Γενικά Ζελεδένια, το parrotlet

Εγγραφή
21 Μαϊ 2021
Μηνύματα
441
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Έχουν περάσει 15 μέρες που έχασα το ζελεδακι μου,το καλύτερο μου φιλαράκι. Η πιο αγνή ψυχούλα που γνώρισα ποτέ ,το πιο αθώο πλασματακι που είχε μέσα του τόση αγάπη και στοργή να δώσει ακόμη. Η απώλεια του Μ έχει στοιχειώσει,Μ έχει πληγώσει τόσο βαθια,δεν Μ αφήνει να ηρεμήσω.Δεν θα υπάρξει ποτέ κάποιο σαν αυτόν ,δεν μπορεί να πάρει τη θέση του κανένα πουλάκι. Είναι τόσο βαθιά χαραγμένος στη καρδιά και στη ψυχή μου που πολλές φορές ξυπνάω και νομίζω θα τον ξαναδώ. Άνοιξα υποτίθεται αυτό το θέμα για να σας παρουσιάσω το νέο μας μέλος αλλά δεν μπορώ να μην τον αναφέρω. Γράφω και δάκρυα κυλάνε στο πρόσωπο μου και δεν είναι γλυκιάς ανάμνησης αλλά πόνου και παραπονου. Ζητώ τη κατανόηση σας και συγγνώμη που βγαίνω εκτός θέματος.
Σας παρουσιάζω λοιπόν τη Ζελεδενια,το αξιαγάπητο αυτό parrotlet που πήρα από έναν εκτροφέα στη Θεσσαλονίκη την επόμενη μέρα απ' το θάνατο του. Για χάρη του παιδιού μου ,κι ας μην ήμουν έτοιμη . Είναι πολύ έξυπνη και την έχω συνεχώς εκτός κλουβιου. Βέβαια δεν θέλει να κάνει πτήσεις παρά μόνο να είναι πάνω μου ,είτε στον ώμο είτε στο κεφάλι. Εχω πρόβλημα με το φαγητό ,δεν μπορώ να φάω με τίποτα ,ορμάει στα πιάτα και με μαλώνει κιόλας που δεν την αφήνω. Στην αρχή δεν ήθελε χάδια και μου το είπε και ο άνθρωπος που την είχε αλλά έχει γίνει άλλο παπαγαλάκι πια. Την χαϊδεύω στο κεφάλι και σ όλο το σώμα και της αρέσει. Θ ανεβασω βίντεο κάποια στιγμή. Το βράδυ κοιμάται Μ ανοιχτά πόδια στη γωνία του κλουβιου,δεν ξέρω πως τα καταφέρνει και δεν πιάνεται. Όταν θέλει φιλιά βγάζει κάτι συγκεκριμένους μικρους ήχους και το απολαμβάνει. Της αρέσει πολύ να κάνει κούνια με δύναμη δεξιά αριστερά ,όπως κάναμε πιτσιρίκια ατσαλα εμείς στα πάρκα. Είχε φάει κόλλημα στην αρχή με τις βλεφαρίδες μου και μου τις τσιμπούσε βγάζοντας τη μάσκαρα(το βλέπετε στη φωτό,με τα μαλώματα σταμάτησε ευτυχώς να το κάνει) Είναι γεννημένη 20 Αυγούστου 2022 ,την ημέρα που πήρα το ζελεδακι αρρωστο απ' το πετ σοπ. Αυτά λοιπόν ,σας βάζω κάποιες φωτό να την δείτε καλύτερα.
 

Συνημμένα

  • IMG_20221120_235449.webp
    IMG_20221120_235449.webp
    47,2 KB · Προβολές: 61
  • IMG_20221120_235603.webp
    IMG_20221120_235603.webp
    37,5 KB · Προβολές: 61
  • IMG_20221120_235643.webp
    IMG_20221120_235643.webp
    152,9 KB · Προβολές: 63
  • IMG_20221120_235805.webp
    IMG_20221120_235805.webp
    48 KB · Προβολές: 63
  • IMG_20221120_235934.webp
    IMG_20221120_235934.webp
    133,2 KB · Προβολές: 64
Πανέμορφη είναι Ειρήνη μου!! Να την χαίρεσαι!! 😍ειναι γαλάζια σωστά?? Σε άλλες φωτογραφίες που είχες ανεβάσει μου φαινόταν σαν λευκή...Παντως κουκλάρα και η τελευταια φωτογραφία με το σπαγγατο ειναι η αγαπημένη μου, έτοιμη για γυμναστικές επιδείξεις!! 😋
 
@ΜΑΡΙΑαα είναι πάρα πολύ ζωηρή,δεν μπορεί να κάτσει λίγο χωρίς να κάνει τίποτα 😅 με το φαγητό έχει θέμα ,ότι κι αν τρώω θέλει να το φάει η λιχουδα 😁
[automerge]1669008656[/automerge]
@Anna Maria Mp δεν είναι τόσο γαλάζια ,με το φλας βγαίνει έτσι ,είναι πιο λευκή ! Απαλό γαλάζιο έχει ,δεν ξέρω με το φλας γιατί βγαίνει έτσι 😅 έτσι κοιμάται και μένει για ώρες ,δεν ξέρω πως γίνεται να βολεύεται 🤷‍♀️
 
@Irene chatzimichail Καλημέρα Ειρήνη μου. Πόσο σε νοιωθω! Σε διάβαζα κ έτρεχαν τα δικά μου μάτια. Ευτυχώς η μάσκα κ τα γυαλιά κάνουν πολλά γιατί είμαι σε λεωφορείο. Αναγκαστικά όμως Ειρήνη μου πρέπει να κοιτάμε μπροστά.
Λοιπόν η ζελεδενια σου είναι πολύ ομορφη, συννεφένια κ γεννημένη ακροβάτης! Ότι ξεκουράζεται σε στάση σπαγγατο! όλα τα λεφτά!
Είναι το κοριτσάκι σου που θέλει να μοιράζεστε τα πάντα. Να την χαίρεσαι την ομορφιά σου! 😍😍😍😍😍😍
 
@Irene chatzimichail πάρα πολύ όμορφη η ζελεδενια και εξοικειώθηκε αμέσως μαζί σας😍. Με το φαγητό προσοχή 🤣μην σου κάνει γλυκά ματάκια και τις δίνεις να τσιμπάει και παχύνει 😂. Εντάξει για τον ύπνο τι να πω 😅κι ο δικός μου τους πρώτους μήνες έτσι κοιμόταν σαν ζαβομενο 🤣 πλέον κοιμάται κανονικά
 
Να τη χαίρεστε!. Είναι πολύ όμορφη κι από ό,τι καταλαβαίνω από το μήνυμά σου, είναι και πολύ ιδιαίτερος, δυναμικός χαρακτήρας. Στην κυριολεξία μου φαίνεται αξιολάτρευτη.
Το ονοματάκι υποθέτω το έδωσε ο μικρός; Και το συννεφένια θα ήταν ταιριαστό υποκοριστικό.
@jk1980 , πρόκειται για American white?
 
Νομίζω πως το Ζελεδακι μας είχε αγγίξει όλους λίγο πολύ τόσο με την ιστορία του όσο και με την πιθανότητα να τα καταφέρει. Όλοι θέλουμε αυτή την ελπίδα, αυτό το ένα θαύμα που όμως μας στέρησαν τελικά. Θα συνέλθεις Ειρήνη γιατί έχεις μάθει να δίνεις ζωή σε όλα τα αδολα, πληγωμενα πλασματακια αυτού του κόσμου. Η Ζελεδενια είναι εκεί για να κάνει το ίδιο σε εσενα. Δως της μια ευκαιρία. ❣️
 
Καλημέρα Ειρηνούλα!
Λυπάμαι πάρα πολύ για την απώλειά σου!!! 😢
είναι πολύ δύσκολο να ξεπεράσεις τον πόνο!!
Σίγουρα η Ζελεδένια σου θα σας δώσει πολλές χαρές και θα φτιάξετε καινούργιες αναμνήσεις!!!
 
@MARY58 λυπάμαι που σ έφερα σε τέτοια συναισθηματική φόρτιση,δεν το ήθελα φυσικά ...💔η μικρούλα κοιμάται μόνο έτσι ,ελπίζω να αλλάξει θέση κάποια στιγμή για να μην έχει κανένα πρόβλημα στο μέλλον,δεν ξέρω 😅
[automerge]1669245723[/automerge]
@meniam είμαι αυστηρή με το φαγητό της αν και είναι πολύ γρήγορη,το κλέβει και τρέχει 🤣 σ άρεσε ο στολισμός; ευχαριστούμε πολύ ♥️ το δέντρο μου το εχω όλο με πούπουλα και πουλάκια και η μικρη πάει και τα κοιτάει 😅🤣
[automerge]1669245839[/automerge]
@ianos έχει πολύ ισχυρή προσωπικότητα αλλά ταυτόχρονα έχει μαλακώσει πάρα πολύ από τις πρώτες μέρες,έγινε πολύ χαδιαρα... Το όνομα το ήθελε έτσι ο μικρός ,έχεις δίκιο για τη συννεφενια ,θα της ταίριαζε πολύ ♥️ πρέπει να έχεις δίκιο για τη μετάλλαξη,μπήκα και το γκουγκλαρα και είναι ίδια 😅
[automerge]1669245934[/automerge]
@Ledagcc σ ευχαριστώ πολύ Λήδα μου ,είναι όντως φοβερή και τσαχπινα... Και πολύ ζαβολιαρα όμως ,κλεφτρονι😅
[automerge]1669246014[/automerge]
@Anna6 με συγκινούν πολύ τα λόγια σου ,τι όμορφες κουβέντες μου έγραψες...ειδικά στο τέλος Μ έκανες κομμάτια ..σ ευχαριστώ πολύ ειλικρινά 💔♥️
[automerge]1669246151[/automerge]
@Tony Forpus ευχαριστώ πολύ,πρέπει να μάθω να το δουλεύω καλύτερα στο μυαλό μου ,οι απώλειες είναι ένα κομμάτι που με δυσκολεύει αφάνταστα πολύ ,δεν μπορώ να τις διαχειριστώ εύκολα..πρέπει να το κάνω όμως . Σ ευχαριστώ πολύ και πάλι 🙏
[automerge]1669246188[/automerge]
@Sissy ευχαριστώ πολύ Σίσσυ ,απ' το στόμα σου και στου Θεού τ αυτι!
[automerge]1669246209[/automerge]
@Maria Pol ευχαριστώ πολύ Μαρία μου ,να είσαι πάντα καλά ♥️♥️♥️
[automerge]1669246288[/automerge]
@ΕΛΕΝΗ ΖΩΟΦΙΛΗ ευχαριστώ πάρα πολύ ,το ίδιο πιστεύω κι εγώ ..είναι ένα τελείως διαφορετικό πλάσμα και δεν μου φταίει σε τίποτα να φορτώνεται τα ψυχολογικά μου .. ευχαριστώ και πάλι ♥️
[automerge]1669246316[/automerge]
@kika ευχαριστώ πολύ Κική ,να είσαι καλά 💗💗
 
Τελευταία επεξεργασία:
Είπα να σας βάλω βίντεο με το πρώτο της μπάνιο ,είναι ενθουσιασμένη !
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Back
Top