Ασθένειες Εχω ευλογια, σε μερικα καναρινακια

nicpapa

PB New Member
Εγγραφή
7 Σεπ 2009
Μηνύματα
17
Πόλη
Ρόδος
Γεια χαρα φέτος την πατησα...
Εχω ευλογια, σε μερικα καναρινακια και απο οσα εχω διαβασει ειναι η ξηρη ευλογια
Παρουσιαζουν φουσκωματα στα δακτυλα.
Για πειτε ξερω οτι δεν εχει θεραπεια, τι προτεινεται να κανω.
Ειναι περιπου 40 καναρινια σε κλουβα, αυτα που ειχανε το βαρυ προβλημα προβλημα τα απομωνοσα και τα κανω θεραπεια με betantin.
Εχω διαβασει διαφορα, αλλα θέλω να μάθω κυριως πως μεταδιδεται.
Ξερω οτι μεταδιδεται κυριως απο τα κουνουπια, αλλα με τις ποτηστρες φαγητο κτλ τι γινεται;
Τι κινηση θα κανατε εσεις;
Μεταδιδεται σε αλλα ζωα, η σε ανθρωπους;
 
Τυχερός είσαι που είναι μόνο ξηρή ευλογιά!

τι προτεινεται να κανω.
Καθημερινά εξονυχιστική καθαριότητα των πατηθρών και του πάτου, καλή διατροφή (αυγό ή αυγοτροφή, λαχανικά, μήλο και φυσικά τους σπόρους, βιταμίνες το νεράκι), και κάθε μέρα betadine πριν τον ύπνο. Πριν το betadine μπορείς να βάλεις ιωδιούχο γλυκερίνη (αναλογία 1 προς 10 - να ζητήσεις να στην φτιάξουν στο φαρμακείο). Αν όντως είναι τυχερά και είναι μόνο ξηρή ευλογιά σε μια εβδομάδα θα ξεραθούν και θα πέσουν αυτά τα καρούμπαλα!

Περαστικά εύχομαι! Και καμιά σίτα να βάλεις για τα κουνούπια! 😉
 
Nα σται καλα παιδια.
Εκτος απο τα φουσκωμα που εχουν στα δακτυλα δεν παρουσιαζουν καποιο αλλο προβλημα.
Αν και εχουν αρχισει να ξεραινονται τωρα τα καρουμπαλα.
Οταν φυγουν μετα τις λετε να τα βάλω στην κλουβα μαζι με τα αλλα ή θα χειροτερεψω την κατασταση;
Ναι η σιτα θα τοποθετηθει αυτην την εβδομάδα.
 
Η ξηρή ευλογιά χρειάζεται ξενιστή (κουνούπι) για να μεταφερθεί σε άλλο πουλί...
Όμως... επειδή ποτέ δεν ξέρεις... ας μείνει μέχρι απόλυτης ανάρρωσης και ίσως και μια δυο βδομάδες παραπάνω σε χώρο απομονωμένο...
 
Mετά την ανάρρωση, μπορείς να τα ενώσεις (όχι αμέσως όμως, όπως σου είπε ο Γιάννης). Σε πολλά μετά δεν θα φαίνεται τίποτα η θα φαίνεται ένα ανεπαίσθητο καρούμπαλο στο χρώμα του δέρματος. Του χρόνου θα τα βάλεις κανονικά για αναπαραγωγή. Γίνονται πια φορείς και δεν ξανανοσούν.
 
Φίλε @nicpapa περαστικά εύχομαι και σύντομα. Μπορείς να ανεβάσεις μιά φωτό να το δούμε πως μοιάζει;
 
Γίνονται πια φορείς και δεν ξανανοσούν.
Νίκο, εισαι σίγουρος οτι δεν ξανανοσουν; Είχα την εντύπωση οτι το εμβόλιο που χρησιμοποιούν σε χώρες του εξωτερικού κρατά για ένα έτος, κι έτσι είχα βγάλει, ίσως εσφαλμένα το συμπέρασμα οτι μπορεί να ξανακολλησουν και να νοσήσουν παλι.
 
Νίκο, εισαι σίγουρος οτι δεν ξανανοσουν; Είχα την εντύπωση οτι το εμβόλιο που χρησιμοποιούν σε χώρες του εξωτερικού κρατά για ένα έτος, κι έτσι είχα βγάλει, ίσως εσφαλμένα το συμπέρασμα οτι μπορεί να ξανακολλησουν και να νοσήσουν παλι.
Το εμβόλιο της ευλογιάς είναι ο ιός της... σε ήπια μορφή.
Δηλαδή βάζουμε το μικρόβιο (την αρρώστια) μέσα στο πτηνό... αντιδρά ο οργανισμός... Δημιουργεί αντισώματα και έτσι αποκτά μόνιμη ανοσία...
Αυτό άλλωστε γίνεται και στον άνθρωπο.
 
Το εμβόλιο της ευλογιάς είναι ο ιός της... σε ήπια μορφή.
Δηλαδή βάζουμε το μικρόβιο (την αρρώστια) μέσα στο πτηνό... αντιδρά ο οργανισμός... Δημιουργεί αντισώματα και έτσι αποκτά μόνιμη ανοσία...
Αυτό άλλωστε γίνεται και στον άνθρωπο.
Μακάρι να ήταν έτσι αλλά δυστυχώς δεν είναι. Μπορεί να νοσήσουν από ευλογιά και την επόμενη χρονιά εμβολιασμένα και μη
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Ναι, τελικά κι εγώ αυτό που λέει ο Μιχάλης έχω διαβάσει. Αλλα θα επιμείνω στο ερώτημα: αν νοσήσει μια χρόνια, το οποίο είναι τελείως διαφορετικό απο το να εμβολιαστεί, αποκτά στη συνέχεια ανοσία; Κι αν ναι, εφόρου ζωής;
 
Ναι, τελικά κι εγώ αυτό που λέει ο Μιχάλης έχω διαβάσει. Αλλα θα επιμείνω στο ερώτημα: αν νοσήσει μια χρόνια, το οποίο είναι τελείως διαφορετικό απο το να εμβολιαστεί, αποκτά στη συνέχεια ανοσία; Κι αν ναι, εφόρου ζωής;
οχι
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Εφόσον έστω κι αν νοσήσουν δεν αποκτούν ανοσία, τότε το ανοσοποιητικό τους σύστημα δε φτιάχνει τα κατάλληλα κύτταρα μνήμης, ώστε να αντιμετωπίσουν επόμενη προσβολή του ιού, χωρίς να υπάρξει και η νόσος.
 
Εξαρτάται από την ευαισθησία του ξενιστή και μολυσματικότητα του ιού

Συνηθέστερα, ο ιός μεταδίδεται από κουνούπια και τα ακάρεα τα οποία μεταδίδουν τον ιό από ένα μολυσμένο πουλί σε ένα μη μολυσμένο πουλί.. Ο ιός, ωστόσο, μπορεί επίσης να μεταδοθεί μετά από την κατανάλωση μολυσμένων εφελκίδων ή εισπνοή της σκόνης
 
Θα διαφωνήσω -πάλι- με το Μιχάλη. Δεν ξανανοσεί γιατί γίνεται φορέας. Αν νοσήσει θα είναι από άλλης μορφής ευλογιά η μετάλλαξη του ιού.
Είχα καναρίνια (και έχω ακόμη) με σημαδάκια στα πόδια (γι αυτό το έγραψα παραπάνω) που την επόμενη και τη μεθεπόμενη χρονιά δε νόσησαν, αντίθετα 4 άδα νεοσσών σε άλλο ''διαμέρισμα '' της κλούβας νόσησαν και τα 4 .. Και τα κατάφεραν και τα 4 .
Λειτουργεί ακριβώς όπως περιγράφει ο @misalouris
 
Μια απορια Νικο,@Paianas .Aν ειναι ετσι τοτε γιατι καθε χρονο χρειαζεται να γινεται (οσοι το κανουν)αυτο το εμβολια στα πουλια; Δεν σημαινει οτι δεν αποκτα μονιμη ανοσια; Πως λειτουργει οπως εγραψε ο Γιαννης;
 
Όταν κάνεις εμβόλιο για έναν ιό Δημήτρη, στην ουσία βάζεις στον οργανισμό σου στελέχη του, τα οποία δημιουργούν αντισώματα.
http://pediatros-thes.gr/for-parents/εμβολιασμοί/εμβολιοφοβία/

Εγώ -επειδή έχω εξωτερική εκτροφή- έχω αντιμετωπίσει κατά καιρούς το πρόβλημα, γιατί δεν έχω τρόπο να εμποδίσω τα κουνούπια (έχω και γρασίδι), να μπαίνουν.. Δεν μπορεί να είναι τυχαίο, ότι πουλιά που το πέρασαν δεν μου'χουν ξανανοσήσει.. Και κρατάω χρόνια τα πουλιά, δεν τα αλλάζω.
Τώρα, πως ακριβώς λειτουργεί το εμβόλιο της ευλογιάς στα πουλιά, επειδή όντως αυτό χρειάζεται επανάληψη, δεν ξέρω.
Ξέρω όμως ότι στους φορείς μου, δεν ξαναεμφανίστηκε... Και δεν είχα κανένα πρόβλημα (από τα πουλιά αυτά) και στην αναπαραγωγή.
 
Εγώ θα συμφωνήσω με τον Νίκο! Και δικά μου όσα έχουν νοσήσει μια φορά την έχουν γλυτώσει όλα, και δεν έχουν ξαναεμφανίσει συμπτώματα ευλογιας.
 
απ οτι καταλαβα πρεπει να υπαρχει διαφορα.Αλλο το εμβολιο, αλλο να εχει περασει την νοσο. Σε θεμα πιθανοτητων και χρονου. Τωρα γιατι εχουν διαφορα. Αφου υπαρχει μεγαλυτερη αντιδραση, αλλη ποσοτητα και πιο μεγαλος κυκλος απο τον οργανισμο. Το λεω καπως απλα, οπως το βλεπω.
 
Back
Top