Γενικά Εχω ένα αφρικάνικο αηδονοκάναρο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ippo
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

ippo

PB New Member
Εγγραφή
12 Δεκ 2008
Μηνύματα
3
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Γειά σας κι από μένα. Εχω ένα αφρικάνικο αηδονοκάναρο (έτσι μου είπαν τουλάχιστον όταν το αγόρασα), φοβερή φωνή ! Μου είπαν ότι δεν μπορεί να ζευγαρώσει ( λόγο μείξης ), αληθεύει;
 

Συνημμένα

  • bird1.webp
    bird1.webp
    20,3 KB · Προβολές: 464
  • bird2.webp
    bird2.webp
    21,1 KB · Προβολές: 393
  • 010qy2.webp
    010qy2.webp
    19,3 KB · Προβολές: 447
  • 011mv6.webp
    011mv6.webp
    15,9 KB · Προβολές: 390
Aν θελεις βαλε μια φωτογραφια απο το πουλι που εχεις... :) Τα υβριδια συνηθως ειναι στειρα εκτος απο καποιες εξαιρεσεις.
 
Αηδονοκαναρο δεν μπορει να προκυψει γιατι τα τα δυο πουλια(αηδονι-καναρινι) ανηκουν σε τελειως διαφορετικες οικογενειες. Για το αφρικανικο ουδεν σχολιο... Ειναι καναρινι ή καποια διασταυρωση με καναρινι που θα σου πουνε με βεβαιοτητα τα παιδια στο φορουμ που ασχολουνται.

Σε ποιο μαγαζι σου ειπανε την μεγαλητερη χοντραδα που εχει ακουστει ποτε σε πετ να εχουμε το νου μας;
 
Μάλλον... Ελληνικό φλωροκάναρο, είναι.:)
Με μία μικρή πιθανότητα, καρποντακοκάναρου
(δεν φαίνεται καλά η μύτη).
Ελπίζω να μην σου πουλήσανε "τον κούκο γι' αηδόνι"...
 
Καλα ρε παιδια τι λενε αυτοι οι ανθρωποι για να πουλησουν τα πουλια; Δεν εχουν ιερο και οσιο;
 
Μου πείραν μια 100στάρα (ας όψεται ο γιος μου που μόλις τον είδε τρελάθηκε ). Αλλά για να πω και του στραβού το δίκιο από κελάηδημα είναι τρέλα, ειδικά το μεσημεράκι κατά τις 12 - 1 . Θα τον ηχογραφήσω αν μπορέσω και θα το ποστάρω!
 
Πολλές φορές θέλοντας οι μαγαζάτορες να τονίσουν την μελωδικότητα και την γλυκύτητα του κελαηδήματος των πουλιών, χρησιμοποιούν την λέξη αηδονόφωνο. Αυτό φυσικά δεν σημαινει οτι πρόκειται για διασταύρωση καναρινιού με αηδόνι
 
Νομιζω τοτε οτι εκανες καλη αγορα καθως εδω βλεπω να κτυπανε 120αρια και ανω τα καρδερινοκαναρα

ΜΦΧ
Πανος
 
Ναι βλέπω κάτι τιμές τελευταία που τρελαίνομαι! Είχα 5 χρόνια ένα Μωσαΐκ καναρίνι ( θύμα αρπακτικού ), πήγα να πάρω ένα άλλο και έπαθα!
 
Μηπως ειναι Timbrados; Γιατι αυτα και καναρινια φωνης ειναι και ισως εκει οφειλεται το κελαιδημα του... Εμενα παντως για κατι τετοιο μου φαινεται συμφωνα με φωτογραφιες που ειδα στο google!
 
Μηπως ειναι Timbrados; Γιατι αυτα και καναρινια φωνης ειναι και ισως εκει οφειλεται το κελαιδημα του... Εμενα παντως για κατι τετοιο μου φαινεται συμφωνα με φωτογραφιες που ειδα στο google!


τα timbrados μονο απο τιην φωνη τα ξεχωριζεις κ οχι απο την εμφανιση
 
αν είναι υβρίδιο μάλλον είναι φλωροκαναρο, αλλά παίζει να είναι και πρασινο καναρίνι.
 
Εμένα ρε παιδιά μου φαίνεται για καρδερινοκάναρο.Αηδονοκάναρο αποκλείεται να είναι γιατί δεν γίνεται να υπάρχει. Το ένα είναι σποροφάγο και το άλλο εντομοφάγο.
 
Εμένα ρε παιδιά μου φαίνεται για καρδερινοκάναρο.Αηδονοκάναρο αποκλείεται να είναι γιατί δεν γίνεται να υπάρχει. Το ένα είναι σποροφάγο και το άλλο εντομοφάγο.

Ναι αλλα αμα ειναι καρδερινοκαναρο που ειναι η μασκα; Που ειναι το μακρυ ραμφος;ισα ισα αυτο εχει κοντο ραμφος!😕
 
Εμενα παλι σαν σκετο καναρινι μου κανει... Ουτε φλωρο- .. Ουτε τιποτα αλλο.
Ανεβασε ενα βιντεακι αν ειναι ευκολο με το πουλι.
 
Από το ίδιο μαγαζί που το πήρες ρώτησες και τιμή από μωζαικ και όταν την άκουσες σου φάνηκε εξωφρενική;
Δηλαδή πόσο σου είπανε;
 
Εμενα για καναρινι μου φαινεται.Αηδονοκαναρο δε ειναι ουτε 1 στο 100000000000000000000000000000000000000000000 μηριο. Δε υπαρχει τετοια διασταυρωση.Αν αυτο που βλεπω ειναι αηδονοκαναρο τοτε εγω ειμαι πελαργοκοκορας.Αυτο που βλεπω ειναι καναρινι απλα ο μαγαζατορας στο πουλησε με την κλασσικη ατακα...χτυπημενο με φωνες, αηδονοφωνο.
Αν ηταν καρμποντοκαναρο αν δε κανω λαθος θα υπηρξε το κοκκινο χρωμα στο στηθος.
Τα καρδενοκαναρα εχουν συνηθως μασκα
Τα φλωροκαναρα ειναι πρασινου χρωματος μεν ομως περνουν χρωμα στο στηθος απο την καναρα δε
Φιλε μου αν ειναι οντως καποιο υβριδιο τοτε εκανες αγορα πρωτη αν κρινω απο τις τιμες που υπαρχουν στα υβριδια στα πετ
Αν ομως ειναι καναρινι κερδισε λαχειο ο πετσοπας. Ελπιζω να την πατησε το πετ
ΑΑΑ! αν δε φοραει δακτυλιδι το στειρος μου λεει:
Παλιος καναρος εγγυημενος ασφερος. Οσο σκληρα και αν φαινονται τα λογια μου σου ευχομαι φιλε να μην εχω δικιο!
 
Παιδια χωρις να θελω να θιξω καταστασεις πιστευω πως ειναι ενα (αρκετα σκουρο)καναρινι... Νμιζω πως δεν προκειται για καμια διασταυρωση καλο θα ηταν ippo να βγαλεις μια πιο καθαρη φωτο... Παντως το σκουρο δασταυρουμενο χρωμα μπορει ευκολα να προκυψει μεσω των μεταλλαξεων που υφιστανται τα γονιδια ενος πουλιουκαι πιστευω εδω να συμφωνουν και οι φιλοι μου οι καναριναδες..
 
Back
Top