Γενικά Ζεμπράκι που δε στεριώνει πουθενά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Sylvia
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
😀 ψάξε για πτηνοψυχολόγο! 😀

λοιπόν σοβαρά! Πέρα από χαμομήλι που σκέφτηκα, πέρα από αφαίρεση λιπαρών σπόρων που σκέφτηκα και όλες αυτές οι σωστές συμβουλές ειπώθηκαν... σκέφτηκα και μια άλλη ιδέα! Αν πάρεις ένα χοντρό σκοινί (το βάζουμε συνήθως μέσα σε κλούβες για να ασχολούνται τα πουλιά) έτσι ώστε να το ξεφτάει και να ασχολείται με αυτί αντί να αυτοπουπουλιέται..

Δοκίμασε τα όλα! Δεν έχεις να χάσεις κάτι! 😛
 
😀 ψάξε για πτηνοψυχολόγο! 😀

λοιπόν σοβαρά! Πέρα από χαμομήλι που σκέφτηκα, πέρα από αφαίρεση λιπαρών σπόρων που σκέφτηκα και όλες αυτές οι σωστές συμβουλές ειπώθηκαν... σκέφτηκα και μια άλλη ιδέα! Αν πάρεις ένα χοντρό σκοινί (το βάζουμε συνήθως μέσα σε κλούβες για να ασχολούνται τα πουλιά) έτσι ώστε να το ξεφτάει και να ασχολείται με αυτί αντί να αυτοπουπουλιέται..

Δοκίμασε τα όλα! Δεν έχεις να χάσεις κάτι! 😛
Αλίκη νομίζω πως έχεις δίκιο! Μάλλον θέλει με κάτι να παίζει (είναι παπαγάλος στη ν ψυχή φαίνεται 😛) δοσ'του κανένα παιχνίδι λεηλασίας μήπως στρώσει
 
@Φοίβος, @YannisK, Ο Χριστός και η Παναγία! Όχι και θάνατο... Θα το διαβάσω το άρθρο λεπτομερώς. Εγώ τους έδινα (και) κελαϊδίνη ή κεχρί γιατί κάπου εδώ μέσα είχα διαβάσει ότι κάποιοι ταΐζουν αποκλειστικά κελαϊδίνη τα ζεμπράκια και ότι μάλιστα τους αρέσει περισσότερο! Δε θυμάμαι σε ποιο θέμα ακριβώς το είχα δει για να παραθέσω το τμήμα της κουβέντας, αλλά τότε είχα δοκιμάσει να αλλάξω σιγά- σιγά την τροφή και τελικά δεν την άλλαξα τελείως, απλά κατέληξα να βάζω μείγμα 3 προς 1 περίπου. Επίσης, είδα κι εγώ προτίμηση στο κεχρί και γι' αυτό το συνέχισα. Το κεχρί δεν είναι αμυλούχος σπόρος; Πάντως λιπαρός δεν είναι σίγουρα. Λογικά δεν είναι αυτό που προκαλεί το πρόβλημα. Επίσης το ζεμπράκι, από μωρό είχε ξεκινήσει αυτή τη συμπεριφορά. Και τότε δεν είχα αρχίσει ακόμα τα πειράματα με την τροφή. Άλλωστε δε θα έκανα πειράματα την εποχή που οι γονείς θα τάιζαν τα μωρά! Πάντως δε χάνω κάτι να δοκιμάσω να την επαναφέρω σε σκέτο μείγμα για εξωτικά. Και βλέπουμε.
 
😀 ψάξε για πτηνοψυχολόγο! 😀

😀 ναι, γέλα Αλίκη! Δε βλέπεις εδώ τι τραβάω; Άντρες παιδί μου 😛 😀

Αν πάρεις ένα χοντρό σκοινί (το βάζουμε συνήθως μέσα σε κλούβες για να ασχολούνται τα πουλιά) έτσι ώστε να το ξεφτάει και να ασχολείται με αυτί αντί να αυτοπουπουλιέται..

Αλίκη νομίζω πως έχεις δίκιο! Μάλλον θέλει με κάτι να παίζει (είναι παπαγάλος στη ν ψυχή φαίνεται 😛) δοσ'του κανένα παιχνίδι λεηλασίας μήπως στρώσει

Βρε τι πάθαμε! Πού βρίσκω τέτοια σχοινιά παιδιά; Κάτι σαν αυτά που είναι για παπαγάλους λέτε να κάνουν; https://www.skroutz.gr/c/1174/birds.html?keyphrase=σχοινι&page=1
 
Σκέτο σκοινί τέτοιο μπορείς να βρεις σε χρωματοπωλεια ή σε μαγαζιά με σιδηρικά και είδη επιπλοποιίας. Μπορεί να είναι βαμβακερό ή σαν καραβοσχοινο (τριχιά). Κοστίζει από 1-3 ευρώ ανάλογα το βάρος του μασουριου. Έχει αρκετές δεκάδες μέτρα και μπορείς να φτιάξεις πάρα πολλά αυτοσχέδια παιχνίδια!
 
Σκέτο σκοινί τέτοιο μπορείς να βρεις σε χρωματοπωλεια ή σε μαγαζιά με σιδηρικά και είδη επιπλοποιίας. Μπορεί να είναι βαμβακερό ή σαν καραβοσχοινο (τριχιά). Κοστίζει από 1-3 ευρώ ανάλογα το βάρος του μασουριου. Έχει αρκετές δεκάδες μέτρα και μπορείς να φτιάξεις πάρα πολλά αυτοσχέδια παιχνίδια!
μπορείς να πάρεις και με το μέτρο (π.χ. Θέλω 5 μέτρα)
 
Έκανα μία βόλτα εχθές στα μαγαζιά και κοίταξα τα παιχνίδια για παπαγάλους. Τα προτίμησα από το σκοινί που θα έπαιρνα από χρωματοπωλείο ως πιο υγιεινά, ίσως ελεγμένα για βλαβερές ουσίες εφόσον είναι για ζώα. Δε βρήκα όμως κάτι να μου κάνει καθώς είναι όλα τεράστια. Θα πιάνανε το μισό κλουβί. Περιέγραψα το πρόβλημα και μου έδωσαν καθρεφτάκι γιατί είναι λέει καλύτερο. Εγώ, να σάς πω την αλήθεια το πήρα, αλλά δεν πρόκειται να το χρησιμοποιήσω. Μάλλον χειρότερο θα τον κάνει. Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ καθρεφτάκια, πάντα ακατάλληλα μου φαινόντουσαν. Οπότε έχω μάλλον δύο επιλογές. Ή θα πάρω παιχνίδι μεγάλο για παπαγάλο και θα το χαλάσω για να βγάλω 1-2 σκοινάκια σκέτα και να τα χρησιμοποιήσω, ή θα πάμε στη λύση του χρωματοπωλείου όπως είπαν τα παιδιά @Georgina και @George98 .
 
απο όσο ξέρω το καθρεφτάκι στρεσάρει τα πουλιά... κακώς το πήρες τσάμπα λεφτά 😱 πάρε καλύτερα ένα σκοινί αλλά πρόσεξε να μην ξεβάφει (υπάρχουν κάποια που είναι όντως ακατάλληλα και αν τριφτούν βγάζουν χρώμα)
 
απο όσο ξέρω το καθρεφτάκι στρεσάρει τα πουλιά... κακώς το πήρες τσάμπα λεφτά

Χμμμ καλά δε μου γέμιζε εμένα το μάτι! Σιγά, φθηνό ήταν. Μπορεί να του το πάω και πίσω, δεν το άνοιξα καν.

Και σε ειδη κυβηγιου/ψαρεματος θα βρεις

Πολύ σωστή παρατήρηση. Θα το τσεκάρω.
 
Ακόμα και παιχνίδια για σκυλιά με σχοινί μπορούν να σε βοηθήσουν! Αν τα χαλάσεις και κάνεις το σκοινί κατάλληλο για το κλουβί του ζεμπρακίου σου! 😉 Και το όνομα αυτού ταλιμπάν! 😀
 
Και το όνομα αυτού ταλιμπάν!

"Ταλιμπάν", δε λες τίποτα, Αλίκη! 😀 Το πουλί αυτό θα με τρελάνει! Το αγαπώ! Είχα φυλάξει μία φωτό να σάς δείξω για να καταλάβετε τι τραβάω! Είναι από τότε που τον άλλαξα κλουβί για να μην τσακώνεται. 1-2 ώρες πριν νυχτώσει τον έβαλα πρόχειρα σε αυτό το κλουβί μέχρι να δω τι θα τον κάνω. Το πρωί ξύπνησα κατά τις 8, ετοιμάστηκα και έφυγα. Έλειψα μία ώρα περίπου. Και γύρω στις 10 παρά κάτι που γύρισα βρήκα αυτό:

19122015555.webp

Ο κύριος έβγαλε την πατήθρα από τη θέση της και καθότανε στον πάτο και με κοίταζε σα χαζός! 😀 Μη με ρωτήσετε πώς το έκανε. Συνήθως τις φτιάχνω αρκετά μεγαλύτερες απ' ό,τι πρέπει και σφηνώνουν στα κάγκελα!
 
Δες αν ο ήχος που σε τρόμαξε μοιάζει με αυτό εδώ.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Αν μοιάζει τότε είναι ένα ήχο που βγάζουν θηλυκά και αρσενικά πουλια όταν θέλουν να προστατέψουν τη φωλια, μικρά ή σύντροφο,... όταν θέλουν να διώξουν εισβολέα, όταν θέλουν να απομακρύνουν κάτι ή κάποιον πιο μακριά. Είναι ήχος τις επίθεσης.

Αν το πουλάκι προσπαθούσε να απομακρύνει κάποιο άλλο πουλί πιθανότατα δεν τα έχουν βρει μαζί. Συνήθως αν στο κλουβί είναι 3 πουλια και φτιάχνεται ένα ζευγάρι το τρίτο πουλί δέχεται βαρύ επίθεση από τα πρώτα δυο.

Συχνά το ζευγάρι τσακώνεται όταν είναι άπειρο και κάποιο από τα δυο δεν θέλει να κάθεται στα αυγά, μπορείς να παρακολουθήσεις τέτοιου είδος τσακωμό, όπου το θηλυκό κυνηγάει αρσενικό για να το κανει να κάτσει στη φωλια ή αντίστροφα. Καμια φορα το πουλί θέλει να μπει στη φωλια και το άλλο δεν το αφήνει προστατεύοντας έντονα το χόρο.

Συνήθως επιθετικά γίνονται πουλια την περίοδο που είναι έτοιμα για αναπαραγωγή. Όταν έχουν πολλές ορμόνες. Μετά σε 1-2 μηνα μπορεί να γίνει πιο ήρεμο.

Συχνά διώχνουν μακρυά το μικρότερο ή το αδύναμο απόγονο... είτε ένα βαριά άρρωστα ή αδύναμο ενήλικο πουλί.

Θα σου πρότεινα να τους παρέχεις μεγαλύτερο κλουβί μια ζευγαρωστρα ας πούμε, 60άρα. Και παρα πολύ υλικό φωλιάς (διαφορετικό) ώστε να επιλέξουν ότι γουστάρουν.
 
Το πουλί βρίσκεται σε κλουβί μόνο του απ' ότι γράφει πιο πάνω η Σύλβια.
 
Είναι ήχος τις επίθεσης

Το ότι είναι ήχος της επίθεσης, πίστεψέ με, το έχω καταλάβει καλά! 😀 Εφόσον κυνηγάει και τσιμπάει ταυτόχρονα! Το θέμα δεν είναι ότι μού τσιμπάει τη θηλυκιά μόνο. Ξεκίνησε να τσιμπάει τη μάνα του μόλις απογαλακτίστηκε, μετά τον πατέρα του και μετά το θηλυκό. Με λίγα λόγια τσακώνεται με όλους. Δεν είναι ότι δεν "τα βρήκε" με τη θηλυκιά γιατί στην αρχή τα πήγαιναν καλά και είχαν και αυγουλάκι. Δεν το κάνει ποτέ από την αρχή. Ξεκινάει τους τσαμπουκάδες 1-2 βδομάδες αφού θα μπει με κάποιο άλλο πουλί.

Το πουλί βρίσκεται σε κλουβί μόνο του απ' ότι γράφει πιο πάνω η Σύλβια.

Ισχύει. Τώρα τον έχω μόνο του και τρώει τον εαυτό του... Του τραβάω λίγο την προσοχή με το μπανάκι αλλά μετά συνεχίζει κανονικά το βιολί του. Μόλις σταματήσει την περιποίηση των φτερών, ξεκινάει πάλι. Και ο σπάγκος δε βοήθησε μπορώ να πω. Τον ξετίναξε το σπάγκο, αλλά το μυαλό του δε φεύγει από την κοιλιά του. Και τροφή αλλάξαμε αλλά δε βλέπω διαφορά.
 
Το πρόβλημά του πρέπει να είναι ορμονικό και μόνο γιατρός μπορεί να σε συμβουλεύσει αν υπάρχει παρέμβαση σ' αυτό. Σίγουρα κάποια θα ήταν μέσω της διατροφής αλλά πιθανόν χρειάζεται και φάρμακο. Μάλλον χρειάζεσαι συμβουλή επιστημονικού ειδικού. Πολύ θα ήθελα να μάθω την συνέχεια.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Το πρόβλημά του πρέπει να είναι ορμονικό και μόνο γιατρός μπορεί να σε συμβουλεύσει αν υπάρχει παρέμβαση σ' αυτό. Σίγουρα κάποια θα ήταν μέσω της διατροφής αλλά πιθανόν χρειάζεται και φάρμακο. Μάλλον χρειάζεσαι συμβουλή επιστημονικού ειδικού. Πολύ θα ήθελα να μάθω την συνέχεια.

Δεν τού είχε βρει κάτι ο γιατρός. Μήπως να έπαιρνα και μία δεύτερη γνώμη για καλύτερα...
 
Back
Top