Γενικά Ζακό βγάζει νερό από το στόμα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ιβαν
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ιβαν

PB New Member
Εγγραφή
5 Δεκ 2022
Μηνύματα
347
Πόλη
θεσσαλονικη
Καλησπέρα , το ζακουδακι μου πριν καμία εβδομάδα μετά από πολύ παιχνίδι και πολλές πτήσεις μπαίνοντας στο κλουβί του ήπιε πολύ λαίμαργα και αρκετή ποσότητα νερό όταν τελείωσε έβγαλε γουλιές όμως όχι σαν να κάνει εμετό σεν να είχε μείνει στο κάτω μέρος από το Ράμφος του και το έριξε . Σήμερα του έδωσα βραστά λαχανικά (καρότο,φασολάκι, αρακά,πιπεριές ) και μου ξανά έκανε το ίδιο αλλά πέταξε μόνο νερό και χωρίς να κάνει κίνηση εμετού είναι φυσιολογικό ;
 
Καλησπέρα , το ζακουδακι μου πριν καμία εβδομάδα μετά από πολύ παιχνίδι και πολλές πτήσεις μπαίνοντας στο κλουβί του ήπιε πολύ λαίμαργα και αρκετή ποσότητα νερό όταν τελείωσε *1 έβγαλε γουλιές όμως όχι σαν να κάνει εμετό σεν να είχε μείνει στο κάτω μέρος από το Ράμφος του και το έριξε . Σήμερα του έδωσα βραστά λαχανικά (καρότο,φασολάκι, αρακά,πιπεριές ) *2 και μου ξανά έκανε το ίδιο αλλά πέταξε μόνο νερό και χωρίς να κάνει κίνηση εμετού είναι φυσιολογικό ;
*1Μετά από έντονη άσκηση το πουλί κατανάλωσε μεγάλη ποσότητα νερού με λαιμαργία....Θωρώ φυσιολογική την αντίδραση ν' ανεβάσει στο ράμφος του μια ποσότητα νερού χωρίς ιδιαίτερες κινήσεις του λάρυγγα.
*1 Πρίν ή μετά την κατανάλωση των βραστών λαχανικών είχε πιεί νερό; Τα λαχανικά είχαν κρυώσει;
Η δεύτερη περίπτωση μου δημιουργεί κάποιο ερωτηματικό....
Έχε το νου σου εάν το επαναλάβει κάτω από ποιές συνθήκες το κάνει;
Εάν επαναληφθεί θα πρέπει να επισκεφτείτε γιατρό ώστε να έχετε έγκυρη διάγνωση.
 
@Sissy Καλημερα , τα λαχανικά του ήταν σε θερμοκρασία δωματίου και νερό έπινε κατά την διάρκεια που έτρωγε (εκτός από τα σπόρια ότι άλλο φαγώσιμο το βουτάει πρώτα στην ποτίστρα του και μετά το τρώει 😂) .θέλω να τον πάω έτσι και αλλιώς για έναν προληπτικό έλεγχο δεν το έχω κάνει ακόμη γιατί η απόσταση του χωριού από την Θεσσαλονίκη είναι μια ώρα και κάτι και δεν ξέρω αν είναι κατάλληλη στιγμή μιας και τον έχουμε μόνο 1.5 μήνα
 
...και δεν ξέρω αν είναι κατάλληλη στιγμή μιας και τον έχουμε μόνο 1.5 μήνα
Κατά τη γνώμη μου είναι η κατάλληλη στιγμή.
Εγώ συνηθίζω να κάνω την πρώτη επίσκεψη στον γιατρό μόλις πάρω κάποιο πουλί, πολύ δε περισσότερο όταν πρόκειται για ζακουδάκι (λόγω της ευαισθησίας που έχουν τα μωρά).
 
Γενικα παντως κοιτα να ευχαριστιεσαι την σχεση και την επαφη μαζι του και να ανησυχεις λιγοτερο.
 
Back
Top