Γενικά Ζελεδένια, το parrotlet

@MARY58 το κουνελάκι το επέστρεψαν τη Δευτέρα στο μαγαζί που δουλεύω γιατί δάγκωσε τη κόρη τους και έπαθε υστερία το κοριτσάκι. Το πήρα απευθείας στο σπίτι για να μη καταλήξει σε κανέναν ανεύθυνο μέχρι να δω τι θα κάνω. Σήμερα επέστρεψε πολύ στεναχωρημένος και έψαχνε λύσεις ,τι μπορούμε να κάνουμε για να ηρεμήσει. Του είπα ότι πρέπει να στειρωθεί ,το έκανε λόγω των ορμών του καθώς είναι πολύ καλό ζωάκι . Ο ίδιος μου είπε ότι δεν αντέχει τα χειρουργεία κλπ και τον είπα ότι θα τον πάω εγώ τη Δευτέρα για στείρωση ,θα μείνει σε μένα για αντιβίωση και ότι χρειαστεί και θα επιστρέψει μόλις είναι εντάξει.. χαρηκε πάρα πολύ και θα πληρώσει τη στείρωση του ,ζήτησε να πληρωθούν και τα αναλώσιμα του αλλά φυσικά του είπα όχι ,ότι ζητάει η κλινική μόνο..οπότε είναι φιλοξενούμενος ο κύριος για μια βδομάδα ακόμη..😁
 
@Irene chatzimichail είσαι ψυχούλα για άλλη μια φορά Ειρήνη μου! Respect! 👏👍
Υγ. Όμως δεν μπορώ να μην το πω. Κάθε φορά που θα τα βρίσκει δύσκολα με το κουνελάκι, θα το επιστρέφει; Τέλος πάντων, βοήθησε να ενημερωθούν για την φροντίδα του. Να το χαίρεσαι τον φιλοξενούμενο! Η ζελεδενια τον έχει υπο επιτήρηση!
 
@Irene chatzimichail μπράβο Ειρήνη μου 😍αν και δεν είναι θέμα στείρωσης το δάγκωμα.... σίγουρα η στείρωση είναι απαραίτητη αλλά είναι και στον χαρακτήρα του ζώου, θέλει εκπαίδευση. Επίσης αν το κοριτσάκι δεν ξέρει πως να διαχειρίζεται τα ζωάκια πιθανόν να το ζορισε παραπάνω και να αντεδρασε ή να το ενόχλησε. Τα κουνελάκια ναι μεν πονάνε αλλά δεν είναι και για υστερίες και σίγουρα το να γυρνάς αμέσως ένα ζωάκι πίσω δεν είναι λύση... Δεν ξέρω δεν φαίνονται εντάξει για φροντίδα κουνελιού
 
@MARY58 έχεις απόλυτο δίκιο ,αυτό του είπα και γω..μου είπε ότι είναι χάλια και αυτός και η γυναίκα του ,δεν αντέχουν χωρίς το κουνέλι και του είπα καλύτερα η κόρη του να μην έχει τόση επαφή με το ζωάκι ακόμη..έτσι κι αλλιώς είναι πελάτης και του είπα ότι και να γίνει να με πάρει τηλέφωνο..
[automerge]1669923789[/automerge]
@meniam το ζωάκι πρέπει να ζοριστηκε ,η αλήθεια είναι ότι την πρώτη μέρα με δάγκωσε και μένα όταν πήγα να τον βάλω μέσα στο κλουβί του..είναι πολύ ήσυχος γενικά αλλά ζωηρός ,και κανει κίνηση να αγκαλιάσει αν δει πόδι η χέρι..έχει σίγουρα ορμές πολλες ,του έχουν πολύ μεγάλο χώρο να παίζει και βγαίνει και σε όλο το σπίτι ..θα είμαι σε επικοινωνία μαζί του
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πάντοτε όταν είμαι στη κουζίνα κάθεται έτσι για να βλέπει τι κάνω ..βέβαια εγώ δεν βλέπω αλλά μου δίνει αυτή οδηγίες στο μαγείρεμα 🤣😅
 

Συνημμένα

  • IMG_20221202_080844.webp
    IMG_20221202_080844.webp
    27,6 KB · Προβολές: 31
Δεν χορταινω να σας βλέπω. Τι ζαχαρένιο κοριτσάκι! Κ μαγείρισσα από κούνια! Ειρήνη ούτε στην τουαλέτα δεν θα σε αφήνει μόνη σου! Δώσε της ένα φιλί από μένα. 🥰🥰🥰🥰🥰 Καλημέρα.🌞
 
@MARY58 και να μην ήθελα έρχεται,κολλάει στα μούτρα μέχρι να τη δώσω 🤣 κολλιτσιδα, και στη τουαλέτα μαζί έρχεται ,δεν υπάρχει. Παρακολουθεί πάντα το μαγείρεμα και το βράδυ κάθεται στη τηλεόραση,περιποιείται τα πούπουλα της και έρχεται για φιλιά για να τη βάλω για ύπνο 🤣
 
Ειρήνη μου το κορίτσι ειναι η βοηθός Α στην κουζίνα , βοηθάει την μαμά της!!
Γλυκα ειναι και φαίνεται όχι έχει δεθεί πολυ γρήγορα μαζί σου!! 🥰🥰🥰
Τα φιλιά μας από τον Πίτερ , τα κορίτσια και εμένα να της δώσεις!!😘😘😘
 
@ΕΛΕΝΗ ΖΩΟΦΙΛΗ ναι μια χαρά ,το κουνελάκι το φιλοξενώ ,το πήγα το μεσημέρι για στείρωση και θα μου το φέρει ο κτηνίατρος μου τωρα το βράδυ απ' τη κλινική..αύριο το απόγευμα θα επιστρέψει στον κηδεμόνα του..
 
το κουνελάκι το φιλοξενώ

αύριο το απόγευμα θα επιστρέψει στον κηδεμόνα του..
Και σε λίγες ημέρες πιθανά θα είναι ο νέος σας συγκάτοικος. Πρώτα από όλα Μπράβο σου που ανέλαβες να δώσεις λύση για το κουνελάκι. Γενικά από ό,τι έχω διαβάσει η συμμετοχή σου στη φροντίδα ζώων / πτηνών είναι πολύ ενεργή κι από ό,τι βλέπω πολυεπίπεδη.
Τώρα για το κουνελάκι που δαγκώνει....έχεις δει την αντίστοιχη σκηνή των Mody Pythons? (πρόκειται για σάτυρα)
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
@ianos πολύ γέλασα 🤣 πάντως εντάξει για να λέμε αλήθεια όντως δαγκώνουν και πονάνε, αν κάνω κάτι που δεν θέλει με έχει δαγκώσει άσχημα, κάνει μελανιά μπορεί να ματώσει! Την μαμά μου για κάποιο λόγο δεν την θέλει καθόλου και της κάνει κανονική επίθεση δηλαδή την βλέπει γρυλιζει και δαγκώνει τα πόδια της. Οπότε μπορώ να καταλάβω ότι το παιδάκι πόνεσε και έκλαψε είναι πολύ λογικό, η αντίδραση των γονέων όμως απαράδεκτη
 
@ianos με πέθανες 🤣🤣🤣 το κουνελάκι είναι καλά ,έχω συχνή επικοινωνία με τον κύριο... Το αγαπάνε πολύ ,ο άνθρωπος έκλαιγε απ' τη στεναχώρια ,ήταν σε αδιέξοδο γιατί το κοριτσάκι ούρλιαζε ,το έκοψε βαθιά κάτω απ' το μπράτσο ,αρνιόταν να πάει σχολείο ,να φάει ,είχε φρικαρει. Και σκέφτηκαν επιπόλαια για το κορίτσι , οι γονείς ήταν αυτοί που το ήθελαν πίσω όχι το παιδι. Συζητήσαμε και κατάλαβε ότι τα ζωάκια καμιά φορά αν ενοχληθούν δεν μπορούν να το δείξουν με άλλο τρόπο,..τον έχει μεγάλο χώρο με κρειτ και έχει φτιάξει χειροποίητο ξύλινο σπίτι και παιχνίδια. Ο Ασπρουλης μόλις τον είδε τρελάθηκε
 
@MARY58 ήταν της στιγμής Μαίρη μου ,ο άνθρωπος πιέστηκε πολύ ,αύριο θα τον πάρω πάλι τηλέφωνο να δω πως είναι... Σ ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια αλλά δεν γινόταν να το προσπεράσω 😅♥️
[automerge]1670704769[/automerge]
Η Κομανετσι κοιμάται μόνο έτσι ,αρχίζω και ανησυχώ 🤣
 

Συνημμένα

  • IMG_20221210_223835.webp
    IMG_20221210_223835.webp
    249 KB · Προβολές: 24
Back
Top