Φροντίδα Εχω μπερδευτει

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης lina
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

lina

PB Member
Εγγραφή
2 Ιαν 2016
Μηνύματα
526
Πόλη
Ιωάννινα
Παιδια θελω την βοηθεια σας. Βρηκα ενα ζευγαρι red winged parrot (δεν τα πηρα ακομη). Και τωρα τι κανω; Τα ερωτηματα πολλα οχι τοσο απο πρακτικη αλλα περισσότερο απο συναισθ αποψη. Βασικα θα ταιριαξουν μεταξυ τους; κ αν ναι σιγουρα θα πρεπει να τους φτιαξω μια μεγαλη κλουβα στο μπαλκονιαυτο σημαινει οτι χανω με την λινα την σχεση που εχουμε μεχρι σημερα κ τα διατηρω απο χομπι.στην λινα θα της αρεσει αυτο; αν ναι οκ συμβιβαζομαι. Κ αν καποια στιγμη παθει κατι το αρσενικο η λινα θα μου πεθανει απο καταθλιψη;(ειναι κ ευαισθητη). Απο την αλλη εγω λειπω πολλες ωρες δουλευω σε φαρμακειο πρωι απογευμα συν εφημεριες κ το κοριτσακι μου ειναι μονο του. Κ οταν έρχεται η εποχη για ζευγαρωμα την λυπαμαι που ειναι μονη της. Εσεις τι θα κανατε στην θεση μου;
 
Δεν κατάλαβα καλά, το αρσενικό θα πάρεις; ή ένα άλλο ζευγάρι;
Μου δινει το ζευγαρι στην ιδια περιπου τιμη που θα επερνα μονο το ασενικο. Το θηλυκό εκεινο αν ειναι το χαριζω στον ανηψιο μου που επισης αγαπάει τα πουλακια.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myrto.
Κατάλαβα, πόσο καιρό ζευγάρι είναι όμως; Μήπως δεν δεχθεί την δική σου θηλυκή; Αλλά και η δική σου έχει μια κάποια ηλικία, θα τον αποδεχθεί;
Είναι δοκιμασία.
Να δούμε λίγο τον αναπαραγωγικό τους κύκλο, μήπως μπορούσε να περιμένει η Λίνα κάποιο παιδί του εν λόγω ζευγαριού;
 
Κατάλαβα, πόσο καιρό ζευγάρι είναι όμως; Μήπως δεν δεχθεί την δική σου θηλυκή; Αλλά και η δική σου έχει μια κάποια ηλικία, θα τον αποδεχθεί;
Είναι δοκιμασία.
Να δούμε λίγο τον αναπαραγωγικό τους κύκλο, μήπως μπορούσε να περιμένει η Λίνα κάποιο παιδί του εν λόγω ζευγαριού;
Ειναι 3 η 4 χρονων δεν θυμοταν εκεινη την στιγμη
 
Αν το ζευγάρι είναι παραγωγικό, μπορείς να το αφήσεις μαζί και σε 1,5 περίπου χρόνο να έχεις παιδί τους για σύντροφο της Λίνας.
Σωστηηη. Θα το δεχτει λες πιο ευκολα;ασε που μπορω να το εχω απο μωρο κ να χτισουμε καποια σχεση
 
Θα είναι κρίμα να χωριστεί ένα (ήδη) ζευγάρι για το μήπως δημιουργηθεί ένα καινούριο... Το θηλυκό σίγουρα θα μελαγχολήσει.
Η σκέψη της Μαρίας έχει λογική. Από την άλλη, δεν υπάρχει καμιά σιγουριά πως θα γεννηθεί ''σύντομα'' ένα μωρό και μάλιστα αυτό θα είναι αρσενικό...Φυσικά μπορεί να ταιριάξει και με θηλυκό πουλάκι η Λίνα και να κάνουν μια χαρά παρέα οι δυο τους 😉
 
Σκέφτομαι αν τυχει κ γεννησουν μαζι να παρω απο το ζευγαρι 1-2 αυγα κ να τα βαλω να τα κλωσησει η λινα ετσι θα νομιζει πως ειναι αν γεννηθει καποιο μωρο οτι ειναι δικο της κ θα εχει παρεα. Τι λετε εσεις γίνεται;
 
Σκέφτομαι αν τυχει κ γεννησουν μαζι να παρω απο το ζευγαρι 1-2 αυγα κ να τα βαλω να τα κλωσησει η λινα ετσι θα νομιζει πως ειναι αν γεννηθει καποιο μωρο οτι ειναι δικο της κ θα εχει παρεα. Τι λετε εσεις γίνεται;

''Τραβηγμένο'' το βρίσκω (να συνδυαστούν χρονικά τα δυο πουλιά) αλλά αν συμβεί τότε...
Γίνεται, θα παίξει ρόλο και αν έχει παράλληλη ωοτοκία, τότε θα το νομίζει σίγουρα.
, συμφωνώ με την Μαρία :)
 
Σε αυτο το σημείο θα ηθελα να θέσω τον ακόλουθο προβληματισμό: και αν, για λόγους που δεν μπορούμε να γνωρίζουμε, τα αυγά της Λίνας δεν βγουν, τι θα σκεφτείς μετα; Με το δεδομένο οτι απόγονος του ζευγαριού μπορεί να γίνει συντρόφός της, δεν θα το έκανα, μάλλον.
Πού βρήκες το ζευγάρι και γιατι το πουλά, όσο θα πούλαγε μόνο τον αρσενικο;
Στο παραπάνω, ξέρεις / εικάζεις την απάντηση;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myrto.
αν, για λόγους που δεν μπορούμε να γνωρίζουμε, τα αυγά της Λίνας δεν βγουν, τι θα σκεφτείς μετα;
Η Λίνα δεν είναι ζευγαρωμένη, τα δικά της αυγά αν υπάρξουν σίγουρα θα είναι άγονα. Τι εννοείς ακριβώς;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myrto.
Ο προβληματισμος μου είναι ότι έστω κι έχουμε ενόραση αυγά από το άλλο ζευγάρι και μετακινησουμε 2 στη Λίνα. Και αυτά δεν εκκολαφθούν, ενώ τα άλλα ναι, τι σκεφτόμαστε μετά;
Δεν το στηρίζω κάπου και δεν πρόκειται περί ηθικού ερωτηματος. Αλλά μου φαίνεται ότι πιο πολλές πιθανότητες έχει ένα πουλί σε ένα ζευγάρι να εκκολαψει τα αυγά του, διότι πέρασε από τη διαδικασία...ζευγάρωμα.. Από θέση αυγών.. Ταισμα από αρσενικό... Εκκόλαψη. Ποτέ βέβαια δεν ξέρεις.. Και η ιστορία στα καναρίνια πολλες φορές έχει αποδείξει το αντίθετο. Αλλα δεν συντρέχει και λόγος τύπου, αλλιώς θα χαλάσουν τα αυγά, ωστε να προβεί κανείς σε αυτήν την επιλογή.
 
Back
Top