Γενικά Ζακό στην τιμή των 190 ευρώ δεν είναι πολύ φθηνά;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης MARAKI
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

MARAKI

PB Member
Εγγραφή
29 Ιαν 2009
Μηνύματα
243
Πόλη
Έδεσσα
παιδια εχω μια απορια... Εψαχνα αγγελιες στο ιντερνετ για να παρω σκυλακι... Κ βρηκα κανα 4 αγελιες που πουλουσαν κοκατου κ ζακο στην τιμη των 190 ευρω,τι ειναι αυτα;δεν ειναι πολυ φθηνα;δεν ενδιαφερομαι να παρω αλλα μου φανηκε παραξενο... Κ ταισμενα στο χερι ηρεμα!😕
 
Κατι τρεχει. Η ειναι ψεματα η καποια αρρωστια εχουν τα πουλια. Μπορει να ναι και μαδημενα.

Αν μπορεις βαλε το λινκ εδω να το δουμε.
 
βαλε το λινκ κατι δεν παει καλα εδω εκτος και αν τα δινει συμβολικα ο τυπος ή ειναι οπως λενε τα παιδια αρρωστα ή αγρια της μαυρης αγορας...
 
εχει κ φοτο.. Το λινκ δεν ξερω να το βαλω.. Μισο.. Να βρω την διευθυνση.. Κ θα την γραψω εδω, αλλα βρηκα κ σκυλακι ρατσα "βασιλια καρολου"370ευρω.. Δεν ξερω αν κ αυτο ειναι μουφα... Εχουνε κ εγγυηση.. Τι να πω... Παντως τα πουλια αν ειναι αυτα στη φοτο φαινονται μια χαρα..
 
βικτωρια βρισκεις αλλα οχι ελλαδα και απευθειας απο τον εκτροφεα ενα εκτροφεα γνωριζω απο κωνσταντινουπολη οποιος πουλαει 270 δολαρια το πουλι
 
Μαλλον απατη θα ειναι, πριν κανενα μηνα πουλουσαν ζακο κ καλα μονο 150 ευρω απο Αγρινιο! Αν στειλεις mail για πληροφοριες σου απαντανε με μεταφραση!
 
αχ.. Επειδη τα ειδα απο αλλο υπολογιστη.. Προσπαθω να τα βρω τωρα.. Παντως δεν παραειδα δεν ημουν μονη ημουν με μια φιλη μου. ειμαι σιγουρη οτι εγραφε ετσι... Θυμαμαι οτι πατησα κατι σαν αγγελιες κ το εβγαλε... Μολις το βρω θα το βαλω
 
γρηγορη εδω θα διαφωνισω γιατι στην ελλαδα εχουμε την ταση να τα πληρωνουμε ολα χρυσα... Οποτε ψαχνοντας οταν ηθελα να παρω εγω προσωπικα ζακο εκανα 3 εβδομαδες και πηρα απιστευτα τηλεφωνηματα εδω βουλγαρια σε εκτροφεις μην ξεχνατε οτι εδω ειναι η σταρα ζαγορα η πολη των κτηνιατρων και των εκτροφεων με ενα απο τα καλυτερα πανεπιστιμια στην ευρωπη κτηνιατρικης. Οποτε γιατι να το πληρωσω 1000 ευρο το ταισμενο με το χερι ενω μπορω να το παρω 500 ευρο; και εχω και μεγαλη γκαμα να διαλεξω... ακομη και τουρκια μιλησα αλλα για 2 που ηθελα εγω δεν μου κανανε αποστολη εδω βουλγαρια. η ταση αγορας ζητησης ειναι λιγο ομο αλλα ετσι ειναι...
 
γρηγορη εδω θα διαφωνισω γιατι στην ελλαδα εχουμε την ταση να τα πληρωνουμε ολα χρυσα... Οποτε ψαχνοντας οταν ηθελα να παρω εγω προσωπικα ζακο εκανα 3 εβδομαδες και πηρα απιστευτα τηλεφωνηματα εδω βουλγαρια σε εκτροφεις μην ξεχνατε οτι εδω ειναι η σταρα ζαγορα η πολη των κτηνιατρων και των εκτροφεων με ενα απο τα καλυτερα πανεπιστιμια στην ευρωπη κτηνιατρικης. Οποτε γιατι να το πληρωσω 1000 ευρο το ταισμενο με το χερι ενω μπορω να το παρω 500 ευρο; και εχω και μεγαλη γκαμα να διαλεξω... ακομη και τουρκια μιλησα αλλα για 2 που ηθελα εγω δεν μου κανανε αποστολη εδω βουλγαρια. η ταση αγορας ζητησης ειναι λιγο ομο αλλα ετσι ειναι...

Προσωπικά δεν θα έπερνα πουλί μη ταισμένο στο χέρι και άνευ ''πιστοποιητικών''. Καλύτερα να το χρυσοπληρώσω και να έχω κατά έναν λόγο το κεφάλι μου ήσυχο παρά να το πάρω και να γλυτώσω χρήματα τα οποία στο τέλος θα τα δώσω τριπλά για τυχόν προβλήματα που θα παρουσιάσει. Για παράδειγμα μια βόλτα στο σχιστό θα σου λύση την απορία περι ''φτηνών'' πουλιών μιας και για ζακό δίνεις 500 ευρώ (και τζάμπα να μου το έδιναν δεν θα το έπερνα). Τα λινκ παραπάνω δόθησαν για να προφυλάξει τα μέλη για παραπλανητικές αγγελίες. Για την Βουλγαρία δεν έχω άποψη μιας και δεν την έχω πάει να δώ τι γίνεται. Θα ήθελα να σε ρωτήσω, μιας και ζείς εκεί και βλέπεις τα πράγματα. Γιατί τόση μεγάλη διαφορά στην τιμή τους, σε σχέση με την Ελλάδα ή άλλες Ευρωπαικές χώρες;
 
γρηγορη οι ακριβες τιμες εδω βουλγαρια δηλαδη 1200-1500 λεβα 600-750 ευρο ολα εχουν χαρτια δακτυλιδια και πιστοποιητικα cites. εγω δεν πηρα γιατι δεν αυτα τα λεφτα αυτα και πηρα πιο φτηνη λυση τςν 700 λεβα χωρις δαχτυλιδι με ολα του τα χαρτια απο το εκτροφειο. σε καταλαβαινω σαν εκτροφεας να θες να προστατεψεις τα συμφεροντα του κλαδου σου στην ελλαδα. απλα οι ελληνες εχουμε καβαλησει το καλαμι στις τιμες εν μιλαω για τον σχιστο μιλαω για φαρμεσ εκτροφης οπου αναπασα ωρα ακι στιγμη ο καθενασ μποριε να δει τα σιτες του και να επικοινωνησει μαζι τους και το λεω πολυ υπευθηνα για για τρεις εβδομαδες εψαχνα ασταματητα. η διαφορα ειναι ο μεγαλος συναγωνισμος οποτε εχουν φτηνεσ τιμες για ενα μεσο βουλγαρο το 1200 λεβα ειανι πολλα λεφτα να δωσει αλλα επισεις ταν συνολικα εχεις καμοια 10 εκτροφεις ριχνεισ τισ τιμες
 
γρηγορη οι ακριβες τιμες εδω βουλγαρια δηλαδη 1200-1500 λεβα 600-750 ευρο ολα εχουν χαρτια δακτυλιδια και πιστοποιητικα cites. εγω δεν πηρα γιατι δεν αυτα τα λεφτα αυτα και πηρα πιο φτηνη λυση τςν 700 λεβα χωρις δαχτυλιδι με ολα του τα χαρτια απο το εκτροφειο. σε καταλαβαινω σαν εκτροφεας να θες να προστατεψεις τα συμφεροντα σου στην ελλαδα. απλα οι ελληνεσ εχουμε καβαλησει το καλαμι στισ τιμεσ δεν μιλαω για τον σχιστο μιλαω για φαρμεσ εκτροφης οπου αναπασα ωρα ακι στιγμη ο καθενασ μποριε να δει τα σιτες του και να επικοινωνησει μαζι τους και το λεω πολυ υπευθηνα για για τρεις εβδομαδες εωαχνα ασταματητα

Για ποια συμφέροντα μιλάς;
 
μιλαω χωρισ να θελω να θιξω κανενα ατομο απο εδω μεσα για τον κλαδο των εκτροφεων που θελουν να κρατησουν ενα στανταρ στις τιμες αυτο ειναι το συμφερον και να μπορουν ανα πουλανε τα πουλια τους γιατι απο αυτα ζουν οσο το δυνατον στην καλυτερη τιμη. Που δυστηχςσ η ευτηχωσ λογω ευρωπαϊκης ενωσης ειναι πιο ελευθερα τα πραγματα απο πιο πριν και ετσι μπορεις να φερνεισ κατοικιδια απο οποιαδηποτε ευρωπαικη χωρα με οσο το δυνατον καλυτερες τιμεσ και το λεω αυτο γιατι με ενα φιλο φεραμε εδω βουλγαρια καποια ψαρια απο ολλανδια που ηταν πιο φτηνα χωρις επιπλοκες. ετσι κανοντασ μια καλη ερευνα αγορας βρισκεισ που συμφερει και μην ξεχναμε παλι οτι οι μισθοι στην επαρχια ειναι πιο χαμηλοι απο οτι εδς στην Σοφια οποτε οι εκτροφεις αυτοι που ειναι επαρχιακοι οι περισσοτεροι εχουν οσο το δυνατον πιο βιωσιμες για αυτουσ τιμες. ετσι εχει αυτη την διαφορα ακομι και τα τεστ για ασθενιες εδω κοστιζουν απο 10-30 εθρο το πολυ για παπαγαλους οποτε μικρο κοστος παραγωγης...
 
μιλαω χωρισ να θελω να θιξω κανενα ατομο απο εδω μεσα για τον κλαδο των εκτροφεων που θελουν να κρατησουν ενα στανταρ στις τιμες αυτο ειναι το συμφερον και να μπορουν ανα πουλανε τα πουλια τους γιατι απο αυτα ζουν οσο το δυνατον στην καλυτερη τιμη. που δυστηχςσ η ευτηχωσ λογω ευρωπαϊκης ενωσης ειναι πιο ελευθερα τα πραγματα απο πιο πριν και ετσι μπορεις να φερνεισ κατοικιδια απο οποιαδηποτε ευρωπαικη χωρα με οσο το δυνατον καλυτερες τιμεσ και το λεω αυτο γιατι με ενα φιλο φεραμε εδω βουλγαρια καποια ψαρια απο ολλανδια που ηταν πιο φτηνα χωρις επιπλοκες. ετσι κανοντασ μια καλη ερευνα αγορας βρισκεισ που συμφερει και μην ξεχναμε παλι οτι οι μισθοι στην επαρχια ειναι πιο χαμηλοι απο οτι εδς στην Σοφια οποτε οι εκτροφεις αυτοι που ειναι επαρχιακοι οι περισσοτεροι εχουν οσο το δυνατον πιο βιωσιμες για αυτουσ τιμες. ετσι εχει αυτη την διαφορα ακομι και τα τεστ για ασθενιες εδω κοστιζουν απο 10-30 εθρο το πολυ για παπαγαλους οποτε μικρο κοστος παραγωγης...

Θα σταθώ μόνο στο bold (αφού αναφέρθηκες στο πρόσωπο μου περι συμφερόντων) μιας και για τα άλλα μου έδωσες την απάντηση που σε ρώτησα 3 ποστ πιο πάνω. Το ότι κάποιος είναι εκτροφέας πουλιών και συμμετέχει σε διαγωνισμούς και εκθέσεις δεν σημαίνει αυτομάτως οτι έχει κάποια συμφέροντα απο αυτό. Προσωπικά δεν με απασχολούν τα στάνταρ των τιμών μιας και αγοράζω και απο Έλληνες εκτροφείς και απο εκτροφείς του εξωτερικού. Δεν έχω κανένα συμφέρον όσων αφορά την εκτροφή μου, μιας και όχι μόνο δεν πουλάω πουλιά αλλά τα δίνω μαζί με τα παρελκόμενα τους σε ανθρώπους που είναι σωστοί για την διαχείρηση και διαιώνηση της ράτσας, πέρα της προσωπικής ευχαρίστησης, και ικανοποίησης για τα πουλιά μου. Αυτο το off topic για απάντηση προς οποιασδήποτε αιχμής αφήνει το μύνημα σου προς το πρόσωπο μου. Για την ερώτηση που σου έκανα περι διαφοράς της τιμής με έχεις καλύψει.
 
οι Σημερινες τιμες των παπαγαλων ζακο αγγιζουν τα 1350 ευρω, οποτε κατι τρεχει...
 
Προσοχή. Αυτή η αγγελία είναι απάτη. Αν επικοινωνήσεις με e-mail θα σου στείλει το πρακτορείο το οποίο θα σου το στείλει και θα σου ζητάει και άλλα χρήματα και ο παπαγάλος ή το σκυλάκι δεν θα έρθει ποτέ. SOS απάτης σελίδα Δωρεάν μικρές αγγελίες. Μικρές αγγελίες. Ακίνητα, εργασία, οχήματα, γνωριμίες...
 
Eστειλα απο περιεργια να δω τι θα απαντησουν. Μολις μου πουν θα σας γραψω εδω να σας πω τι μου ειπαν.
 
Back
Top