Ασθένειες Ζεμπράκι στο πάτωμα του κλουβιού και δεν πατάει το πόδι του

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης isaak
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

isaak

PB New Member
Εγγραφή
23 Νοε 2007
Μηνύματα
24
Πόλη
Πειραιάς
Ένα αρσενικό ζεμπράκι τον τελευταίο καιρό έχει χάσει την ενεργητικότητά του, και περνάει την ώρα του στο πάτωμα του κλουβιού. Μετά βίας πετάει και πολλές φορές πέφτει από το κλαράκι κατά την προσγείωση. Επίσης δεν κοιμάται στο κλαράκι όπως συνήθως αλλά κάτω. Άρχισα να του δίνω κάποια αντιβίωση σε σταγόνες όπως μου είπαν από κάποιο pet shop από την περασμένη Κυριακή, για την περίπτωση που έχει κρυώσει αλλά μάλλον χειρότερα είναι. Παρατήρησα σήμερα οτι αποφεύγει να πιέσει το δεξί του πόδι αλλά δεν μπορώ να δώ κάτι. Είναι 4-5 ετών.
Μήπως κάποιος έχει κάποια συμβουλή; Ακόμη μπορεί κάποιος μνα μου συστήσει κάποιον πτηνίατρο;
 
απάντηση: πρόβλημα σε ζεμπράκι

γεια σου φιλε μηπως εχει εντερικα και του δινεις λαθος αντιβιοτικο κοιτα τα κοπρανα του αν εχει διαρροια. Ενα καλο μαγαζι ειναι στον κορυδαλο μολις περασεις την ταξιαρχων περιπου 500 μετρα δεξια αν δεν κανω λαθος λεγεται κτηνιατρικη
 
απάντηση: πρόβλημα σε ζεμπράκι

Ένα αρσενικό ζεμπράκι τον τελευταίο καιρό έχει χάσει την ενεργητικότητά του, και περνάει την ώρα του στο πάτωμα του κλουβιού. Μετά βίας πετάει και πολλές φορές πέφτει από το κλαράκι κατά την προσγείωση. Επίσης δεν κοιμάται στο κλαράκι όπως συνήθως αλλά κάτω. Άρχισα να του δίνω κάποια αντιβίωση σε σταγόνες όπως μου είπαν από κάποιο pet shop από την περασμένη Κυριακή, για την περίπτωση που έχει κρυώσει αλλά μάλλον χειρότερα είναι. Παρατήρησα σήμερα οτι αποφεύγει να πιέσει το δεξί του πόδι αλλά δεν μπορώ να δώ κάτι. Είναι 4-5 ετών.
Μήπως κάποιος έχει κάποια συμβουλή; Ακόμη μπορεί κάποιος μνα μου συστήσει κάποιον πτηνίατρο;

Γεια σου! Εχω κι εγω παραδεισια και τα εχω παει σε εναν πολυ καλο πτηνιατρο. Δημητριαδης λεγεται και ειναι πολυ εμπειρος. Εχει 3 ιατρεια σε διαφορα μερη, καποιο απο αυτα θα σε βολεψει σιγουρα. Αν τον ψαξεις στο Google σιγουρα θα τον βρεις.
 
Ευχαριστώ παιδιά για τις πληροφορίες. Εν τω μεταξύ το πράγμα έχει εξελιχτεί ως εξής: Αυτή τη βδομάδα του βαζω στο πόδι αλοιφή Tabernil αλλά χωρίς αποτέλεσμα όπως φαίνεται. Διάροια δεν έχει αλλά δεν μου φαίνεται να είναι ιογενές το πρόβλημα. Μετά από τόσο καιρό δεν έχει χειροτερέψει κατά τα άλλα η υγεία του. Βέβαια δεν μπορεί να πετάξει και δεν στέκεται καλά στα πόδια του. Το δεξί του πόδι δεν το πιέζει καθόλου και όταν θέλει να παρατηρήσει κάτι δεν τεντώνει το σώμα του όπως κάνουν συνήθως αλλά στρίβει το κεφάλι του πάντα αριστερά. Μερικές φορές χάνει την ισορροπία του και βρίσκεται ανάσκελα και μόνο με τη βοήθειά μου στέκεται πάλι όρθιο. Πάντως αύριο σάββατο θα το πάω στο Αττικό ζωολογικό πάρκο στα Σπάτα όπου υπάρχει γιατρός έμπειρος (έχουν πολλά πτηνά πολλά απο αυτά παραδείσια)και βλέπουμε.
 
Ενημέρωσέ μας αν θέλεις για τις εξελίξεις... :)
 
θα υποθεσω με καλες βασεις{απωλεια στηριξης και συστροφη κεφαλιου} ευλογια ή αλλιως πανωλη των πουλερικων και να γιατρευτει να την γλιτωσει δηλαδη πρεπει να θανατωθει γιατι θα ειναι φορεας ελπιζω να κανω λαθος...
 
Είσαι σίγουρος πως τα συμπτώματα της ευλογιάς είναι αυτά; Μήπως ξέρεις και της Αλλαντίασης;
 
Gia sas,

den iparxei eylogia sta paradisia.

Isaak,
kitakses to sikoti tou pouliou ; Mipos einai prismeno; Mou akougete san einai ena problima me to metabolismo.

Alexandros
 
  • Like
Αντιδράσεις: mgerom
μιχαλη αν και πρεπει να εισαι μεγαλος σε ηλικια θα σε εβριζα αλλα δεν το κανω εδω σε αυτο το φορουμ τωρα στο θεμα που εθιξες μπορουσες να πεις αυτο που ειπε ο αλεξανδρος ωραια και καλα οτι δεν υπαρχει ευλογια στα παραδεισια χωρις προσβολες και τα τοιαυτα αν νομιζεις πως τα ξερεις ολα και μπορεις να την λες σε μενα εισαι γκιοζης καρρας και μην ξαναασχοληθεις γκεγκε; Ισσακ τωρα ζηταω συγγνωμη για την "διαγνωση" δεν ηξερα οτι τα παραδεισια δεν εχουν ευλογια κατι εμαθα...
 
Γενικά η διάγνωση είναι το δυσκολότερο από όλα. Εδώ άνθρωπος πάει σε γιατρό, λέει τα συμπτώματα, υπάρχει τεράστια εμπειρία σε αρρώστιες, μηχανήματα και πάλι δεν βγαίνει σωστή η διάγνωση. Πόσο μάλλον στα πτηνά...
ψυχραιμία παιδιά !
 
κριστ εχεις δικιο το πρωι μιλαγα με εναν φιλο κτηνιατρο και καταληξαμε στο συμπερασμα οτι μονο η νεκροψια του πουλιου δειχνει απο τι επασχε στα αληθεια{ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΜΑΣ} τα αλλα ειναι υποθεσεις...
 
Gia sou Isaak,

tha piaseis to pouli kai to fisas tin kilia tou, tote na bris kato apo ta dexia pleyra tou pouliou to sikoti. Otan einai ok einai mia mikri skouri telitsa ( oxi mayro ). Gia na katalabeneis sou ebala mia fotografia, to aristero pouli exei prismeno sikoti.

An exeis problima na fisas, ta baleis ligo nero stin kilia to pouli, kai meta boris na xorisi ta poupoula poli efkolo.

Alexandros
 

Συνημμένα

  • Lebervergleich.webp
    Lebervergleich.webp
    35,1 KB · Προβολές: 127
Πολύ κατατοπιστικό Αλέξανδρε.
Κάτι τέτοια ποστ αξίζουν ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
 
Γενικά η διάγνωση είναι το δυσκολότερο από όλα. Εδώ άνθρωπος πάει σε γιατρό, λέει τα συμπτώματα, υπάρχει τεράστια εμπειρία σε αρρώστιες, μηχανήματα και πάλι δεν βγαίνει σωστή η διάγνωση. Πόσο μάλλον στα πτηνά...
ψυχραιμία παιδιά !
Και όμως υπάρχει κάποιος σε αυτό το φόρουμ που κάνει διαγνώσεις από μακριά, έχει μεγάλη εμπειρία ο άνθρωπος, ευτυχώς που είναι κοντά μας. 🙂
 
Αλέξανδρε σε ευχαριστώ πολύ για τις πολύ αναλυτικές οδηγίες που μου έδωσες, φαίνεται οτι έχεις μεγάλη εμπειρία στο θέμα αλλα και οτι είσαι μεθοδικός άνθρωπος.
Τώρα μια ενημέρωση για τις εξείξεις: Το περασμένο σάββατο το πήγα το πουλάκι στον γιατρό του ζωολογικού πάρκου στα Σπάτα και αφού το παρατήρησε (χωρίς να το πιάσει και να το ψάξει), μου είπε οτι δεν φαίνεται να έχει καποια ιογενή ασθένεια διότι α) θα είχε μεταδοθεί και στη θηλυκιά αφού τα έχω μαζί και β) μετά από τόσο καιρό θα είχε καταρεύσει. Ίσως είναι κάτι νευρολογικό ή τραυματισμός. Παρόλα αυτά μου έδωσε αντιβίωση bitrill για την περίπτωση που υπάρχει κάτι, και ασβέστιο σε αναβράζον δισκίο, σύστησε να τα χωρίσω τα πουλιά για να παίρνει μόνο το προβληματικό την αντιβίωση γιατί είναι πολύ ισχυρή και βλέπουμε.
Όμως εγώ χθες, και πριν διαβάσω το μήνυμα του Αλέξανδρου για το συκώτι, παρατήρησα το κάτω μέρος, στην περιοχή από την αμάρα μέχρι και την αρχή του στέρνου, η μαλακή περιοχή δηλαδή είναι όλη φουσκωμένη προεξέχοντας αισθητά.
Σήμερα μετά τη δουλειά θα το εξετάσω καλύτερα με τις γνώσεις του Αλέξανδρου.
Θα σας κρατήσω ενήμερους.
Αλέξανδρε και πάλι ευχαριστώ.

Φιλικά

Ισαάκ
 
Το περασμένο σάββατο το πήγα το πουλάκι στον γιατρό του ζωολογικού πάρκου στα Σπάτα και αφού το παρατήρησε (χωρίς να το πιάσει και να το ψάξει)...
Όμως εγώ χθες, και πριν διαβάσω το μήνυμα του Αλέξανδρου για το συκώτι, παρατήρησα το κάτω μέρος, στην περιοχή από την αμάρα μέχρι και την αρχή του στέρνου, η μαλακή περιοχή δηλαδή είναι όλη φουσκωμένη προεξέχοντας αισθητά
Καλά βρε Ισαάκ, του το πήγες μέχρι εκεί, μπροστά του και δεν έκανε καν τον κόπο να φυσήξει τα πούπουλα της κοιλιάς; Έτσι από περιέργεια βρε παιδί μου, δεν είχε ούτε αυτήν; Δεν χρειάζεται να είσαι γιατρός, είναι το πρώτο πράγμα που κάνουμε όσοι ασχολούμαστε με πουλιά είτε υπάρχει πρόβλημα είτε όχι όταν πιάνουμε ένα πουλί στα χέρια μας, από συνήθεια αν θέλεις. Άντε μια ματιά από μακριά και δώστου και ένα Baytril;

Με αυτήν την επιστημονική "τηλεματιά" λοιπόν, δεν είναι ιογενές το πρόβλημα. Τότε και τι είναι; Ίσως είναι κάτι νευρολογικό. Τότε την αντιβίωση τι την ήθελε; Με μια ματιά που μπορεί να διακρίνει τους ιούς γιατί δεν σου είπε και ποιο μικρόβιο είδε και έδωσε την αντιβίωση; Αν ήταν τραυματισμός δεν όφειλε να το εξετάσει και να τον διαγνώσει; Τι ματιά ήταν αυτή, X ray; Ο κόπος που έκανες να το πας δεν αντιστοιχεί ούτε στο 1/100 του κόπου που θα χρειαζόταν για να ελέγξει το συκώτι του πουλιού για το εάν μπορεί να αντέξει το Baytril.

Τι να πω, μάλλον ας μην πω τίποτα άλλο καλύτερα…
 
Gia sou Isaak,

prepei na po o Stavros exei apolito dikio me afto pou lei. Pistebo kathe ektrofeas toulaixston kitakse to pouli. Kai Baytril gia Zebra afto einai peripou san na baleis mia atomiki bomba sto saloni sou, giati exeis mia miga ekei. An afto itane kiniatros, den selo na ksero apo pou exei ta kartia tou.

Na se rotao kati alo, mipos na broume akri etsi. Ti trofi dinis to zebraki sou ; Pistebo akoma den einai tipota san kokzidiosei oute pistebo einai neyrologiko. Kai gia trabmaties pisteba tha epsakses mono sou.

Alexandros
 
Εγώ πιστεύω πως τα αίτια είναι κάποιο από τα παρακάτω. Εσύ αποφασίζεις τι μπορεί να έχει.
Α) Διάσειση, Β) Ανεπάρκεια βιταμινών, Γ) Μόλυνση από δηλητηρίαση, Δ) Γενετική ανεπάρκεια.
 
Παρακολουθώ τη συζήτηση μέρες τώρα.
Σήμερα μου δημιουργήθηκε η εξής απορία από το μήνυμα του mixali pappa ως προς τα αίτια του προβλήματος.
Μόλυνση από δηλητηρίαση: είναι πιθανό.
Ανεπάρκεια βιταμινών: είναι επίσης πιθανό αλλά μάλλον δύσκολο γιατί για να έχει τέτοια συμπτώματα θα έπρεπε να έχει παντελής έλλειψη βιταμινών.
Διάσειση: έπεσε και χτύπησε στο κεφάλι;
Γενική ανεπάρκεια: τι ακριβώς σημαίνει αυτό; Γενική ανεπάρκεια ως προς τι;

Δεν ξέρω τι πρόβλημα έχει ακριβώς το πουλί αλλά ας είμαστε λίγο πιο προσεκτικοί σε αυτά που λέμε.
 
Back
Top