Αναπαραγωγή Εχω ενα ζευγαρι καναρινια που γεννησαν αυτη την εποχη

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης thomai87
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

thomai87

PB New Member
Εγγραφή
17 Δεκ 2014
Μηνύματα
13
Πόλη
Θεσσαλονίκη
εχω ενα ζευγαρακι καναρινιων τα οποια ειναι χρονιαρικα, μας τα φερανε στης 27 οκτωμβριου και τα 2, το θυληκο ξεκινησε να φτειαχνει φωλεια οποτε μου ειπαν απο το pet shop που εκτρεφουν καναρινια να τα βαλω μαζι και τα εβαλα. και στης 14/12 εκανε ενα αυγο ομως το επομενο το εκανε στησ 16/12 οταν εκανε το πρωτο εκεινη την μερα δεν εκατσε να το κλωσησει εκατσε την επομενη και απο εκεινη την μερα δεν εχει σηκωθει μονο για μερικα λεπτα για να φαει αλο αυγο μεχρι τωρα δεν ειδα τι συμβαινει στην καναρα μου; Εχει κατι; τι να κανω εχω ανχωθει; δεν ξερω απο καναρινια μια ζωη περηστερια ειχα δεν εχω ιδεα τι συμβενει
 
1ον Σου είπαν λάθος από το πετ σόπ. Αυτή την εποχή τα πουλιά ''ξεκουράζονται'' και δεν τα βάζουμε για αναπαραγωγή και γέννες..
2ον Συνήθως κάθονται για να κλωσσήσουν από την ωοτοκία του 2ου η του 3ου αυγού. Άρα εδώ δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.
3ον Από τη στιγμή που κάθησε, φυσικό είναι να σηκώνεται μόνο για να φάει και να ξεμουδιάσει.
Ούτε εδώ υπάρχει λόγος ανησυχίας. Μόλις ολοκληρώσει την ωοτοκία, θα συνεχίσει να κλωσσάει και σε 14 περίπου μέρες θα πρέπει να σκάσουν μύτη τα μικρά(αν τα αυγά είναι ένσπορα).
 
δεν το ηξερα ετσι μου ειπαν και ετσι εκανα προχθες βρηκα το petbirds, δεν υπαρχει προβλημα που εχουν 2 μερες διαφορα; και αν κανει και αλο αυριο δηλαδη το καθε ενα αυγο να εχει 2 μερες διαφορα απο το επομενο ειναιο φυσιολογικο; υποτηθετε πως καθε μερα απο ενα πρεπει να κανουν 5 με 6αυγα
 
Φυσιολογική δεν είναι η γέννα αυτή την εποχή.. Πιθανώς εκεί οφείλονται και τα ''παρατράγουδα''.
Αν τελικά είναι ένσπορα και αν (μ'αυτά τα επίπεδα θερμοκρασίας και υγρασίας) εκκολαφθούν, θα βγουν με την αντίστοιχη διαφορά ημερών. Σ'αυτή την περίπτωση, οι μεταγενέστεροι νεοσσοί, δεν θα έχουν τις ίδιες και ίσες πιθανότητες επιβίωσης, αφού δεν θα μπορούν να διεκδικήσουν το μερίδιο τροφής που τους αντιστοιχεί( γιατί απλά ο 1ος η τα πρώτα σαν πιο ανεπτυγμένα θα έχουν προτεραιότητα).
Αυτό όμως δεν μπορείς ούτε να το προβλέψεις, ούτε να το αποφύγεις στην παρούσα φάση.
 
Βρισκόμαστε στην καρδιά του χειμώνα. Καλά καλά δεν ξεκίνησαν αυτοί που τα έχουν σε ελεγχόμενους χώρους. Νωρίς είναι.
 
Βρισκόμαστε στην καρδιά του χειμώνα. Καλά καλά δεν ξεκίνησαν αυτοί που τα έχουν σε ελεγχόμενους χώρους. Νωρίς είναι.
ε φανταστηκα οτι ο ανθρωπος απο το pet shop κατι θα ξερει παραπανω απο μενα και για αυτο τα εβαλα μαζι αφου ετσι μου ειπε
 
ε φανταστηκα οτι ο ανθρωπος απο το pet shop κατι θα ξερει παραπανω απο μενα και για αυτο τα εβαλα μαζι αφου ετσι μου ειπε
Αυτός να πουλήσει ήθελε και πολλές φορές για το κέρδος κολλάει και ένα ψέμα.
 
Θωμαή καλώς βρεθήκαμε και να σου ζήσουν τα καναρινάκια σου.
Σουπιοκόκκαλο οπωσδήποτε να βάλεις μέσα στο κλουβί για το θηλυκό. Τι σπόρους τους δίνεις;
 
Θωμαή καλώς ήρθες! Που τα έχεις τα καναρινάκια σου; Κάποιο βάτεμα/ζευγάρωμα έχεις δει; Γιατί τέτοια εποχή πυρωμένος κανάρος, δύσκολο!
 
Θωμαή καλώς ήρθες! Που τα έχεις τα καναρινάκια σου; Κάποιο βάτεμα/ζευγάρωμα έχεις δει; Γιατί τέτοια εποχή πυρωμένος κανάρος, δύσκολο!
καλως σας βρηκα! σπιτι μου τα εχω και η αληθεια ειναι πως πριν να εμφανηστουν τα αυγα τα ειδα πολλες φορες να ζευγαρωνουν και οταν εκανε ακομα το πρωτο αυγο τα εβλεπα πολυ συχνα μετα το 2 αυγο δεν ξαναειδα ζευγαρωμα, αλλα δεν σηκωκεται και καθολου η καναρα μονο να φαει στα γρηγορα πολλες φορες την ταιζει το αρσενικο

Θωμαή καλώς βρεθήκαμε και να σου ζήσουν τα καναρινάκια σου.
Σουπιοκόκκαλο οπωσδήποτε να βάλεις μέσα στο κλουβί για το θηλυκό. Τι σπόρους τους δίνεις;
ευχαρηστω πολυ! Ετσι το ζηταω;σουπιοκοκκαλο; δεν ξερω να σου πω μαρκα για τουσ σπορους παντος οταν πηγα να τουσ παρω ζητησα οτι καλητερο εχουν, χυμα ηταν
 
Σουπιοκόκκαλο το ζητάς ναι, μην σου πουν πάρε αυτή την καρδούλα, ή αυτή την πετρούλα, σουπιοκόκκαλο. Μπορείς να ρωτήσεις και σε ψαράδικο που θα τα πάρεις τζάμπα αλλά πρέπει να τα βράσεις και να τα στεγνώσεις στον ήλιο μετά, οπότε αγόρασε ένα τώρα, γύρω στο 1,5 ευρώ έχει και αργότερα ψάχνεις.
Χύμα και καλή δεν υπάρχει. Να πάρεις μια οποιαδήποτε μάρκα συσκευασμένη και ειδική για καναρίνια.
 
και ενα ακομα θεμα εχω και ενα ακομα ζευγαρι τα οποια τα εχω μαζι στο ιδιο κλουβι τα οποια τα πηρα απο τον τυπο στο pet shop και αυτα μου ειπε να τα βαλω μαζι και τα εβαλα, το θυλικο μαζι με το αρσενικο εφτιαξαν φωλιτσα δεν τα εχω δει να ζευγαρωνουν αλα τα εχω να φιλιουντε να τα χωρησω η να τα αφησω ετσι;

Σουπιοκόκκαλο το ζητάς ναι, μην σου πουν πάρε αυτή την καρδούλα, ή αυτή την πετρούλα, σουπιοκόκκαλο. Μπορείς να ρωτήσεις και σε ψαράδικο που θα τα πάρεις τζάμπα αλλά πρέπει να τα βράσεις και να τα στεγνώσεις στον ήλιο μετά, οπότε αγόρασε ένα τώρα, γύρω στο 1,5 ευρώ έχει και αργότερα ψάχνεις.
Χύμα και καλή δεν υπάρχει. Να πάρεις μια οποιαδήποτε μάρκα συσκευασμένη και ειδική για καναρίνια.
α μαληστα ευχαρηστω για τις πληροφοριες
 
Δεν είναι κατάλληλη εποχή για αναπαραγωγή καναρινιών, περίμενε όμως τα παιδιά που ασχολούνται κυρίως με καναρίνια να σου πουν.
 
Να τα χωρίσεις..

*Να ξέρεις ότι όταν βλέπεις ''ζευγάρωμα'', το σπέρμα κρατάει αρκετές μέρες.. Δεν χρειάζεται δλδ να ξαναδείς βάτεμα από τον αρσενικό..η δουλειά έχει γίνει!
 
Να τα χωρίσεις..

*Να ξέρεις ότι όταν βλέπεις ''ζευγάρωμα'', το σπέρμα κρατάει αρκετές μέρες.. Δεν χρειάζεται δλδ να ξαναδείς βάτεμα από τον αρσενικό..η δουλειά έχει γίνει!
Να τα χωρίσεις..

πριν κανα 2ωρο τα ειδα να ζευγαρωνουν το αλο ζευγαρι που δεν εχουν αυγα να τα χωρισω και παλι;
 
Δική σου η απόφαση..Αν τώρα σου βγάλουν πουλιά, την άνοιξη που είναι η εποχή της αναπαραγωγής τι θα κάνεις;
 
Αν τώρα σου βγάλουν πουλιά, την άνοιξη που είναι η εποχή της αναπαραγωγής τι θα κάνεις;
Θα ζευγαρώνει τους αυριανούς νεοσσούς. Εάν τα πουλιά έχουν τις σωστές προϋποθέσεις να τα αφήσεις μαζί για αναπαραγωγή.
 
Θα ζευγαρώνει τους αυριανούς νεοσσούς. Εάν τα πουλιά έχουν τις σωστές προϋποθέσεις να τα αφήσεις μαζί για αναπαραγωγή.
Tι λες μωρέ;... Και τώρα να βγουν τον Ιούνη θα είναι 6 μηνών... Ου γαρ έρχεται μόνο του 😛
 
Back
Top