Φροντίδα Κανει να βαζω το air condition στα καναρινια;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Elli
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
@takis1964 αυτο που μου ειπες εσυ σε εμενα θα το θυμαμαιτο πολυ πολυ θα παω εξω στο μπαλκονι μαζι τους να τους κανω συμπαρασταση αλλα για να μην χανω κιολας χρονο θα παω εγω στον ηλιο για ηλιοθεραπειακαι μετα θα μου πετανε εμενα τα καναρινια νερο.
😂 μα είναι η αλήθεια όταν έχει έξω 35 βαθμούς για να πιάσεις μέσα 20, πρώτον θαταν ψυγείο αν τους έπιανε και δεύτερον θα δυσκολευτεί πάρα πολύ να τους πιάσει γιατί είναι δύσκολο για την συσκευή, θα κάνει πολλές ώρες, κ εσύ θα τοχεις ήδη κλείσει οπότε ξοδεύεις ρεύμα και το μηχάνημα δεν κόβει ποτέ με συνέπεια το ζόρισμα του! Αυτά 😎
 
Καλημέρα κι από εμένα! 🙂
Εγώ τον έχω κυρίως μέσα (έξω τον βγάζω μόνο νωρίς το πρωί και αργά το απόγευμα)
Βεβαίως δεν τον "χτυπάει" το air condition, αλλά γενικώς είναι μαθημένος να πηγαινοέρχεται...
Βλέπω ότι σε πολλούς έχει αλλάξει ο τρόπος του ύπνου των πουλιών αυτές τις μέρες (διαβάζω ότι τα πουλάκια σας κοιμούνται με σκυμμένο κεφαλάκι),εμείς δεν έχουμε τέτοιες αλλαγές, αλλά όπως σας είπα: η θερμοκρασία δεν παρουσιάζει τόσο μεγάλες μεταβολές μέσα στο σπίτι : Αν υποθέσουμε ότι η χαμηλότερη θερμοκρασία του σπιτιού είναι 18 το χειμώνα και η υψηλότερη είναι 30 το καλοκαίρι... ίσως αυτό να δικαιολογεί και το ότι δεν έχουμε μπει ακόμα στην πτερρόροια - σε αντίθεση με τους περισσότερους φίλους που ακούω ...
Θα συμφωνήσω κι εγώ: Οι μεγάλες θερμοκρασιακές μεταβολές είναι μάλλον πιο βλαβερές από ότι να μείνει το πουλάκι στη ζέστη, αλλά από την άλλη: αν μπορείς να διευκολύνεις την κατάσταση τις ημέρες του καύσωνα (ή και τις μέρες με πολύ κρύο το χειμώνα) φαντάζομαι πως δεν είναι κακό.
Το πρωινό μπάνιο και το αγγουράκι, νομίζω πως είναι βασικά όπλα στη φαρέτρα μας τις ημέρες του καύσωνα.

Καλή εβδομάδα!
 
@takis1964 Καλη εβδομαδα! Ναι εχεις δικιο το καταλαβαινω απολυτα! Θα δουμε τι θα κανω οταν σφιξουν παλι οι ζεστες μπορει να τα βαλω μεσα για 1-2 μερες! Αναλογα τις ζεστες και πως θα τα βλεπω να αντιδρανε θα πραξω.
[automerge]1596441588[/automerge]
@xristianc Καλημερα το σκεφτομαι ετσι το σκεφτομαι κι αλλιως και ειμαι 50-50 ! Σκεφτομαι τα καναρινακια γιατι εχω αρκετα και δεν θελω να τα εγκλωβισω σε ενα χωρο! Και μου ειναι δυσκολο καθε μερα να τα πηγαινω μεσα εξω γιατι εχω 4 τριοροφα και 3 ζευγαρωστρες μονες τους δεν ειναι οτι εχω μονο ενα κλουβι! Θα δουμε τι θα κανω αμα σφιξουν παλι οι ζεστες!βεβαια μπανακι και αγγουρακι!βλεποντας και κανοντας! Καλη εβδομαδα! 😊
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top