Γενικά Εχθες πηρα ενα δευτερο κοκατιλ

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης k0uLiS
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ετσι πιστευω απο αυτα που εχω διαβασει, εχει και καραφλιτσα στο κεφαλι αλλα ειναι πολυ μικρη
 
Ετσι πιστευω απο αυτα που εχω διαβασει, εχει και καραφλιτσα στο κεφαλι αλλα ειναι πολυ μικρη
Έχει κόκκινα μάτια; Έστω βαθύ κόκκινο που φαίνεται μόνο στο φως ως κόκκινο;
 
Καποιες φορες φερνει προς κοκκινο στο φως του ηλιου υπο αλλες συνθηκες φαινονται μαυρα
 
Κατι ακομα το περλε εχει 2-3 σπασμενα φτερα στην ουρα τα βγαλω η θα πεσουν μονα τους;
 
Κατι ακομα το περλε εχει 2-3 σπασμενα φτερα στην ουρα τα βγαλω η θα πεσουν μονα τους;
Θα αλλάξουν στην πτερόρροια μόνα τους. Το τι θα κάνεις εξαρτάται από εσένα.
 
Καλησπερα μετα απο καιρο.. Οπως ειχα πει την τελευταια φορα το "λουτινο" βγαζει το λοφιο του περλε οσο καιρο τα εχω μαζι δεν εχει αλλαξει κατι σε αυτην την συμπεριφορα (δεν το βλεπω αλλα καθε πρωι που τα ξεσκεπαζω το βρισκω καραφλο). Δεν με ενοχλει που ειναι ετσι ουτε και εκεινο πιστευω γιατι μια χαρα ορεξατο ειναι και εχει γινει σαν "κιοφτες". Το θεμα ειναι μην εχει καποιο προβλημα αν συνεχισει ετσι. Μεταξυ τους τα πηγαινουν μια χαρα χωρις διαμαχες.Αν γνωριζει καποιος ας με ενημερωσει παρακαλω. Παραθετω φωτος (oσο πιο καθαρες μπορεσα γιατι ειναι και χεστης 😛)

tinypic-no-longer-available.jpg
 
Προφανώς δεν είναι επιθετική ενέργεια είναι παιχνίδι γι' αυτό δεν ενοχλείται αυτό. Βέβαια αν συνεχιστεί, θα μείνει χωρίς πούπουλα και λοφίο στο σημείο αυτό. Το ενδεχόμενο να κοιμηθούν χώρια μάλλον αποκλείεται όπως καταλαβαίνω ε;
 
Οσες φορες το ειδα αυτο σκυβει το κεφαλι του για χαδια αλλα η αλλη του τα κοβει και μετα οτι εχει μεινει το τραβαει. Το αλλο καθεται μολις πονεσει λιγο κανει μια κραυγη ξινεται και ξανα σκυβει το κεφαλι του.. Το να μεινουν χωρια ειναι οντως δυσκολο λογο περιορισμενου χωρου.
 
Οσες φορες το ειδα αυτο σκυβει το κεφαλι του για χαδια αλλα η αλλη του τα κοβει και μετα οτι εχει μεινει το τραβαει. Το αλλο καθεται μολις πονεσει λιγο κανει μια κραυγη ξινεται και ξανα σκυβει το κεφαλι του.. Το να μεινουν χωρια ειναι οντως δυσκολο λογο περιορισμενου χωρου.
Ο διαχωρισμός που προτείνει και η @maria p γιατί δεν μπαίνει σε εφαρμογή... έστω και για λίγες εβδομάδες;
 
Ο διαχωρισμός που προτείνει και η @maria p γιατί δεν μπαίνει σε εφαρμογή... έστω και για λίγες εβδομάδες;

Τα χωρισα τελικα να δω πως θα πανε ισως η "αποσταση" να την ηρεμησει λιγο με αυτο το θεμα..

@evans Νομιζω πως το ξερω καθως ειναι πολυ ησυχο απο θεμα φωνης αλλα παρα πολυ δραστηριο και ετοιμοπολεμο παντα περιμενω να ξεκινησει πτεροροια να το εξακριβωσω με σιγουρια.
 
Παιδια καλησπερα σημερα πρωτη φορα μπηκε μεσα στην ταιστα και εκανε αυτο (Video 1). Ειναι σταση για ζευγαρωμα η ειναι κατι αλλο;To κανει και οταν σταματαει σηκωνεται και φωναζει. Περιπου ιδια ηλικια μου το εκανε και το 1ο θυληκο που εχω αλλα οταν την χαιδευα οχι στην ταιστρα (Video 2).

1.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

2.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Μήπως ψάχνεται να κάνει αυγά; Δίνε τους πάντως σουπιοκόκκαλο οπωσδήποτε και λίγο ωμό σουσάμι που και που αφού είναι θηλυκά.
 
Σουπιοκοκκαλο εχω παντα μεσα στα κλουβια.. Να κανει αυτα απο τοσο μικρη μπορει; Την πηρα 4-5 μηνων την εχω 3 μηνες περιπου αρα 7-8 μηνων,υπαρχει τετοια περιπτωση; Σημερα το εκανε 1η φορα.
 
Ναι είναι μικρή για αυγά ακόμα αλλά τότε είναι μικρή και ζευγαρώματα. Ίσως απλά παίζει και θέλει χάδια. Για παρακολούθησέ την λίγο αυτές τις μέρες.
 
Για χαδια τουλαχιστον απο μενα αποκλειεται, δεν με αφηνει μολις την ακουμπησω προσπαθει να με δαγκωσει η φευγει. Στο χερι ανεβαινει ανετα.. Το μυαλο μου παει στην περιπτωση που της εβγαζε το λοφιο η αλλη γιατι το ειδα να στεκεται οταν τα ειχα εξω και να περιμενει.Αν συνεχιστει αυτο θα βαλω της εξωτερικες ταιστρες..
 
στα βιντεακια και τα 2 πουλια που βλεπω συμπεριφερονται ως θηλυκα και τα 2 ειναι φουλ πυρωμενα.
Στο περλε αλλαζεις ταϊστρες και οτιδηποτε στο κλουβι μπορει να θυμιζει φωλια, του κανεις ντουζακια με ψεκαστηρι και του δημιουργεις δραστηριοτητες - παιχνιδια ωστε να σταματησει και να μην μπει στη διαδικασια να σου κανει αυγα χωρις λογο και να εξασθενισει ο οργανισμος του. Επισης αποκλειεται με αυτη τη συμπεριφορα να ειναι κατω των 8 μηνων! Για αλλη μια φορα οι πετσοπαδες λενε οτι θελει να ακουσει ο πελατης για να πουλησουν..
Και το λουτινακι σου ειναι σε σταση κοτας και θελει να ζευγαρωσει, με το να το χαϊδευεις ετσι μονο καλο δεν του κανεις. Στα σημεια που το αγγιζεις το προκαλεις να θελει να ζευγαρωσει (σου στηνεται) και μπορει και αυτο να ξεκινησει γενναει μονο του ασκοπα αυγα ετσι. Και στο ιδιο μπανακια, καθολου χαδια στη πλατη και στο σωμα του και πολλες δραστηριοτητες για να ξεχαστουν.
Αν επιμενουν αυξησε λιγο παραπανω τις ωρες υπνου και κανε αλλαγες στη διαρρύθμιση των κλουβιων τους.
 
Επισης Κυριακο, περα απο οσα σου ειπε η Μαριλενα να συμπληρωσω πως το ημιφως που βλεπω στο βιντεο τα προδιαθετει για ευρεση φωλιας. Χρειαζονται εντονο φως ημερας για τις ωρες που ειναι ξυπνια. 😉
 
Back
Top