Φροντίδα Εχω ένα φοβισμένο budgie που δεν συναναστρέφεται μαζί μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ameli
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ameli

PB New Member
Εγγραφή
13 Ιουν 2021
Μηνύματα
312
Πόλη
Ιωάννινα
Μπορείτε να μου λύσετε μια απορία?

Λοιπον.. Εχω ένα αγρίμι 😅... Είναι budgie περίπου 5 μηνών και δεν κάθεται για τίποτα... Τι μπορώ να κάνω για αυτό? 🙃
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Δεν τρώει από το χέρι σου π.χ; Δεν τρώει λαχανικά ; Τι εννοείς ακριβώς;
 
  • Like
Αντιδράσεις: marapo
@HxC Ότι δεν κάνει τίποτα. Είναι πολυ άτακτο. Τρώει από το χέρι μου αλλά μόλις το βάζω μέσα στο κλουβί τα πρωτα λεπτά φοβάται.. Αλλά μετά έρχεται.. Το έχω 2 εβδομάδες.
[automerge]1623591969[/automerge]
@HxCΕπσιης Επισης τον βλέπω να φιλάει όλη την ώρα το θυληκο μου πρέπει να βάλω φωλιά? Η δεν είναι απαραίτητο?
 
Τελευταία επεξεργασία:
Είναι budgie περίπου 5 μηνών
πρέπει να βάλω φωλιά?
Η απάντηση είναι 'Όχι γιατί είναι πολύ μικρό.
Το έχω 2 εβδομάδες.
Πολύ μικρός ο χρόνος για να προσαρμοστεί στο νέο περιβάλλον.
Διάβασε το παρακάτω, καλύπτει πολλά θέματα για την φροντίδα τους και την εκπαίδευση τους.
 
@Stavros Εμμ... Να με εμπιστευτεί
[automerge]1623615467[/automerge]
@Stavros λίγη ευγένεια δεν βλάπτει... Είμαι καινουρια στον τομέα των πουλιων και ας έχω διαβάσει πολλα για αυτά
[automerge]1623615468[/automerge]
@Stavros λίγη ευγένεια δεν βλάπτει... Είμαι καινουρια στον τομέα των πουλιων και ας έχω διαβάσει πολλα για αυτά
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Ameli

Ευγενικα και καλοπροαίρετα σε ρωταει,νομιζω οτι το παρεξηγησες λογω της μικρης σου εμπειριας στο forum και της μικρης σου ηλικιας.

Για να σε εμπιστευει χρειαζεται χρονος,υπομονη και επιμονη.
Διαβασε το αρθρο πιο πανω και οπου εχεις απορια μας ρωτας.
 
@Tony Forpus Λοιπόν όταν λέω δεν κάνει τίποτα εννοώ ότι όλη την ώρα κάθεται
[automerge]1623618719[/automerge]
@Tony Forpus Επίσης εκανα λάθος με συγχωρείτε είναι περίπου 8 μηνών...
 
Μπορείς να ανεβάσεις μια φωτογραφία για να καταλάβουμε; Κι εγώ έχω δυο άγρια budgie που δεν βγαίνουν από το κλουβί αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι εννοείς;
Πάντως ένα πράγμα να ξέρεις. Το πρώτο πράγμα που συναντάς στο συγκεκριμένο φόρουμ είναι ευγένεια και φοβερή διάθεση για βοήθεια. Κι εγώ νέο μέλος είμαι.😉
 
@marapo Λοιπον όταν βάζω το χέρι μου μεσα στο κλουβί πεταει περα δώθε αλλά μετά από λίγο κάθεται... ( δεν το πιεζω καθόλου) επίσης το αγρίμι το είπα για πλάκα...για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις. Όταν βάζω την παλαμη μου με τροφή έρχεται αλλά φοβάται.
[automerge]1623619288[/automerge]
@Tony Forpus Δεν έχει κάτι όλα είναι κομπλέ καθαρή αμαρα κλπ... Κοιτάξτε κάνει . Όταν τον πιανει το τρελο! 😂 Πετάει περα δοθε στο κλουβί και τραβάει προς το μέρος του όλα τα παιχνίδια 🤣Επίσης όλο φιλάει το θηλυκό... ( αυτή δεν θέλει)
 
  • Like
Αντιδράσεις: marapo
Θα πρεπει να μην βαζεις το χερι μεσα στο κλουβί,αρχικα θα του δινεις τροφη με το χερι σου απ'εξω και οταν δεν θα φοβαται θα ανοιγεις το πορτακι και θα κρατας εκει το χερι οχι πιο μεσα.
Οταν και εκει δεν θα φοβαται καθολου θα ερχεται στο χερι σου να καθεται να τρωει και μετα και εξω απο το κλουβι.
Αυτσ τα βηματα θελουν χρονο ομως,δεν γινεται απο την μια μερα στην αλλη.
 
Έχω την εντύπωση ότι κάνει τα πάντα που θα έπρεπε να κάνει ένα budgie. Τρώει, να φανταστώ, κανονικά, παίζει με τα παιχνίδια του, ασχολείται με το θηλυκό και φοβάται όταν βάζεις το χέρι σου (εκτός και αν κρατάς λιχουδιά). Πόσο καιρό το έχεις;
 
Έχω την εντύπωση ότι κάνει τα πάντα που θα έπρεπε να κάνει ένα budgie. Τρώει, να φανταστώ, κανονικά, παίζει με τα παιχνίδια του, ασχολείται με το θηλυκό και φοβάται όταν βάζεις το χέρι σου (εκτός και αν κρατάς λιχουδιά). Πόσο καιρό το έχεις;
Νομίζω γύρω στις 2 εβδομάδες αλλά μου κάνει εντύπωση γιατί από την πρώτη μέρα καθόταν. Μετά άρχισε να φοβάται αρκετά.
 
Είναι πολύ νωρις. Εγώ τα έχω από Σεπτέμβριο. Το κάθε πουλάκι έχει το χαρακτήρα του. Εμείς το δεχόμαστε και προσπαθούμε να τα φροντίσουμε όσο το καλύτερο μπορούμε. Είμαι σίγουρη ότι και εσύ αυτό κάνεις.
 
Φοβαται γιατι βιαζεσαι,δειξε υπομονη και θα παει καλυτερα.Δεν ειναι ολα τα πουλακια το ιδιο δεκτικα.
Αυτό λέω δεν βιάζομαι! Στην αρχή όλα ήταν κόμπλεξ μετά σταδιακά άρχισε να φοβάται... Δεν νομίζω ότι βιάζομαι γιατί αν ήταν δεν θα ερχόταν ουτε στην αρχή!
 
Back
Top