Αναπαραγωγή Ε-Π-Ι-Τ-Ε-Λ-Ο-Υ-Σ!!!

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης natasha
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Αυτά Νατάσα άστα.
Καλό κάνουν κακό δεν κάνουν. Ποτε να μην τα αφήνεις χωρίς το grid, (αμμο, κοχύλια κλπ).
Τις πολυβιταμίνες με μέτρο, όπως λέει η συσκευασία τους.
Φιλικά,
 
Ξέχασα να πω πως μέσα στο κλουβί υπάρχουν πάντα:
1)μίγμα από αποξηραμένα βότανα και φυτά της vitakraft(δεν κάνω διαφήμιση!)
2)ένα μικρό δοχείο με άμμο κατάλληλη για βρώση εμπλουτισμένη με κοχυλάκια, κέλυφος αυγού και τρίμματα από κόκκαλο σουπιάς
3)πολυβιταμίνες στο νερό
Να τα βγάλω κι αυτά;
  1. Να τα αφήσεις
  2. Να την αφήσεις
  3. Να τις βγάλεις
 
Δηλαδή τέρμα οι πολυβιταμίνες; Τους τις δίνω περίπου δυο εβδομάδες σαν προετομασία για το ζευγάρωμα! Στη συσκευασία έλεγε για τα καναρίνια 2 σταγόνες σε 50 ml νερό καθημερινά! Δεν έλεγε διάρκεια!
 
Τώρα είσαι σε προετοιμασία βρε Νατάσα;
Αφού έχεις ήδη φωλιά και αυγό μέσα.
Δεν πρέπει να δίνεις γιατί μπορεί να δημιουργήσεις "ορέξεις" σεξουαλικού περιεχομένου τόσο στον αρσενικό, περισσότερο, όσο και στην θηλυκιά και μπορεί μετά από κάποιες μέρες να παρατήσει την επώαση των αυγών, για να ξαναζευγαρώσει. Επίσης ο αρσενικός μπορεί να γίνει λόγω των ορμών του, επιθετικός και να χαλάσει τη φωλιά, να σπάσει τα αυγά κ. Α.
τέτοια "ωραία", που δεν θα σου αρέσουν.
 
Όχι, δεν είμαι πλέον σε προετοιμασία. Απλά η φωλιά είχε ξεκινήσει να φτιάχνεται περίπου 3,5 βδομάδες πριν και τα πουλιά δεν είχαν κάνει κανένα αυγό(όπως είπα σήμερα έγινε το 1ο)! Έτσι, συνέχισα να τους δίνω πολυβιταμίνες ώστε, αν κάποιο δεν είναι αρκετά πυρωμένο, να γίνει και γενικά για να δυναμώσουν! Από αύριο τις κόβω!
 
Νατασα καλη αρχη!


Υ. Γ χωρις να θελω να σε ανησυχησω...
ελπιζω να μου φαινεται και οχι να ειναι λεπτοκελυφο το αυγο (διακρινω τον κροκο του αυγου)
Φιλικα
Δημητρης
 
Συγνώμη που δεν το διευκρίνησα από την αρχή... Αυτό που φαίνεται δεν είναι ο κρόκος του αυγού αλλά υπολλείματα από τη γέννα. Είναι το πρώτο αυγό (όπως είπα και πριν) και γι αυτό είναι φυσιολογικό (απ ότι ξέρω) να συμβαίνει αυτό!
 
Να ρωτήσω και κάτι άλλο; Τα αυγά θα τα κάνει το πρωί όπως οι κότες;
 
με πολλους νεοσσους νατασα...
 
Ευχαριστώ! Απ το στόμα σας και στου Θεού τ'αυτί!
 
Να ρωτήσω και κάτι άλλο; Τα αυγά θα τα κάνει το πρωί όπως οι κότες;

Μπορεί κάποιος που ξέρει να απαντήσει σ αυτό;

Α! Ρίξτε και μια ματιά στη φωλιά...Από στρώσιμο πως πάει;
 
Ευχαριστώ! Το πρώτο αβγό δεν το είχε κάνει πρωί. Μάλλον μεσημέρι-απόγευμα. Σήμερα,ως τώρα δεν έχει κάνει άλλο.Λέτε να μείνει μόνο στο πρώτο;
 
Ευχαριστώ! Το πρώτο αβγό δεν το είχε κάνει πρωί. Μάλλον μεσημέρι-απόγευμα. Σήμερα,ως τώρα δεν έχει κάνει άλλο.Λέτε να μείνει μόνο στο πρώτο;

Αυτο ειναι λιγο παραξενο, συνηθως 7-9 το πρωι κανει τα αυγα και ενα καθε μερα, αν δε σου κανει αλλο το αφηνεις οπως ειναι μεσα στη φωλια και σε 7 μερες αν ειναι γονιμοποιημενο θα χει σχηματιστει το εμβρυο, με ενα φακο μπορεις να το διαπιστωσεις, καλη επιτυχια
 
Ευχαριστώ! Έχω ακούσει περιπτώσεις που δεν κάνει 1 αυγό τη μέρα, αλλά μπορεί ναι περάσουν 1-2 μέρες!
Α! Πριν λίγο είδα και το αρσενικό να κλωσσάει! Τελικά αποδεικνύεται καλός πατέρας!(Ευτυχώς!)
 
Με το καλό Νατάσα! Τωρα απομένει να κάνεις το δυσκολότερο... Υπομονή! 🙂
 
Back
Top