Γενικά Εχω βρει Μακάο με 250€, τι πιστευετε;

Μου το φέρνει σπίτι απο οτι κατάλαβα όπως κανουν και κάποιοι αλλοι
Αν όντως σου το φέρνει σπίτι μπορείς να το παραγγείλεις για να το δεις από κοντά ζητώντας όμως (με μεγαλύτερη αμοιβή στην μεταφορική) να έχεις τη δυνατότητα ελέγχου το "πακέτου".
Με τίποτε επίσης δεν πρέπει να δώσεις έστω και ένα ευρώ ως προκαταβολή... Ούτε δεκάρα...
Όλα συνηγορούν πως είναι απάτη...
 
Tάκη, αν ο Αλεξανδρινός που θεωρείται πιο "αυτόνομο" σχετικά πουλί θέλει μια φορά ασχολία, ένας μακάο θέλει πολλαπλάσια του μεγέθους του. Αν θέλεις να του μείνει φτερό στο κεφάλι. :D
Συμφωνω απλως επικεντρωθηκα στο οτι δεν καθεται σε ενα σημειο πανω απο μισο λεπτο, καθαρα για θεμα μεσα στο σπιτι! Εκτος κιαν ο δικος μου ειναι υπερ κινητικος :D
 
Βασικα απο οτι εχω καταλαβει δεν ξερεις τι ακριβως θελεις απο ενα παπαγαλο, μονο να μιλαει.
Ομως το καλυτερο ειναι να δεις πρωτα τι μπορεις εσυ να προφερεις σε ενα παπαγαλο και τι χαρακτηριστικα θελεις να εχει και μετα να ψαξεις πιο ειδος ειναι το καταλληλο για σενα :)
Το πρωτο πραγμα που πρεπει να κοιταξεις, ειδικα οταν μιλαμε για ενα ζωο που ζει πολλα χρονια ειναι απο που θα το παρεις.
Να κοιταξεις να διαλεξεις εναν εκτροφεα που θα ειναι διπλα σου οχι μονο για να τον αγορασεις αλλα και μετα την αγορα του πουλιου. Ειναι σημαντικο να εχεις διπλα σου καποιον με γνωσεις και να μπορεις να τον "πρηζεις" για οτι απορια εχεις.
Πολλα ειδη παπαγαλων μιλανε, ομως το καθε ενα εχει τον δικο του χαρακτηρα. Καποιοι παπαγαλοι ειναι για εμπειρα ατομα.
Πχ και το indian ringneck μιλανε, δεν χρειαζεται να ειναι μακαο.
Πρωτα απο ολα να κοιταξεις μεχρι τι κραυγη αντεχεις εσυ και οι γειτονες σου.
Οι Μακαο εχουν πολυ δυνατη φωνη, το ιδιο ισχυει και για τις Κονουρες και για τους Κοκατου κλπ.
Οκ ολοι οι παπαγαλοι φωναζουν ομως το θεμα ειναι το ποσο.
Ισως ενα θηλυκο Ζακο να ηταν καλη επιλογη για εσενα μιας και φημιζονται για την ομιλια τους, ειναι πανεξυπνοι, θελουν φυσικα πολυ ασχολια, δηλαδη θα ειναι σαν να αποκτησεις παιδι... Αν τον παραμελησεις θα αρχισει να μαδαει τα φτερα του και αυτο δεν το θελουμε με τιποτα...
Επισης πλεον μπορεις να βρεις σε καλη τιμη και οχι με 800 ευρω που ηθελαν καποτε (φυσικα οχι 250 που λες..)
Αν θες να δωσεις 250 τοτε μπορεις να παρεις indian ringneck ή Green Cheeked Conure.
Νομιζω τα λορυ εχουν γυρω στα 400 ευρω...

Α! Και για να μην ειμαι ΤΕΛΕΙΩΣ εκτος θεματος να απαντησω και στην αρχικη σου ερωτηση (αν και δεν εχω να προσθεσω κατι επιπλεον απο αυτα που ειπαν τα παιδια).
Ειναι απατη 100%. ΜΑΚΡΥΑ! Και φυσικα μην τους δωσεις την διευθυνση του σπιτιου σου!
 
Σήμερα μου εστηλε μύνημα gmail μου εστηλε χαρτιά μου εστηλε για το πετσοπ μου εστηλε τέλος πάντων παρα πολλά πραγματα και πληροφορίες
 
Άμα σου πω ότι βρήκα Ferrari με ένα χιλιάρικο τι θα μου πεις;
Η έννοια της ευκαιρίας είναι να βρεις κάτι που κάνει 2.500 άντε 1.800 όχι 250. Τότε ψάχνεις την σίγουρη απάτη ή καλύτερα δεν ψάχνεις τίποτα.
Μην ψήνεσαι. Αν δεν χάσεις λεφτά, χάνεις χρόνο.
 
Αφου εισαι ψημενος, συνεχισε, να δουμε καποιον κ εμεις να αγορασει απο τετοιες αγγελιες, ωστε να ξερουμε τι γινετε! Μην μας κατηγορησεις μετα οτι εχασες την αγορα! Εξαλλου ως την αγορα εχεις ακομα αρκετα μεηλ ! Θυμισου την προκαταβολη που θα σου ζητησουν μονο! Γιατι πες οτι εσυ τους κανεις πλακα, φανταζεσαι τον παπαγαλο να γυρναει την μιση Ευρωπη πηγαινε ελα; Πως θα κατοχυρωθει;👎
 
Βασικα θυμαμαι ενα παρομοιο σε ενα φορουμ με σκυλια που ημουν.
Ηταν παλι σκυλι ρατσας 'ευκαιρια", στελνανε πολλα εμειλ κλπ , εν τω μεταξυ ολα τα εμαιλ ηταν μεταφρασμενα στο google translate και δεν μπορω να θυμηθω το αποτελεσμα ακριβως, αλλα εχασαν αρκετα λεφτα...
Τεσπα δικο σου το σπιτι, δικα σου τα λεφτα, δικος σου και ο χρονος.
Εμεις θα περιμενουμε νεα..
 
Μόλις τώρα τα μνμ

Είναι ο ιδιος τύπος στο πρωτο link που εβαλες ο [email protected]
Αυτός έχει πετσοπ μου έστειλε φοτο και το πετσοπ λέγεται του tracy's pet shop
 
Μου εστηλε Φότο απο το petshop του
Τα θέματα που σου βάλαμε εμείς τα διάβασες όλα;
Δεν μπορώ να αγχωθώ περισσότερο για λογαριασμό σου.
Σου λένε φρένο και πατάς γκάζι.
Αν σου στείλει έστω και ένα αυγό, να πεις, ευχαριστώ.
Λυπάμαι πολύ.
 
Μου εστηλε Φότο απο το petshop του
ΟΚ.
Κάνε όποια αγορά αποφασίσεις ως σωστή.
Θεωρώ πως προσωπικά δεν έχω τίποτε να προσφέρω σ' αυτή τη συζήτηση.
Απλά αν θέλεις μας ενημερώνεις για τις εξελίξεις.
 
Εγώ πάντως θα του ζήτησω πληρωμή με αντικαταβολη και αν που πει όχι τοτε δεν τον περνω
 
Οχι ρε παιδια, ας μαλλιασει η γλωσσα μου "τα δαχτυλα βασικα" γιατι να χασει καποιος λεφτα ετσι; Να παει καλυτερα να τα δωσει σε καποιον που εχει αναγκη.

Φιλε μου θα σου πουνε για μεταφορικα κτλ κτλ western union / money gram και θα ενθουσιαστεις. Γιατι χανεις το χρονο σου, σοβαρα τωρα; Εχεις 250 και θες παπαγαλο; Πηγαινε με αυτο το budget και παρε ενα απο τα παραπανω που συ ειπαν και τα παιδια.
 
Back
Top