Αναπαραγωγή Ζευγάρι καναρίνια μαλώνει συνέχεια

jimmidedos

PB New Member
Εγγραφή
28 Σεπ 2014
Μηνύματα
39
Πόλη
Πάτρα
Γεια σε όλους! Έχω ένα ζευγάρι τιμπράντο και απο προχτές τα έβαλα στην ζευγαρώστρα.
Και ενώ ζευγαρώνουν κάποιες φορές σαν κανονικό ζευγάρι τις υπόλοιπες ώρες τσακώνονται πολύ και συνεχώς!
Κατα διαστήματα βάζω και βγάζω το διαχωριστικό(μόνο το κάγκελο βάζω για να βλέπονται).
Μπορεί να μου πει κάποιος πότε θα γίνουν κανονικό ζευγάρι και αν θα γίνούν ή μήπως να αναζητήσω άλλο αρσενικό ή θηλυκό?
 
Από τη στιγμή που έχουν ζευγαρώσει κακώς επεμβαίνεις και βάζεις ή βγάζεις τα διαχωριστικά.
Αν θες να σταματήσουν τα τσακώματα... άστα να τσακωθούν...
Δηλαδή για λόγους που προσωπικά δεν μπορώ απόλυτα να εξηγήσω... και σε ανύποπτα χρονικά διαστήματα... κάποια ζευγάρια καναρινιών μαλώνουν.
Αν οι καυγάδες δεν είναι επικοί, έντονοι και κυρίως ασταμάτητοι... Δεν κάνουμε τίποτε... απλά τους δίνουμε χρόνο.
Εκείνο όμως που με στεναχωρεί είναι η χρονική στιγμή που θέλεις να ζευγαρώσεις τα πουλιά... έρχεται καλοκαίρι... Πολλές οι ζέστες και δεν πιστεύω πως πρέπει να πιέζουμε τα πουλιά.
Η άνοιξη άλλωστε είναι η εποχή για ζευγάρωμα... Που για μένα πρέπει να τελειώνει πριν μπει ο Ιούνης...
 
Οι καυγάδες είναι έντονοι και ασταμάτητοι...
Όντως τον αρσενικό τώρα μου τον χάρισαν γι'αυτό άργησα..
Ίσως είναι καλύτερα να μην τα βάλω και ίσως του χρόνου που θα έχουν γνωριστεί καλύτερα να μην έχω τέτοια προβλήματα!
 
Όντως τον αρσενικό τώρα μου τον χάρισαν γι'αυτό άργησα..
Κανονικά έπρεπε να κρατήσεις καραντίνα στον νεοεισερχόμενο.
Ίσως είναι καλύτερα να μην τα βάλω και ίσως του χρόνου που θα έχουν γνωριστεί καλύτερα να μην έχω τέτοια προβλήματα!
Τώρα όμως τα έβαλες μαζί και όπως λες ζευγαρώνουν μάλιστα, οπότε αναμένεις αυγά κι ενδεχομένως νεοσσούς. Στη θέση σου θα άφηνα να κλωσσήσει τα αυγά και να μεγαλώσουν τους νεοσσούς τους, όμως θα χώριζα το ζευγάρι περίπου στις 12 ημέρες από την εκκόλαψη του πρώτου αυγού, για να μην έχω κι επόμενο κύκλο αναπαραγωγής μέσα στο καλοκαίρι.
Διάβασε το άρθρο, κάνε ωοσκόπηση στις ημέρες που πρέπει και πες μας τι θα δεις.
 
Όλα κρίνονται απ το αποτέλεσμα. Πόσες φορές διαβάζουμε για ζευγάρια που ταΐζονται, φιλιούνται και τα αυγά τους είναι άσπορα, ενώ κάποια που πλακώνονται στο ξύλο κ που δεν έχουμε δει να ζευγαρώνουν κάνουν επιτυχημένες γέννες; Πλέον οι καυγάδες ανάμεσα σε ζευγάρι που είναι σε αναπαραγωγική διάθεση με αφήνουν αδιάφορο.
 
Back
Top