Φροντίδα Εχω πρόβλημα με την εξημέρωση νέων παπαγάλων

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης vivi
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Sυμφωνω απολυτα με τον πανο.. Βρισκεσαι σε πολυ καλο δρομο
αλλα μη τα πιεσεις.. Αστα και σιγα σιγα θα δεις.. Το ενα θα συμπαρασυρει και το αλλο
 
καλημερα παιδια! Χθεσ το βραδυ λιγο πριν μπουνε στα κλουβακια τουσ τουσ αφησα δειλα ενα φυστικι διπλα τουσ ετσι οπωσ καθονταν πανω στο κλουβι και οι 2 μαζι. Το κοιτουσαν περιεργα αλλα δεν το πλησιαζαν. Μετα απο λιγο τουσ εβαλα απο 2 φυστικια μεσα στη τροφη τουσ. Μολισ ειδαν οτι τουσ καθαρισα και τουσ εβαλα τροφη μπηκαν και οι 2 στα κλουβακια τουσ για να φανε και να πιουνε νερακι! Ο ενασ τα λατρευει τα φυστικια και μολισ τα ειδε τα καταβροχθισε, ο αλλοσ δεν τρωει τιποτε αλλο παρα μονο την ποικιλια των σπορων κι ετσι ουτ καν που τα ακουμπισε. Εχω δοκιμασει ολα τα φρουτα.. Δεν τρωει τιποτα. Ουτε και ο αλλοσ τρωει φρουτα. Με εχουν δει να τρωω μπροστα τουσ και μετα να τουσ βαζω κι εκεινουσ λιγο αλλα δεν συγκινουνται.σε λιγο θα παω να ρωτησω σε καποιο μαγαζι τι αλλο μπορω να τουσ προσφερω σαν λιχουδια..
 
Καλημερα και να χαιρεσαι τα ζακουδακια σου:)
Μην πας στο μαγαζι να ρωτησεις τι μπορεις να τους δινεις...υπαρχει πιθανοτητα να σε γεμισουν με ενα σωρο βλακειες... 😡
Πραγματα που εχεις στο απιτι... Εκτος απο καφεδες, γλυκα και αλατισμενα προιοντα...
Αυγο βραστο εχεις δοκιμασει; Το προτιμουν αρκετοι ζακο...
Λιγο τυρακι δωστους... Τετοια πραγματα...
Αφου τους πηρες τωρα κανε την προσπαθεια να τους δειξεις οτι υπαρχουν καλοι ανθρωποι
Πιθανων στο μαγαζι που ηταν δεν τους εδινε κανεις σημασια και γι αυτο ειναι αγρια τα πουλια και εχουν δεθει πολυ το ενα με το αλλο...
Αλλα εγω δεν εχω καταλαβει.. Εχουν δαχτυλιδι τελικα στο ποδι τους;
Μην εγκαταλειψεις τις προσπαθειες ευκολα, ειναι τοσο εξυπνα ζωα που στο τελος θα ανταμειφθεις με μια υπεροχη σχεση μαζι τους
 
ευχαριστω πολυ να σαι καλα! Θα δοκιμασω το αυγο! Δεν ειχαν δαχτυλιδι στο ποδι.. Οντωσ η αμελεια πιστευω οτι ειναι ο πιο βασικοσ παραγοντασ τησ συμπεριφορασ τουσ.ηρεμουν σιγα σιγα και αυτο ειναι που με χαροποιει ιδιαιτερα! Σημερα τουσ ανοιξε η μητερα μου τισ πορτεσ για να βγουν αλλα δεν βγαινουν εξω απο οτι μου ειπε η μητερα μου. Μηπωσ επειδη δεν ειμαι εγω παρουσα;
 
Back
Top