Ασθένειες Εχω ευλογια, σε μερικα καναρινακια

απ οτι καταλαβα πρεπει να υπαρχει διαφορα.Αλλο το εμβολιο, αλλο να εχει περασει την νοσο. Σε θεμα πιθανοτητων και χρονου. Τωρα γιατι εχουν διαφορα. Αφου υπαρχει μεγαλυτερη αντιδραση, αλλη ποσοτητα και πιο μεγαλος κυκλος απο τον οργανισμο. Το λεω καπως απλα, οπως το βλεπω.
Δημήτρη υπάρχουν διάφορες μορφές και στελέχη του ιού της ευλογιάς...
Το εμβόλιο καλύπτει τις περισσότερες προσφέροντας είτε εξασθενημένα στελέχη στον οργανισμό του πουλιού είτε λίγα σε αριθμό ώστε να αναπτύξει ο οργανισμός τους αντισώματα. Οι μεγαλύτεροι θυμούνται τους όρους βατσίνα - δαμαλισμός για την αντιμετώπιση της ευλογιάς.
Όσοι έχουν το σημάδι τους στο χέρι θυμούνται τον πυρετό και τις παρενέργειες πάνω τους. Γιατί αρρώστησαν από την ευλογιά. Και εξ αιτίας αυτού του εμβολιασμού εξαφανίστηκε ως ασθένεια από τον άνθρωπο.
Aν ειναι ετσι τοτε γιατι καθε χρονο χρειαζεται να γινεται (οσοι το κανουν)αυτο το εμβολια στα πουλια; Δεν σημαινει οτι δεν αποκτα μονιμη ανοσια; Πως λειτουργει οπως εγραψε ο Γιαννης;
Αν τώρα στον εμβολιασμό των νέων πουλιών μπουν και τα παλιά και εμβολιασμένα πουλιά... όπως καταλαβαίνεις δεν θα επηρεαστούν καθόλου... μια και είδη έχουν αντισώματα.
Τα εμβολιασμένα πουλιά είναι φορείς της ασθένειας και συνεπώς επικίνδυνα για τα υπόλοιπα μη εμβολιασμένα πουλιά...
Έχω χρόνια να δω ξηρή ευλογιά και δεν έχω δει την επιθετική της μορφή... εύχομαι να μην το δω ποτέ... Ίσως σ' αυτό να συμβάλουν η εσωτερική μορφή εκτροφής και η ανοσία από τον εμβολιασμό.
 
Διάβασα διαφορά για τα εμβόλια και για το συγκεκριμένο. Γενικά ένα εμβόλιο δεν είναι απαραίτητο να περιέχει όλον το μολυσματικό οργανισμό, ειτε νεκρό, ειτε αποδυναμωμένο. Αρκεί να περιέχεται στο εμβόλιο ένα τμήμα του μικροοργανισμού, πχ μια εξωτερική πρωτεΐνη. Για την ευλογιά των καναρινιών, στο εμβόλιο περιλαμβάνεται τμήμα του γενετικού υλικού του ιού. Το εμβόλιο αυτό είναι δραστικό για 6 έως 12 μήνες. Δλδ, ο οργανισμός του πουλιού παράγει αντισώματα για τον ιο αυτό που είναι ενεργά, υπάρχουν με αλλα λόγια στην κυκλοφορία του αίματός του καναρινιού για τόσο και μονο χρονικό διάστημα. Προφανώς δεν παράγονται ανάλογα κύτταρα ανοσολογικά μνήμης, ώστε σε επόμενη, πέραν αυτού του χρονικού διαστήματος, να παράγουν εκ νέου αντισώματα. Ανάλογα συμβαίνει και για το εμβόλιο της Ηπατίτιδας Β, όπου μετα την πρώτη δόση καλύπτεται για ένα μικρό χρονικό διάστημα, επαναλαμβάνεις άλλες δυο δόσεις και συνήθως καλύπτεται για λίγα μονο χρονια.
Η προσβολή απο τον ιο της ευλογιάς είναι άλλη ιστορία: μπαίνει οχι μονο τμήμα, αλλα όλο το γενετικό υλικό του ιού, αλλα και το πρωτεϊνικό τμήμα του κι επομένως παράγεται άλλη ανοσολογική απόκριση για περισσότερα αντιγόνα και συνεκδοχικά προς τις παρατηρήσεις Νίκου και Αλίκης, πιθανά να έχουμε ανοσία για παραπάνω χρονικό διάστημα. Ίσως, δεν το βρήκα κάπου γραμμένο ή να εννοείται.
Ο ιός της ευλογιάς των καναρινιών, εισέρχεται και στο ανθρώπινο σώμα, αλλα δεν πολλαπλασιάζεται, με αλλα λόγια ο άνθρωπος δεν κολλάει.
Υπάρχουν τρεις μορφές ευλογιάς καναρινιών : η ξηρή, η υγρή και η σηπτικό. Η ξηρή, αντιμετωπίζεται συνήθως με βιωσιμότητα του πουλιού, σε καλές συνθήκες υγιεινής και θρέψης, και μάλιστα, αν προλάβει κανείς να μην σπάσει το σπυρί, δλδ να μην βγάλει αίμα, τότε εχει και τις μεγαλύτερες πιθανότητες να σώσει το πουλάκι. Αν έχω αντιληφθεί σωστά, με το σπάσιμο του Σπύρου, οι ιοί προσβάλλουν έντονα και αλλα μέρη του σώματος με δυσμενή αποτελέσματα.
 
Έχω την εντύπωση οτι κανουν κάθε χρονο Γιαννη. Δεν νομιζω να κινδυνευουν τα αλλα τα μη εμβολιασμενα, απο τα εμβολιασμενα εξ αιτίας του εμβολίου. (εκτος ισως απο ενα μικρο διαστημα σαν πιθανοτητα)Οπως αυτά που έχουν περάσει την νόσο, μετα να θέτουν σε κίνδυνο τα Αλλα. Κατ αυτον τον τροπο θα έπρεπε να ειχαμε και εμείς πρόβλημα οτάν κάνουμε (και υπάρχει) κάτι ανάλογο.
 
Έχω την εντύπωση οτι κανουν κάθε χρονο Γιαννη. Δεν νομιζω να κινδυνευουν τα αλλα τα μη εμβολιασμενα, απο τα εμβολιασμενα εξ αιτίας του εμβολίου. (εκτος ισως απο ενα μικρο διαστημα σαν πιθανοτητα)Οπως αυτά που έχουν περάσει την νόσο, μετα να θέτουν σε κίνδυνο τα Αλλα. Κατ αυτον τον τροπο θα έπρεπε να ειχαμε και εμείς πρόβλημα οτάν κάνουμε (και υπάρχει) κάτι ανάλογο.
Δεν είναι ακριβώς έτσι Δημήτρη... Τα εμβολιασμενα μπορούν να μεταδώσουν στα μη, ειτε αιματογενως, ειτε αν τα τσιμπήσει κουνούπι, το οποίο στη συνέχεια θα τσιμπήσει ένα μη εμβολιασμένο.
 
Εκείνο που έχω διαβάσει για τους ανθρωπους οτι δεν πρεπει να δωσουν αίμα(αιμοδοσία), για 4βδομαδες απο την ημερα που έκαναν οποιοδήποτε εμβόλιο γενικά. Μετα αφήνεται να εννοηθεί οτι κανει. Και μιλάμε για αιμοδοσια.

Επίσης αλλη μια απορία που τώρα σκέφτηκα. Ένας γνωστός μου κανει αυτό το εμβόλιο σε 30/40ζευγαρια που έχει. Γιατί δεν έχουν νοσήσει ποτε τα νεογγενητα η' τα μικρά(1-4 μηνών)μέχρι και όταν παραλάβει τα καινούργια εμβόλια;
 
Παιδια καλημερα σας. Ειμαι ο Σαββας απο Λαρνακα και εχω βαλει φετος στα 20 ζευγαρια περιπου για αναπαραγωγη. Τα 3 ζευγαρια ειναι red mocaic.. Περσι ξεκινησα να ασχολουμε ξανα γιατι ασχοληθηκα και στο παρελθον με καναρινια.
Φετος ειχα την ατυχια να μπλεξω με την καταραμενη ευλογια. Ευτυχως ξηρη. Εχασα 2 πουλια και αλλα 10 περιπου την γλιτωσαν. Απο ψαξιμο μου ειπαν οτι οσα περασαν τον Ιο φετος δεν ξαναπερνανε. Εγω ειχα πιο σοβαρα περιστατικα απο τον φιλο @nicpapa. Ειχα φουσκομα στο ραμφος στα ματια και δεν ξερω και εγω που.
το ερωτημα μου ειναι εαν του χρονου τα πουλια αυτα θα μου μεταδωσουν το ιο. Εαν απολυπανω τα παντα, εξεσουαρ. κλουβια τοιχους και βαλω και συτα στα παραθυρα θα ξαναπιασουν ευλογια;
 
Παιδια καλημερα σας. Ειμαι ο Σαββας απο Λαρνακα και εχω βαλει φετος στα 20 ζευγαρια περιπου για αναπαραγωγη. Τα 3 ζευγαρια ειναι red mocaic.. Περσι ξεκινησα να ασχολουμε ξανα γιατι ασχοληθηκα και στο παρελθον με καναρινια.
Φετος ειχα την ατυχια να μπλεξω με την καταραμενη ευλογια. Ευτυχως ξηρη. Εχασα 2 πουλια και αλλα 10 περιπου την γλιτωσαν. Απο ψαξιμο μου ειπαν οτι οσα περασαν τον Ιο φετος δεν ξαναπερνανε. Εγω ειχα πιο σοβαρα περιστατικα απο τον φιλο @nicpapa. Ειχα φουσκομα στο ραμφος στα ματια και δεν ξερω και εγω που.
το ερωτημα μου ειναι εαν του χρονου τα πουλια αυτα θα μου μεταδωσουν το ιο. Εαν απολυπανω τα παντα, εξεσουαρ. κλουβια τοιχους και βαλω και συτα στα παραθυρα θα ξαναπιασουν ευλογια;
Σάββα η ευλογιά μπορεί να έρθει από οπουδήποτε...
Αρκεί μια σκνίπα για να μεταφερθεί ο ιός χιλιόμετρα μακρυά.
Μόνη προστασία που μπορούμε να έχουμε σε πρώτη φάση όπως καταλαβαίνεις είναι να περιορίσουμε αυτά τα έντομα έρθουν στην εκτροφή μας και φυσικά δεύτερη και πιο ολοκληρωμένη ο εμβολιασμός.
Τώρα πως θα προμηθευτούμε το εμβόλιο είναι ένα θέμα που χρειάζεται άλλη και μεγάλη συζήτηση.
 
Το εμβολιο σιγουρα δεν υπαρχει πλεον στην Κυπρο.Φετος ηρθαν απο την παρατημενη πισινα του γειτονα. Οταν πηγα εκει ειχε γινει λιμνη και ηταν εκατομηρια οι προνυφες που γινονταν κουνουπια μετα. Οταν πιασαμε τον ιο και τους τους το αναφερα την αδιασαν. Του χρονου θα βαλω την συτα μου στα παραθυρα και ο θεος βοηθος!
 
Το εμβολιο σιγουρα δεν υπαρχει πλεον στην Κυπρο.Φετος ηρθαν απο την παρατημενη πισινα του γειτονα. Οταν πηγα εκει ειχε γινει λιμνη και ηταν εκατομηρια οι προνυφες που γινονταν κουνουπια μετα. Οταν πιασαμε τον ιο και τους τους το αναφερα την αδιασαν. Του χρονου θα βαλω την συτα μου στα παραθυρα και ο θεος βοηθος!
Ούτε στην Ελλάδα υπάρχει...
Όσοι το χρειάζονται... Παρακαλούν κυρίως τους φοιτητές να το φέρουν από Ιταλία... με πολύ κόπο και προσοχή μια και χρειάζεται ψυγείο. Εγώ όταν υπάρχουν οι συνθήκες προσπαθώ να το έχω το χειμώνα που οι θερμοκρασίες είναι χαμηλές και ταξιδεύει πιο εύκολα και με μεγαλύτερη ασφάλεια. Ακόμη κάποιες φορές... σύλλογοι πτηνών... Παραγγέλνουν μαζικά για τα μέλη τους το φάρμακο...
 
Το εμβόλιο δεν είναι απλά εγκεκριμένο στην Ελλάδα και για αυτό δεν κυκλοφορεί; Είναι ας πούμε νομότυπη, μη-παράνομη η εισαγωγή του απο ιδιώτες; Πχ, αν το παραγγείλεις διαδικτυακά έρχεται σε κατάλληλη συσκευασία όσον αφορά στις συνθήκες διατήρησης;
Και το άλλο που μου έρχεται σαν ερώτημα είναι ποτέ το κάνουν οι νεοσσοί; Νομίζω στο δίμηνο, αλλα ξέρει κανείς;
 
Το εμβόλιο δεν είναι απλά εγκεκριμένο στην Ελλάδα και για αυτό δεν κυκλοφορεί; Είναι ας πούμε νομότυπη, μη-παράνομη η εισαγωγή του απο ιδιώτες; Πχ, αν το παραγγείλεις διαδικτυακά έρχεται σε κατάλληλη συσκευασία όσον αφορά στις συνθήκες διατήρησης;
Και το άλλο που μου έρχεται σαν ερώτημα είναι ποτέ το κάνουν οι νεοσσοί; Νομίζω στο δίμηνο, αλλα ξέρει κανείς;
Είναι αδύνατη η αποστολή του... χρειάζεται ψύξη.
Δεν ξέρω το νομικό καθεστώς που επικρατεί για τα φάρμακα και γι' αυτό ειδικά. Ξέρω πως δεν εισάγεται...
Ο εμβολιασμός γίνεται στην αρχή του καλοκαιριού... Οπότε λογικά δεν υπάρχουν μικρά... αλλά έφηβα καναρίνια.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
που έχουν συμπληρώσει τουλάχιστον τέσσερις εβδομάδες της ηλικίας. [3]Αναμνηστικός εμβολιασμός συνιστάται κάθε 6-12 μήνες, αν ο κίνδυνος της νόσου παραμένει υψηλή. [3]σχηματισμό Ευλογιά βλάβη γύρω από την περιοχή εμβολιασμού Είναι ενδεικτικό ότι το εμβόλιο ήταν αποτελεσματικό. Το εμβόλιο δεν πρέπει να χορηγείται κατά τη διάρκεια της παραγωγής αυγών ή κατά τις 4 εβδομάδες πριν από αυτό. [3]

https://en.wikipedia.org/wiki/Canarypox
 
@nicperi παρατηρησε σε ολο το σωμα του αν εχει και αλλα,
απομονωσε το απο αλλα αν εχεις
ευλογια ειναι

περαστικα κ καλη δυναμη
 
Παιδια ειμαι το πουλακι ειναι καλητερα. Ειμαι στην ευχαριστη θεση να σας πω οτι ενα κτηνιατρος στην κυπρο εκανε εισαγωγη εμβολιο κατα της ευλογιας και διαβασα ειναι απο Ελλαδα η εταιρια
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Μήπως μπορείς να μας πεις ποια είναι η εταιρεία ή / και την εμπορική ονομασία του εμβολίου;
Ευχαριστώ
 
Καλησπέρα! Την πάτησα και εγώ φέτος με την ξερή ευλογία, αλλα με την βοήθεια ενός φίλου πιστεύω πως την σκαπουλαρα. Νοσησαν 15 απο τα 70 πουλιά, έφαγα μια μέρα να τα ξεχωρίζω να απολυμανω όλα τα Κλουβια και να μεταφέρω τα υγιει σε άλλη μεριά. Εκτός απο το betadine βοήθησε και μια αλοιφη η betasid η οποία ειναι αντιβιοτικο/κορτικοστεροειδες,θα έλεγα υπερβάλλοντας λίγο πως ειναι θαυματουργή ! Επίσης θα ήθελα να ευχαριστήσω όλη την παρέα του φόρουμ που με τα σχόλια και συμβουλές τους καθοδηγηθηκα χωρις πανικό!
 
Back
Top