Αναπαραγωγή Ε-Π-Ι-Τ-Ε-Λ-Ο-Υ-Σ!!!

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης natasha
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

natasha

Banned
Εγγραφή
19 Φεβ 2008
Μηνύματα
187
Επιτέλους, μετά από τόοση προσπάθεια, σήμερα η κανάρα μου έκανε το πρώτο αυγό! Δεν είναι υπέροχο;:)
 

Συνημμένα

  • to-proto-avgo.webp
    to-proto-avgo.webp
    13,1 KB · Προβολές: 144
Σας ευχαριστώ! Να ρωτήσω κάτι; Λογικά, τώρα, θα κάνει από 1 αυγό την ημέρα, έτσι;
 
Λογικα Ναι! :D

Θυμαμαι ομως τυχαινε καμια φορα στα δικα μας να μην κανουνε μια μερα και μετα συνεχιζανε κανονικα. Ας μας πουνε και οι αλλοι που ξερουν πιο πολλα! Ειναι φυσιολογικο να συμβαινει αυτο; 😕
 
Πιστεύω πως είναι φυσιολογικό γιατί τα πουλάκια είναι ζωντανοί οργανισμοί κ όχι μηχανές παραγωγής αυυγών... Οπότε θα συμπεριφέρονται σύμφωνα με τη φύση τους!
 
Έχω ακούσει ότι μετά τη γέννηση του πρώτου αυγού πρέπει να μειώσω την αυγοτροφή και γενικά το αυγό και να βάλω οπωσδήποτε τροφή φωλιάς (ή τροφή με τρίμα σιταριού). Ξέρετε αν αληθεύει;
 
να κοψεις την αυγοτροφη τελειως και να δινεις μονο σπορια, την αυγοτροφη παλι οταν βγουν τα μικρα με το καλο
 
Δηλαδή ταΐζω αποκλειστικά και μόνο με σπόρια; Καθόλου φρούτα ή λαχανικά ή ''τροφή φωλιάς';'
 
καθολου, οσο επωαζουν οι γονεις μονο σπορια θα δινεις, για να αποφευχθει εστω και η παραμικρη πιθανοτητα διαρροιας η κα ιμολυνσεως{απο κακοπλυμενα η αλλοιωμενα λαχανικα}
 
Ευχαριστώ! Ευελπιστώ να πάνε όλα καλά! Α! Απ ότι είδα η θηλυκιά κάθεται συνεχώς και κλωσσάει και βγαίνει μόνο για φαγητό και νερό! Αυτό δεν είναι καλό γιατί δε θα βγουν όλοι οι νεοσσοί μαζί (αν όλα πάνε καλά), όμως, δυστυχώς, δεν μπορώ να κάνω κάτι!
 
γιααρχη απλα περιμενε η φυση να κανει την δουλεια της, απο του χρονου που θα ξερεις περισσοτερα θα μπορεσεις να το λυσεις και το θεμα αυτο
 
Ξέχασα να πω πως μέσα στο κλουβί υπάρχουν πάντα:
1)μίγμα από αποξηραμένα βότανα και φυτά της vitakraft(δεν κάνω διαφήμιση!)
2)ένα μικρό δοχείο με άμμο κατάλληλη για βρώση εμπλουτισμένη με κοχυλάκια, κέλυφος αυγού και τρίμματα από κόκκαλο σουπιάς
3)πολυβιταμίνες στο νερό
Να τα βγάλω κι αυτά;
 
Μπορείτε σας παρακαλώ να μου απαντήσετε στην παραπάνω ερώτηση;
 
Back
Top