Αναπαραγωγή Εχω ενα ζευγαρακι καναρινια κι εβγαλα το χωρισμα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Nikos Z
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Nikos Z

PB New Member
Εγγραφή
3 Μαρ 2015
Μηνύματα
46
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Ειμαι ο Νικος και ειμαι καινουριος στο forum... Εχω ενα ζευγαρακι καναρινια απο τα οποια μολις εβγαλα το χορισμα της ζευγαρωστρας για να ζευγαρωσουν, διοτι ηταν και τα δυο ετοιμα ( το θηλυκο εφτιαχνε φωλια και το αρσενικο κελαηδηζε σαν τρελο προς το θηλυκο). Το προβλημα ειναι οτι το θηλυκο διωχνει το αρσενικο και δεν το αφηνει να ζευγαρωσει με αυτο (ενο αρσενικος την κυνηγαει σαν τρελος). Εχει 1 μερα που τα εβαλα μαζι, τι να κάνω;
 
Θα ξαναβάλεις το χώρισμα και θα χωρίσεις για σήμερα τα πουλιά.
Αύριο το πρωί θα το βγάλεις... Πολύ πιθανό να υπάρχει η σωστή και αποδεχτή αναπαραγωγική "εκεχειρία"...
Σίγουρα δεν ήταν έτοιμα τα πουλιά...
Έτοιμα θεωρούνται αυτά που ερωτοτροπούν, ταΐζονται, ζευγαρώνουν...
Σου εύχομαι καλή επιτυχία στο αυριανό σου εγχείρημα...
Αν πάλι μαλώνουν θα δοκιμάσεις το απόγευμα...
Αυτό θα γίνει όσο χρειαστεί για να συνυπάρχουν τα πουλιά στον ίδιο χώρο χωρίς να μαλώνουν...
Να μας κρατάς ενήμερους... και για κάθε απορία... εδώ είμαστε!
 
μα ταιζοντουσαν αναμεσα απ'τα καγκελα και παρατιρισα την συμπεριφορα τους... απ' οσα εχω διαβασει ηταν ετοιμα και τα δυο
 
μα ταιζοντουσαν αναμεσα απ'τα καγκελα και παρατιρισα την συμπεριφορα τους... απ' οσα εχω διαβασει ηταν ετοιμα και τα δυο
Είναι δύσκολες οι ισορροπίες στα ζευγάρια... ας μη τις πιέζουμε...
Θα έρθουν στο χρόνο τους.
 
Εγώ λέω να τα ενώσεις και να βγάλεις το χώρισμα λίγο πριν νυχτώσει ώστε να κοιμηθούν και να είναι ενωμενα και το πρωί που θα ξυπνησουν θα έχουν συνηθίσει το ένα το άλλο και λογικα θα ζευγαρώσουν. Αν το κάνεις και πάλι δεν τον αφήνει η κυρία ξαναδοκιμαζεις. 😉
 
Θα ακολουθησω την συμβουλη σου και θα κανω αυτο που αναφερεις αυριο! Ευχαριστω :)
 
Κανενα αποτελεσμα... Το θηλυκο εξακολουθει να διωχνει τον αρσενικο απο κοντα, παρολο που εχει ετιμασει πληρως την φωλια της... ☹
 
Κανενα αποτελεσμα... Το θηλυκο εξακολουθει να διωχνει τον αρσενικο απο κοντα, παρολο που εχει ετιμασει πληρως την φωλια της... ☹
Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις αυτά που σου έγραψα στο δεύτερο πόστ.
Δεν είναι συμβουλές εντυπώσεων... είναι η πραγματική λύση παρόμοιων προβλημάτων.
 
δηλαδη να τα αφησω χωριστα; Μα το θηλυκο εχει φουσκωσει πολυ απο κατο... μηπως κατι και αυγο μεσα στις επομενες μερε;
 
Έσβησα και έγραψα 4-5 φορές την απάντηση στην προσπάθεια να μην προσβάλω ή στεναχωρήσω κανέναν.
Θα πρότεινα σε όλα τα μέλη της κοινότητας... με αφορμή το παραπάνω ... Να αποφεύγουν με θέρμη το πιάσιμο και τον έλεγχο των πτηνών που κινούνται ή βρίσκονται σε αναπαραγωγή.
Αυτό μόνο κακό μπορεί να τα κάνει και οπωσδήποτε έχει αρνητικά αποτελέσματα στην προετοιμασία τους.
Στο διάστημα προετοιμασίας για την αναπαραγωγή, χρειάζονται περισσότερο ηρεμία από ποτέ, ησυχία και όλα θα πάνε στους ρυθμούς της φύσης. Γιατί μόνο αυτή ξέρει τι συμβαίνει.
Για την περίπτωσή σου Νίκο... εγώ θα έκανα όλα όσα έγραψα στο δεύτερο πόστ... και τίποτε περισσότερο.
Μπορεί να αμφισβητηθεί ως ενέργεια... αλλά μόνο αυτό θα έκανα.
 
Θα προσπαθησω να ακολουθησω τις συμβουλες σας κυριε Γιαννη... σας ευχαριστω πολυ :)
 
Θα προσπαθησω να ακολουθησω τις συμβουλες σας κυριε Γιαννη... σας ευχαριστω πολυ :)
Νίκο... Νομίζω πως καλά θα κάνεις...
Φυσικά πολύ σύντομα... Θα έχεις τα όμορφα και αναμενόμενα αποτελέσματα... Τα οποία και θέλω να μας παρουσιάσεις με την πρώτη ευκαιρία.
Έτσι θα γνωρίζουμε κι εμείς την εξέλιξη της κατάστασης με τα καναρίνια σου...
Καλή επιτυχία...
 
Τελικα ζευγαρωσαν και εχουν κανει και 2 αυγα... Ο αρσενικος ομως καθεται πανω απο την φωλια και την θυληκια μια την αφινει να κατσει να αρκετες φορες την διωχνει... Να τα χωρησω;
 
Τελικα ζευγαρωσαν και εχουν κανει και 2 αυγα... Ο αρσενικος ομως καθεται πανω απο την φωλια και την θυληκια μια την αφινει να κατσει να αρκετες φορες την διωχνει... Να τα χωρησω;
Είναι 100% αρσενικός ο αρσενικός σου;
 
Ναι, αφου κελαηδαει και εχουν ζευγαρωσει κιολας. Δεν καθεται μεσα στην φωλια, αλλα πανω στην ακρη της. Οχι παντα βεβεα, αλλα κανα 2-3 φορες που ειδα δεν αφηνε την θυληκια να μπει στην φωλια.
 
Back
Top