Γενικά Ζεμπράκι που δε στεριώνει πουθενά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Sylvia
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Sylvia

PB New Member
Εγγραφή
3 Αυγ 2014
Μηνύματα
388
Πόλη
Αθήνα
Ρε παιδιά, έχω ένα αντικοινωνικό ζεμπράκι που δεν μπορώ να το βολέψω πουθενά. Πείτε μου καμία γνώμη…

Είναι αρσενικό, ενός έτους, δικής μου εκτροφής. Τα προβλήματα ξεκίνησαν από όταν ήταν μωρό. Πριν απογαλακτιστεί, χώρισα τους γονείς για να μην προχωρήσουν σε άλλη γέννα και άφησα τα μικρά με τη μαμά. Ο κυριούλης λοιπόν αυτός, μόλις σταμάτησε να ζητάει φαΐ από τη μαμά, άρχισε να κάνει κάτι περίεργους ήχους. Με είχε τρομάξει γιατί ποτέ δεν είχα ακούσει ζεμπράκι να κάνει έτσι, παρόλο που έχω φροντίσει αμέτρητα πουλάκια αυτού του είδους. Σκέφτηκα «ωχ, μού αρρώστησε το μωρό» και ήμουνα έτοιμη να το πάω στο γιατρό. Όταν το παρατήρησα όμως καλύτερα, κατάλαβα ότι δεν ήταν η αναπνοή του αυτό το «ΧΧΧΧΧΧ» που έκανε, αλλά τσαμπουκαλευόταν! Μέρα με τη μέρα χειροτέρευε. Κυνηγούσε τη μάνα του σαν τρελός και την τσίμπαγε όπου την πετύχαινε!

Τον έβγαλα λοιπόν από το κλουβί και τον έβαλα με τον πατέρα του. Σκέφτηκα δηλαδή να βάλω όλα τα αρσενικά μαζί και όλα τα θηλυκά μαζί, για να μην έχω και καμία αιμομιξία αργότερα. Τι το ήθελα; Έκατσε καλά για καμιά βδομάδα και μετά «πού σε πονεί και πού σε σφάζει»! Και να σας περιγράψω τι γινότανε δε θα με πιστέψετε! Πέταγε τον πατέρα του στον πάτο του κλουβιού, τον πάταγε στο σβέρκο και του κούμπωνε τσιμπιές! Δεν τολμούσε ο δόλιος να γυρίσει την πλάτη για να κάτσει στην ταΐστρα να φάει, μπαπ! Πάρε μία τσιμπιά στον πισινό!

Τι να κάνω κι εγώ, τον έβαλα μόνο του. Και αν νομίζετε ότι έκατσε ήσυχος, όοοχι, είστε γελασμένοι! Παιδιά, όταν έμεινε μόνος του, τσακωνότανε με τον εαυτό του! Έσκυβε και έπιανε τα πούπουλα της κοιλιάς του και τα τραβούσε με μανία! Με τόση μανία που έχανε την ισορροπία του και κάνα- δυο φορές έσκασε και κάτω! Στην αρχή νόμιζα ότι μού έπιασε τίποτα ψείρες. Έφαγε μπόλικο ψέκασμα, έμεινε καραντίνα, πήγε στο γιατρό, ο γιατρός να μη βρίσκει τίποτα!

Τελικά έφτασε Οκτώβρης. Θυμήθηκα που μού είχατε πει ότι για τα ζεμπράκια δεν πρέπει να περιμένω μέχρι την άνοιξη, και ότι μπορώ να ξεκινήσω αναπαραγωγή από τον Οκτώβρη. Ξεκίνησα λοιπόν προετοιμασία γιατί σκέφτηκα ότι θέλει να βγάλει τα φτερά του για να φτιάξει φωλιά. Όταν τον είδα και έκανε γλύκες με τη θηλυκιά κι αυτή είχε φτιάξει και φωλιά, έβγαλα το χώρισμα. Όλα καλά μέχρι εδώ. Αυτός σταμάτησε να μαδάει τα φτερά του και βάτευε του σκοτωμού. Ήταν αγαπημένα και ήρθε και το πρώτο αυγουλάκι, (χαρά εγώ) και μετά τι νομίζετε ότι έγινε; Ήρθε το δεύτερο αυγουλάκι; Όοχι, μού άρχισε τα ίδια ο κύριος! «ΧΧΧΧ» και τσίμπημα να φάν’ κι οι κότες! Την έχει ξετινάξει τη μικρή κάνα-δυο μέρες τώρα. Μπροστά στα μάτια μου μπήκε στη φωλιά και πέταξε το αυγό στον πάτο (φυσικά έσπασε).

Μα τι να τον κάνω πια; Δε στεριώνει πουθενά! Ούτε καν μόνος του. Μα τι στο καλό; Πώς γίνεται εγώ, ένας τόσο καλός άνθρωπος, να βγάλω τέτοιο ψυχάκια; 😀 Λέτε να μου έμοιασε; Τι να πω… Πρώτη φορά βλέπω ζεμπράκι με τέτοιο χαρακτήρα. Αυτά συνήθως είναι τόσο γλυκά… Και δεν τσακώνονται ποτέ. Έχετε καμία ιδέα;
 
Τι να πει κανείς... Περίεργο πουλί... ελπίζω οι έμπειροι σε αυτά τα είδη να βρουν μια λύση
 
Τι να πει κανείς... Περίεργο πουλί... ελπίζω οι έμπειροι σε αυτά τα είδη να βρουν μια λύση

Γιώργο, δε νομίζω πως υπάρχει λύση. Το πουλί θέλει πτηνοψυχίατρο! 😀 Τι να πω, σκέψου πως όταν το είχα μόνο του, τού έβαζα 3 φορές τη μέρα μπανιέρα για να τού τραβάω την προσοχή να μην τσουρομαδιέται! Μόνο έτσι σταμάταγε!
 
Ο γιατρός που το εξετασε και αποφανθηκε ότι δεν έχει κατι οργανικο σου είπε αν υπάρχει περίπτωση το πουλι να έχει στρεσσαριστει απο κάποιο λογο; Συνήθως αυτό το μαδημα των φτερών και η επιθετικοτητα οφείλονται σε στρεσσογονους παράγοντες.
 
Ο γιατρός που το εξετασε και αποφανθηκε ότι δεν έχει κατι οργανικο σου είπε αν υπάρχει περίπτωση το πουλι να έχει στρεσσαριστει απο κάποιο λογο; Συνήθως αυτό το μαδημα των φτερών και η επιθετικοτητα οφείλονται σε στρεσσογονους παράγοντες.

Δε μου είπε κάτι, όχι. Τι λες να του φταίει; Έχω άλλα 6 πουλιά στο ίδιο ακριβώς σημείο, με την ίδια φροντίδα και είναι μία χαρά...
 
Βαλεριάνα :) πλάκα κάνω αλλά αν του έδινες λίγο χαμομηλάκι που είναι χαλαρωτικό;

χμμμ, το μόνο που δεν έκανα. Ας το δοκιμάσω κι αυτό να δούμε. Αλλά για πόσο καιρό μπορώ να του το δίνω;
 
Τι να σου πω, σαν σκέψη στο λέω, ούτε το έχω διαβάσει, ούτε έχω αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο. Δώσε μια εβδομάδα κατ' αρχήν όχι παραπάνω και μην το κάνεις πολύ βαρύ γιατί είναι κάπως διαρροϊκό το χαμομήλι.
 
Τι να σου πω, σαν σκέψη στο λέω, ούτε το έχω διαβάσει, ούτε έχω αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο. Δώσε μια εβδομάδα κατ' αρχήν όχι παραπάνω και μην το κάνεις πολύ βαρύ γιατί είναι κάπως διαρροϊκό το χαμομήλι.

Εντάξει!
 
Γιώργο, δε νομίζω πως υπάρχει λύση.
Νομίζω πως βρίσκει και τα κάνει εκμεταλλευόμενο την ανοχή του πατέρα του κλπ...
Κάποια στιγμή θα βρεθεί με κάποιο πουλί σε συνθήκες που δεν θα του επιτρέπουν όλες αυτές τις κοκορομαχίες.
Κάποια στιγμή θα βρει το "μάστορά" του.
 
Νομίζω πως βρίσκει και τα κάνει εκμεταλλευόμενο την ανοχή του πατέρα του κλπ...
Κάποια στιγμή θα βρεθεί με κάποιο πουλί σε συνθήκες που δεν θα του επιτρέπουν όλες αυτές τις κοκορομαχίες.
Κάποια στιγμή θα βρει το "μάστορά" του.

😀 κ. Γιάννη, να ψάξω να αγοράσω ένα πιο "τζαναμπέτη";
 
Τι το ταίζεις; Τι σπόρους περιέχει το μίγμα του;

χμμμ, καλή ερώτηση. Και λέω "καλή ερώτηση" γιατί δεν έχω βρει ακόμα κάποιο μείγμα σπόρων που να με καλύπτει πραγματικά. Τα περισσότερα έχουν μέσα "μπισκοτάκια" ή μεγάλους σπόρους για παπαγάλους που δεν μπορούν να τους φάνε τα δόλια τα μικρούλια. Όσα μείγματα δεν έχουν τέτοια μέσα, είναι εντελώς μονότονα, συνήθως με ένα είδος σπόρου, άντε δύο το πολύ. Τις έχω δοκιμάσει σχεδόν όλες τις συσκευασμένες τροφές. "Prestige Premium", "Quiko Premium Exotic Finches", "Manitoba Exotic Best Premium", Παπαγαλίνη "Ήλιος", κλπ. Στην προσπάθειά μου να βρω ένα καλό μείγμα, πήρα και την "KIKI" η οποία είχε ιστούς μέσα και είχα σιχαθεί. Μπορεί να σάς φανεί περίεργο, αλλά είδα σαφή προτίμηση των πουλιών στην Παπαγαλίνη "Ήλιος" και στο σκέτο κεχρί. Τελευταία, αγοράζω την "Ήλιος" (που έχει όμως μπισκοτάκια) την οποία ανακατεύω με κελαϊδίνη ή κεχρί. Εκτός από αυτό το μείγμα που φτιάχνω εγώ, τους βάζω μείγμα βοτάνων (τριμμένα στο μούλτι), ξηρή αυγοτροφή ή βραστό αυγό, λαχανικά κλπ. Α, στο μείγμα βοτάνων ανακατεύω και λίγη Κία, Καμελίνα και Νίζερ.
 
Δοκίμασε για ένα διάστημα να αφαιρέσεις τελείως όλους τους πολύ λιπαρούς σπόρους, ηλιόσπορο και καναβούρι. Αν υπάρχουν κι άλλοι, όσοι ταίζουν αυτά τα μίγματα θα σου πουν ποιοι άλλοι είναι.
 
Δοκίμασε για ένα διάστημα να αφαιρέσεις τελείως όλους τους πολύ λιπαρούς σπόρους, ηλιόσπορο και καναβούρι. Αν υπάρχουν κι άλλοι, όσοι ταίζουν αυτά τα μίγματα θα σου πουν ποιοι άλλοι είναι.

Τον ηλιόσπορο και το καναβούρι δεν τα τρώνε ούτως ή άλλως. Είναι πολύ μεγάλα. Αν υπάρχουν άλλοι που είναι λιπαροί, ας μου πει κάποιος που ξέρει να τους αφαιρέσω.
 
Σύλβια δες κι αυτό https://community.petbirds.gr/threads/Οι-σπόροι-και-η-θρεπτική-τους-αξία.17660/

κι εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Διατροφή-σποροφάγων-πουλιών.910/ λέει
Τα καναρίνια και οι καρδερίνες χρειάζονται, για τη διατροφή τους, ένα μείγμα σπόρων που αποτελείται (περίπου) 50% από ελαιούχους σπόρους και 50% αμυλούχους σπόρους. Αντίθετα τα παραδείσια πχ από τη Αυστραλία τρέφονται με 100% αμυλούχους σπόρους. Αν εμείς τα συντηρούμε με τροφές που είναι άγνωστες στον οργανισμό τους, θα ξεκινήσουν προβλήματα με κατάληξη τον θάνατο.

Έχω διαβάσει και για άλλες περιπτώσεις επιθετικότητας που οφείλεται στην μεγάλη κατανάλωση λιπαρών(ελαιούχων) σπόρων. Δεν είμαι σίγουρος ότι είναι αυτό το πρόβλημά σας αλλά δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις.
 
χμμμ, καλή ερώτηση. Και λέω "καλή ερώτηση" γιατί δεν έχω βρει ακόμα κάποιο μείγμα σπόρων που να με καλύπτει πραγματικά. Τα περισσότερα έχουν μέσα "μπισκοτάκια" ή μεγάλους σπόρους για παπαγάλους που δεν μπορούν να τους φάνε τα δόλια τα μικρούλια. Όσα μείγματα δεν έχουν τέτοια μέσα, είναι εντελώς μονότονα, συνήθως με ένα είδος σπόρου, άντε δύο το πολύ. Τις έχω δοκιμάσει σχεδόν όλες τις συσκευασμένες τροφές. "Prestige Premium", "Quiko Premium Exotic Finches", "Manitoba Exotic Best Premium", Παπαγαλίνη "Ήλιος", κλπ. Στην προσπάθειά μου να βρω ένα καλό μείγμα, πήρα και την "KIKI" η οποία είχε ιστούς μέσα και είχα σιχαθεί. Μπορεί να σάς φανεί περίεργο, αλλά είδα σαφή προτίμηση των πουλιών στην Παπαγαλίνη "Ήλιος" και στο σκέτο κεχρί. Τελευταία, αγοράζω την "Ήλιος" (που έχει όμως μπισκοτάκια) την οποία ανακατεύω με κελαϊδίνη ή κεχρί. Εκτός από αυτό το μείγμα που φτιάχνω εγώ, τους βάζω μείγμα βοτάνων (τριμμένα στο μούλτι), ξηρή αυγοτροφή ή βραστό αυγό, λαχανικά κλπ. Α, στο μείγμα βοτάνων ανακατεύω και λίγη Κία, Καμελίνα και Νίζερ.

Γιατί δεν παίρνεις ένα απλό μείγμα για εξωτικά χωρίς τα πρόσθετα μπισκοτάκια κτλπ? Για παράδειγμα το απλό της versele Laga (tropical finches) το βρίσκεις σχεδόν παντού. Τα μείγματα για καναρίνια είναι ακατάλληλα για τα εξωτικά. Αν θέλεις μπορείς να εμπλουτίσεις ένα απλό μείγμα με ξεχωριστούς σπόρους.
 
Back
Top