντισμένη και σε ένα από αυτά (το πίσω πάει και κοιμάται)
Να βρω πιο χοντρά κλαριά;

Τα κλαδια π εχεις πρέπει να ειναι από πολύ χονδρά μέχρι πολυ ψιλά. Κ αυτο γιατί πέρα από τα νύχια (φυσική λυμανση) ειναη απαραίτητο να γυμνάζονται οι μυες σε ολόκληρη την πατουσα. Αν Παρατηρήσεις λοιπόν τις πατουσιτσες του πως κάθεται στο καθένα θα δεις ότι σε κάποια είναι τεντωμένη σε αλλά κλειστή κ σε αλλά λιγότερο η περισσότερο τεντωμενη. Όσο πιο ψιλό είναι το κλαδί τόσο πιο άνετα κ βολικά νοιωθει. Και στους δικούς μου τα πολύ ψιλά κλαδια είναι τα αγαπημένα τους για ύπνο. Δεν θα αφαιρούσα τα ψιλά κλαδάκια στη θέση σου. Πριν μερικές ημέρες πρπσωπικα προσέθεσα αλλο ένα μακρύ κ ψιλό κλαδί στη κλούβα ενώ στο ειδικό δωμάτιο π τους έχω φτιάξει κατακλύζεται από ψιλά κλαδια 😉 μπες αν θες στο θέμα μ κ ρίξε μια μάτια

Πρέπει να σ αναφέρω πως φαίνεται μούτρακι απίστευτο 😉 καλημερα φιλε
 
Back
Top