Γενικά Ζακό στην τιμή των 190 ευρώ δεν είναι πολύ φθηνά;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης MARAKI
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
παιδια ναι.. Αυτη ειναι η αγγελια..ζακο με 190ευρω... Αντε να δουμε τι θα πουνε.. Ευχαριστώ δεν προκειται να παρω απο εδω.. Αλλα βρηκα σε αλλο σαιτ.. Που οι παπαγαλοι εχουν 1800 ευρω πιστευω να ειναι πιο καλο.. Δεν προκειται να στηλω αν δεν το στειλουν..η αλλη σελιδα ειναι αυτη.. Πατησα στο google αγγελιες σκυλων κ μετα μπηκα στην πρωτη σελιδα που μου εβγαλε.. Εκει οι παπαγαλοι εχουν λογικες τιμες.. Κ τα σκυλια πρεπει να ειναι τα περισσοτερα απο ενα συγκεκριμενο πετ γιατι εχουν ιδια τηλ σε ολες τις ρατσες
 
Μην κοιταμε μονο την τιμη. Το θεμα ειναι και η ποιοτητα. Καλυτερα να δωσεις κατι παραπανω τωρα παρα μετα. Παρτε πουλια απο γνωστα εκτροφεια που εχουν αγορασει πολλα ατομα και ειναι ικανοποιημενοι. Το 80% των αγγελιων αναφερεται σε μαδημενα πουλια αρρωστα και κακομεταχειρισμενα.
 
παιδία νομιζω οτι εγω τελικα βρηκα το λινκ http://www.adoos.gr/post/6303331/iiiquestifrac12isup3iordmi Εδω λεει 150 ευρω κονγκο αφρικανικοι παπαγαλοι
 
δυστηχως δεν υπαρχει καπιος ελεγχος μονο αν γινει καταγγελια στο σιτε νομιζω οτι τις καταργουν
 
εγω παιδια το 94 πουειχα παει τουρκια με 50 δολαρια μου δεινανε ζακο μετα απο παζαρι αλλα δεν τον πειρα λογο το οτι θα τον εφερνα παρανομα.
 
φωτη θα συμφωνησω με αυτο που λες ως προς το ψαξιμο οτι θελει πολυ ψαξιμο το θεμα ζακο τωρα αν το κατι παραπανω το δικο σου ειναι 400 ευρο νομιζω οτι ειναι υπερβολικο την στιγμη που αμα ψαξεις βρησκεις πιο οικονομικα μπορει και καλυτερη ποιοτητα. Ολα ειναι σχετικα γιατι και πουλι μπορει να παρεις οπως και σκυλι απο εκτροφεια διασημα και να εχει προβλημα η γεννα. εγω αυτο που λεω ειναι ναι μεν να δωσεις καποια χρηματα αλλα οχι υπερβολικα και υστερα πλεον μεσα στην ευρωπαικη ενωση πλεον που δεν υπαρχουν δασμοι κινησε πιο ανετα και συμφερει. Πριν απο 4 χρονια απο ιταλια ειχα φερει ελλαδα για ενα φιλο ενα φερετ το ειχα αγορασει 20 ευρο ενω στο κεντρο το δινανε 70. ειμαι κατα του μονοπωλιου σε τετοια πραγματα πλεον τα ζακο δεν ειναι οπςσ ιταν πριν απο 10 χρονια εχει πολλους εκτροφεις και καλουσ αν ψαξεις. ειμαι αντιθετος ομωσ στις αγγελιες που ειναι για εξαπατηση και για αυτο λεω οτι θελει ψαξιμο εγω το εχω ξαναπει το δικο μου ζακο γιανα το παρω εκανα 3 εβδομαδες εψαξα ολες τις εκδοχες ακομη και τουρκια αλλα για ενα η δυο δεν στελναν εδω βουλγαρια στην τουρκια κοστιζει αυτη την στιγμη 270 δολαρια.
 
ΑΑΑ και ξεχασα μιλουσα εδω με τον εκτροφεα ζακο στην βαρνα δεν του κανω διαφημιση απλα εχουμε γινει φιλοι και εχω δει τα πουλια και τις συνθηκες που εχει εκει μιλαμε για ποιοτητα και ειναι ο μοναδικος που συζητησαμε ανοιχτα το θεμα αυτο. Εχει 6 ζευγαρια ζακο να μιλησω με νουμερα. Γεννανε 3-4 φορεσ το χρονο απο 3-4 αυγα το πολυ το κοστος τις τροφης μιλαμε για βερσε λαγκαλ 40 ευρο περιπου το πουλι. λοιπον οσο θελει μπορει να τα πουλησει ενδεικτικα ποιανω την πιο χαμηλη τιμη 600 ευρω (που για τα βουλγαρικα στανταρτ ειναι σχετικα ηψηλη) το μικρο επι 12 πουλια το ετος μεσος ορος 7200 ευρο απλα αυτο ειναι ενα καλο συμπληρωμα στο εισοδημα με κοστος πολυ μικρο. αυτο ειναι για ολους εμας που δεν ξεραμε... Επαθα πλακα μολις μου το ειπε! τι ποσοστα κερδους παιζονται και επειδη υπαρχει ανταγωνισμος προσπαθουν για καλυτερη πιοτητα...
 
καλησπερα σε ολουσ θελω να εφυστησω την προσοχηυ στους χομπιστες σε αυτη εδω την αγγελια http://www.sosivio.gr/AdsDetails.aspx?a=1359
εδω στην βουλγαρια που γινετε πιο πολυ χαμος με αφρικανικουσ αλα και αλλουσ παπαγαλους αυτες οι αγγελιες ειναι κατα κορον και τις λενε γκανεζικες πλαστες ειναι εξαπατηση περνουν τα λεφτα και δεν σου στελνουν τιποτα η μεταφραση ειναι με google μην κανει κανεις αυτο το λαθος θα δειτε και μονοι σας αν ψαξετε το νουμερο που εχει... 😡
 
Πάνο, πρώτον ζώα εκτός Ευρωπαικής Ένωσης είναι παράνομα και το λέω επειδή αναφέρεσαι για Τουρκία..
Επίσης, πρέπει να ξέρεις ότι οι ζακό ειδικά μιλάμε για μεγάλη θνησιμότητα, κάτι που φαντάζομαι ισχύει και για τους εκτροφής, αν γίνει κάποια "απροσεξία"..
Κάτι τελευταίο: το δικό σου πουλί πόσο κοινωνικοποιημένο είναι; Το λέω γιατί κάποια είναι σε τόσο καλό βαθμό, που με το που τα παίρνεις -εννοείται ότι κάθονται στο χέρι σου αμέσως- αλλά τρέχουν στην αγκαλιά σου για "φιλάκια"
Δεν είναι μόνο το τάισμα απαραίτητο, αλλά να γίνονται και πολλά άλλα πριν το πουλί καταλήξει στην αγκαλιά σου. Αυτό πετυχαίνεται αν ο εκτροφέας δεν έχει πολλά πουλιά οπότε έχει και τον χρόνο να ασχοληθεί μαζί του, και υπάρχουν κάποιοι πολλοί καλοί και ως προς αυτό στην Ελλάδα.
Επίσης, -ας με διορθώσει κάποιος εδώ- μου φαίνεται ότι είναι πολλές φορές το να γεννάνε τα πουλιά 3 με 4 φορές τον χρόνο..
 
θα συμφωνισω με την εφη!
αν τα πουλια ειναι σε καλη κατασταση και φροντιζονται σωστα τοτε το πολυ 3 γεννες το χρονο... Οχι πανω απο 4 γεννες το χρονο...
 
λοιπον μπορει να φερει οπιοσδηποτε παρανομα η οχι ζακο(για νομιμα εκτος ευρωπαικης ενωσης αν εχει ολα τα απαραιτητα χαρτια cites και για ασθενειες καθως και την αδεια εισαγωγης...) στην ελλαδα εφερα παραδειγμα την τουρκια για πιο φτηνα. στην βορεια ελλαδα αγοραζουν πολυ ζακο χωρις δακτυλιδια και τα κανουν ελληνικα ή ευρωπαϊκα και ειναι απολυτα κοινωνικοποιημενα αλλα δεν θα αναφερθω εγω ξερω για βουλγαρια οπου τα πουλια ειναι πολυ πιο φτηνα και πριν απο λιγες ημερες αγορασε απο εδω πουλι ενα μελος του φορουμ volosr δεν θα μιλησω εγω για να μην λετε οτι κανω διαφημιση... ρωτηστε τον ιδιο τι πουλι αγορασε και ποσο κοινονοικοποιημενο αυτο το πουλι για καποιες ημερες εμεινε σε εμενα οποτε μπορω να εχω και εγω την αποψη μου για αυτο το πουλι. ειναι μην τα κανετε τραγικα τα πραγματα για τα ζακο... Δεν ξερω ελλαδα παλι τι γινεται αλλα θεωρω πολυ τραβηγμενες τις τιμες και το λεω. Το εχω πει παρα πολλες φορες ευρωπαικη ενωση σημαινει ανοιχτη αγορα οποτε οπου βρεις ποιοτητα και καλυτερη τιμη αγοραζεις ας πουμε για αρα παγαλους απο γερμανια ή ολλανδια εχει πολυ καλα εκτροφεια. Δεν συμφωνω με πολλα παραλογα της ελλαδας θα σου φερω παραδειγμα πιο χειροποιαστω αν ασχολεισαι με ενυδρεια ας πουμε το πιο ωραιο ψαρι και το πιο ακριβο ειναι ο δισκος. στην ελλαδα ενας δισκος γυρω στα 5-6 εκατοστα φτανει σε τιμη τα 40-80 ευρο εδω βουλγαρια εχει μεγιστη τιμη 15 ευρο απο εδω ψωνιζουν πολλα μαγαζια απο ελλαδα αν εισαι απο Αθήνα θα ξερεις σιγουρα το waterinn οτι δεν μπορει να βρει απο εδω παραγγελια απο ολλανδια τα ψαρια αυτα ειναι παρα πολυ ευαισθητα με το παρα μικρο πεθαινουν. Ο δικος μου ειναι τιμνει καμοια σχεση με του κογκο σαν χαρακτηρες ειναι πιοανεξαρτητος θα κανει κατι οταν και οποτε το θελει αυτος. τα πουλια οντος εχουν θνησιμοτητα οταν ειναι μικρα αν δεν γινουν σωστοι χειρισμοι σε οτι αφορα την θερμοκρασια περιβαλοντος,υγρασια και θερμοκρασια ταισματος οχι παραπανω απο 37-38 βαθμους σε οτι αφορα τα ταισματα συχνοτητα και ποσοτητα στα μικρα. αν εχεις διαβασει και αλλα ποστ μου σχετικα μετα ζακο εχω πει οτι κανεις εκτροφεας που σεβεται τον εαυτο του δεν δινει πουλι κατω των 80-90 ημερων. εφη δεν ειναι πολλες φορες 3-4 φορες το χρονο αν εχεις καλο ζευγαρι και το πιο βασικο υπαρχουν πολλα ζευγαρια που δινουν 3-4 αυγα μπορει να κανει το ζευγαρι και δεν το λεω εγω οι εκτροφεις οι οποιοι εχουν 20 ζευγαρια ζακο και ασχολουνται καμοια 10 αρια χρονια πιστευω πιο ειδικοι δεν υπαρχουν. κοντευω να γινω ειδικος στο θεμα χωρις να το θελω. αλλα επειδη ψαχνω πολυ καποια θεματα οσο μαθαινω περισσοτερα για το θεμα ζακο εχει ολο ενα και πιο πολυ ενδιαφερον αυτο το ειδος ειναι φοβερα και πολυ εξυπνα πουλια σε ολα τους. εχω βιντεο με τα εκτροφεια, ζευγαρωμα και τα σχετικα αλλα δεν μπορω να δημοσιευσω τιποτα χωρις αδεια. Οταν ερθει η ωρα θα κανω μια εκτεταμενη αναφορα στην αναπαραγωγη ακομη και στο κοστος αυτης. Τα λεω αυτα γιατι ειναι κριμα να πηγαινουμε στα τυφλα. εγω ηθελα να αγορασω απο ελλαδα ζακο αλαλ μολισ ακουσα τις τιμες λεω γδερνουν και ετσι πηρα απο εδω.. στο 1/3 τισ τιμης και ειμαι πολυ ευχαριστημενος αλλα ρωτα το μελος για να σου πει τι παπαγαλος ειναι αν εχει κλειστο δακτυλιδι και ολα τα σχετικα. Νομιζω πως αυτο τα λεει ολα...
 
Καλησπέρα σε όλους, στην προσπάθεια μου να αποκτήσω ένα African Grey congo έκανα το λάθος και παρήγγειλα 2 African Grey (ένα για μένα και ένα για ένα φίλο που ήθελε) από κάποιον που βρήκα μέσω μιας από τις πολλές αγγελίες που υπάρχουν στο internet και αναφέρουν ότι πουλάν δίαφορα είδη παπαγάλων καθώς και σκυλιών σε πάρα πολύ χαμηλές τιμές. Τα πουλιά δεν είναι άρωστα και φυσικά δεν τα δίνει τζάμπα σχεδόν από την καλή του την καρδιά. Πολύ απλά στην πορεία επικαλούντε δίαφορες extra χρεώσεις (πχ για άδεια πρόσβασης στην Ελλάδα, για ισοθερμικό κλουβι κτλ...) τα οποία τα πληρώνεισ αλλά φυσικα ποτέ δεν λαμβάνεις τίποτα.Απλά απ ότι ενημερώθηκα εκ' των υστέρων δυστυχώς την έχουν πατήσει και άλλα άτομα όπως εμένα. Ο υποτιθέμενος εκτροφέας βρίσκεται άλλοτε στο Cameroun, άλλοτε στο Douala, αλλοτε στην Αγγλία κτλ.
Παρακάτω είναι τα link με μια απο τις αγγελίες και καταγγελίες που έχουν γίνει:
http://www.tradebay.gr/offer/show/1648/congo-african-grey-parrot-for-150-euro

http://www.ripoffreport.com/reports/0/282/RipOff0282954.htm

Καλό θα ήταν να ενημερώσουμε τουλάχιστον όσους μπορούμε έτσι ώστε να μην εξαπατηθούν.
 
Back
Top