Γενικά Εχουν διαισθηση τα καναρινια;

stylianos

Banned
Εγγραφή
24 Φεβ 2009
Μηνύματα
91
Πόλη
Πειραιάς
Γεια και χαρα σε ολους. Θα ηθελα να ρωτησω εαν εχουν διαισθηση τα καναρινια; Το ρωταω αυτο για τον εξης λογο. Τα καναρινια που εχω στο σπιτι κατα 99% τα φροντιζω εγω. Οταν λοιπον κοντευω να φτασω στο σπιτι μετα την δουλεια εχει παρατηρησει η συζυγος οτι ο Απολλωνακος μου εκει που καθεται σχετικα ηρεμος,ξεκιναει ενα τρελο κελαηδισμα.Αυτο εχει παρατηρηθει 9 στις 10 φορες. Μηπως τελικα οι φτερωτοι μας φιλοι ειναι πιο φιλοι απ'οτι νομιζουμε;
 
Δεν ξέρω για τον Απολωνά σου.Απλά και μένα το γεροντακι που έχω σπίτι και έχει μαθει καλά το χώρο. (εχει μαθει μόλις παέι κατα της 10 και δουν οτι κάτσω λίγο στην πορτα και βάλω το χέρι μου στο διακόπτη ο΄τι και να κάνει παει στην κούνια σφαιρααα!)
 
Ο κτηνιατρος μου μου εχει πει οτι εχουν πολυ καλη μνημη, συναισθηματα και τρομερο ενστικτο! Οποτε ειναι πολυ καλοι φιλοι ετσι κ αλλιως... 😉
 
Τα πουλια γενικα λογω το ενστικτο της επιβιωσης διαισθανοντε τις καιρικες μεταβολες οποτε και το καναρινακι σου μπορει να καταλαβαινει οτι οταν ερχεσαι απο την δουλεια θα φαει και να θελει να δειξει την χαρα του με το κελαηδημα.
 
Eίχα δεί παλίοτερα ένα ντοκιμαντέρ και έδειχνε οτι ακόμα και ένα χρυσόψαρο έχει τρομερές δυνατότητες που είναι αδύνατο να της αντιληφθεί ο ανθρώπινος νούς! Ειδικά αυτό που σου είπε η συζυγός σου πιστεύω οτι ισχύει και όντως διαισθάνονται την αφιξη σου...
 
Γεια και χαρα σε ολους. Θα ηθελα να ρωτησω εαν εχουν διαισθηση τα καναρινια; Το ρωταω αυτο για τον εξης λογο. Τα καναρινια που εχω στο σπιτι κατα 99% τα φροντιζω εγω. Οταν λοιπον κοντευω να φτασω στο σπιτι μετα την δουλεια εχει παρατηρησει η συζυγος οτι ο Απολλωνακος μου εκει που καθεται σχετικα ηρεμος,ξεκιναει ενα τρελο κελαηδισμα.Αυτο εχει παρατηρηθει 9 στις 10 φορες. Μηπως τελικα οι φτερωτοι μας φιλοι ειναι πιο φιλοι απ'οτι νομιζουμε;
Αυτο το πιστευω κι εγω φιλε μου. Κι εμενα αυτο γινεται καθημερινα, ασχετα με την ωρα που γυρισω. Ειναι απιστευτα εξυπνα:).
 
ισως σε καποιους να ειναι γνωστα τα πειραματα του παβλωφ σε σκυλους για να παρατηρησει τη συμπεριφορα τους. Ετσι και τα πουλια οταν ξερουν οτι πλησιαζει η ωρα (μεσω του ηλιοστασιου )που θα ερθει καποιος και θα τα περιποιηθει,θα τους προσφερει τα καλουδια τους αντιδρουν θετικα εως ενθουσιωδη. Πολυ περισσοτερο οταν αυτο το ατομο το βλεπουν και μπροστα τους. Τα ενστικτα στα ζωα και στα πουλια ειναι πολυ πιο ανεπτυγμενα σε αναλογια με την αναπτυξη της λογικης σε ανθρωπους☹ ... Με ολα αυτα τα παραλογα που συμβαινουν απο μας στον πλανητη μας🙄
 
  • Like
Αντιδράσεις: Frania
Back
Top