Αναπαραγωγή Ζευγάρωμα γκλόστερ με άλλου τύπου καναρίνι

Κάνε μία ακρόαση στο www.esem.gr => Δείτε => VIDEOS ΚΑΝΑΡΙΝΙΩΝ WATERSLAGERS.
Σέ ευχαριστώ πολύ. Θα το κοιτάξω.
[automerge]1558294425[/automerge]
Με δύο καρπούζια στην ίδια μασχάλη θα είναι πολύ δύσκολο...
Πρέπει να διαλέξεις με ποια κατηγορία καναρινιών θα ασχοληθείς...
Είτε φωνής ή είτε εμφάνισης...
Βρίσκω αρκετά υπερβολική την αντίδραση της κοινότητας απέναντι σε ένα νέο μέλος με απορίες.
Αγαπητέ σε ευχαριστώ για τήν 'υποστήριξη'. Δεν είμαι ουτε πέντε ετών, ούτε πολύ ευαίσθητος. Υποθέτω πως γηρασκω αεί διδασκομενος.Αλλά επειδή ο άνθρωπος μαθαίνει από τα λάθη του, αλλά και από τις δοκιμές, εφόσον και όταν βεβαιωθω πως δεν συντρέχουν λόγοι τύπου διασταύρωσης σκουφατου με σκουφάτο, δηλαδή κινδύνου για την ζωή η την υγεια σε οποιοδήποτε επίπεδο στα πουλάκια, θα το δοκιμασω. Και ο αναμάρτητος πρώτος τόν λίθον βαλλετω..
Με όλον τον σεβασμό σε άτομα που έμαθαν πολύ περισσότερα στο θέμα απο μένα καθώς και σε αυτούς που δημιούργησαν τίς φυλές ή τύπους καναρινιων. Να μην το εκλάβετε ως υπεροψία η ξεροκέφαλος, πάνω απο όλα η υγεία των πουλιών. Συγγνώμη για την πολυλογια.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Βρίσκω αρκετά υπερβολική την αντίδραση της κοινότητας απέναντι σε ένα νέο μέλος με απορίες.
Τα επιχειρήματα που έπεσαν στο τραπέζι, απο τουλάχιστον άκομψα, μέχρι εντελώς αδύνατα.

Αν δεν ακούσει από εδώ το "σωστό" από που θα το ακούσει;
Από τον κάθε petshop-ά που εμπορεύεται και ως εκ τούτου πρέπει να πουλήσει ότι έχει διαθέσιμο ή από τις διάφορες ομάδες του fb ;

Τα άκομψα και αδύνατα επιχειρήματα ποια ακριβώς είναι;
Εγώ, άσχετα αν συμφωνώ ή διαφωνώ με κάποια, τέτοια που αναφέρεις δεν είδα...
[automerge]1558295611[/automerge]
Να διορθώσω γιατί μόλις είδα την απάντηση του φίλου που άνοιξε το θέμα:

Άκομψο είναι να ρωτάς κάτι δημοσίως την "κοινότητα" να παίρνεις απαντήσεις καλοπροαίρετα και χωρίς συμφέρον και εσύ να επιμένεις στις δοκιμές και στα πειράματα αφού... Δεν θα πεθάνει και κανείς...
Και συμπληρωματικά να βρίσκεις και υποστήριξη από άτομο -αναμφίβολα με γνώσεις- και μέλος συλλόγου που προάγει την ορνιθοκουλτούρα να σε σιγοντάρει...
Κατηγορώντας την... "κοινότητα" για την συμπεριφορά της.

 
Τελευταία επεξεργασία:
Τα άκομψα και αδύνατα επιχειρήματα ποια ακριβώς είναι;
Εγώ, άσχετα αν συμφωνώ ή διαφωνώ με κάποια, τέτοια που αναφέρεις δεν είδα...
Υποψιαζομαι πως αυτό πού αρχικά ρώτησα, θύμισε σε κάποιους δικά τους διλήμματα στήν αρχή τής ενασχόλησης τους με τα καναρίνια. Αλλά θα παρακαλούσα να μην γίνεται αναφορά στο εαν θα εκανα κάτι παρόμοιο σε μέλη της οικογένειάς μου κλπ. Είναι άκομψο τουλάχιστον. Στο κάτω κάτω τής γραφής μια ερώτηση έγινε. Εαν δεν συντρέχουν λόγοι υγειας τύπου ζευγαρώματος Σκουφάτου με Σκουφάτο επιμενω να το δοκιμασω κάποια στιγμή. Ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθον βαλλετω. Ούτε πουλάω ούτε σε διαγωνισμούς πάω. Σεβασμός γιά όλους υπάρχει, ειδικά σέ αυτούς πού γνωρίζουν περισσότερα από εμένα σε κάτι. Όπως σε εσάς ολους ας μην σας γνωρίζω. Οπότε εαν θέλετε να με βοηθησετε, πείτε μου εαν υπάρχουν θέματα υγείας σε οποιοδήποτε επίπεδο. Τα περί καθαρότητας των φυλών μπορούμε να το συζητησουμε κάπου αλλού και σε γενικότερο επίπεδο, απο πρωτόζωα έως ανθρώπους. Συγγνώμη για την πολυλογια, τελειωσα. Θά χαρώ να ακούσω τις γνώμες σας, απλά λόγω κολλήματος θα τίς δω αύριο. Σάς χαιρετω.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
...Αλλά θα παρακαλούσα να μην γίνεται αναφορά στο εαν θα εκανα κάτι παρόμοιο σε μέλη της οικογένειάς μου κλπ. Είναι άκομψο τουλάχιστον...

Για εμάς τους ζωόφιλους "άλλο ον" της οικογένειας μας εννοείται το σκυλάκι, γατάκι κτλ όχι η μάνα μας, η γυναίκα μας, τα παιδιά μας κτλ.
Έτσι νομίζω έχει γραφτεί όχι μέλος που να παραπέμπει σε άνθρωπο...
[automerge]1558296539[/automerge]
Τα περί καθαρότητας των φυλών μπορούμε να το συζητησουμε κάπου αλλού και σε γενικότερο επίπεδο, απο πρωτόζωα έως ανθρώπους

Ελπίζω η "καθαρότητα" των φυλών όσο αφορά τουλάχιστον τους ανθρώπους να είναι μια άτυχη στιγμή σου και να μην το εννοείς...
[automerge]1558296836[/automerge]
Ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθον βαλλετω...

Και επειδή το αναφέρεις συνέχεια, στην "κοινότητα" δεν είμαστε όλοι θρησκευόμενοι οπότε ούτε αυτό, ούτε οι φθηνές δικαιολογίες περί πειραμάτων, μη εμπορικής χρήσης κτλ σε "σώζουν" τουλάχιστον στα μάτια μου.

Καλή συνέχεια!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Το ζευγάρωμα ενός θηλυκού Γκλόστερ με αρσενικό άλλης ράτσας δεν είναι "έγκλημα". Αν κάποιος τα ζευγαρώσει θα μεγαλώσουν κάποια καναρινάκια που θα είναι ημίαιμα όχι τέρατα!
 
Είπε κανείς πως θα βγουν νεοσσοί με δυο κεφάλια;
Ούτε έγκλημα είναι σύμφωνα με το Κώδικα Πολιτικής Δικονομίας...
Οπότε όλα καλά;
Όχι, εγώ δεν νομίζω...
Ο καθένας στο μπαλκόνι του είναι ελεύθερος να κάνει ότι του υποβάλλει η λογική και η ηθική του...
Άλλο αυτό και άλλο να περιμένει επιβράβευση, αποδοχή ή ότι άλλο...
[automerge]1558300090[/automerge]
Θα είχε, πιστεύω, ενδιαφέρον να είχαμε απόψεις από συλλόγους φίλων μαλινουά και γκλόστερ...
 
Και συμπληρωματικά να βρίσκεις και υποστήριξη από άτομο -αναμφίβολα με γνώσεις- και μέλος συλλόγου που προάγει την ορνιθοκουλτούρα να σε σιγοντάρει...
Ευχαριστώ Σπύρο για το κοπλιμάν.
Αφού με φωτογραφίζεις,έχεις κανένα επιχείρημα στο γιατί τον σιγοντάρω;
Το είδες πουθενά; Αυτό ρωτάω.
 
Κανένα κοπλιμάν δεν κάνω ποτέ και σε κανέναν...
Ούτε εσύ το έχεις ανάγκη.
Λέω απλά τις "αλήθειες" μου...

Αν και προηγούνται τα επιχειρήματα...

" Τα επιχειρήματα που έπεσαν στο τραπέζι, απο τουλάχιστον άκομψα, μέχρι εντελώς αδύνατα. "

Ποια είναι αυτά τελικά;

Θα σταθώ μόνο στη δήλωση του ίδιου του νηματοθέτη:

"Αγαπητέ σε ευχαριστώ για τήν 'υποστήριξη'. "
 
Θα σταθώ μόνο στη δήλωση του ίδιου του νηματοθέτη
Όχι να μην σταθείς εκεί, αυτό αφορά εκείνον.
Εγώ σε ρώτησα κάτι ξεκάθαρο και συγκεκριμένο.
Θα περιμένω την απάντηση σου.
Δες το σαν έναν τρόπο να αναγνωρίζεις το τι είναι άκομψο και αδύνατο.
 
Είπε κανείς πως θα βγουν νεοσσοί με δυο κεφάλια;
Ούτε έγκλημα είναι σύμφωνα με το Κώδικα Πολιτικής Δικονομίας...
Οπότε όλα καλά;
Όχι, εγώ δεν νομίζω...
Ο καθένας στο μπαλκόνι του είναι ελεύθερος να κάνει ότι του υποβάλλει η λογική και η ηθική του...
Άλλο αυτό και άλλο να περιμένει επιβράβευση, αποδοχή ή ότι άλλο...
[automerge]1558300090[/automerge]
Θα είχε, πιστεύω, ενδιαφέρον να είχαμε απόψεις από συλλόγους φίλων μαλινουά και γκλόστερ...
Αυτό θά το ήθελα κι εγώ ειλικρινά. Εννοώ την γνώμη των συλλόγων που ασχολούνται μέ τους συγκεκριμένους τύπους καναρινιων αντί τής αποφάσεως της ιεράς εξέτασης.
[automerge]1558328981[/automerge]
Για εμάς τους ζωόφιλους "άλλο ον" της οικογένειας μας εννοείται το σκυλάκι, γατάκι κτλ όχι η μάνα μας, η γυναίκα μας, τα παιδιά μας κτλ.
Έτσι νομίζω έχει γραφτεί όχι μέλος που να παραπέμπει σε άνθρωπο...
[automerge]1558296539[/automerge]


Ελπίζω η "καθαρότητα" των φυλών όσο αφορά τουλάχιστον τους ανθρώπους να είναι μια άτυχη στιγμή σου και να μην το εννοείς...
[automerge]1558296836[/automerge]


Και επειδή το αναφέρεις συνέχεια, στην "κοινότητα" δεν είμαστε όλοι θρησκευόμενοι οπότε ούτε αυτό, ούτε οι φθηνές δικαιολογίες περί πειραμάτων, μη εμπορικής χρήσης κτλ σε "σώζουν" τουλάχιστον στα μάτια μου.

Καλή συνέχεια!
Το ανεφερα πανω απο μια φορά, διότι πολλή πέτρα φιλοι μου, πολύ πέτρα. Εγώ προσωπικά δεν είμαι καθόλου θρησκευόμενος. Μεταφορική η χρήση της φράσεωςΟυτε προσπαθώ να σωθω στα ματια κανενός. Και ενα τελευταιο για να λήξει το θέμα.
Θα ευχαριστήσω την παρέα σας για το ενδιαφέρον που δειξατε στο ερώτημά μου και θα σας αφήσω στην ησυχία σας. Θα συνεχίσω να σας παρακολουθώ εξ αποστάσεως διότι μαθαίνω σημαντικά πράγματα που δεν γνωρίζω αλλά ως εκεί..
Μην συνεχίσουμε για ζωοφιλους και άνθρωπο φίλους γιατί εαν κάποιος νομίζει πως η μάνα μου η τα παιδιά μου έχουν την ίδια αξία με τα καναρίνια μου, κανει λάθος μεγαλο.Αυτός η αυτή φυσικά μπορεί να έχει την δική του σεβαστή άποψη. Και όσον αφοραβτην ατυχή στιγμή μου,όπως αναφέρθηκε, κάποιος που θεωρεί τα καναρίνια ισάξια της οικογένειάς του και εξανισταται για το 'μπασταρδεμα' της φυλής των πουλιών του, πιθανόν θα έπρεπε να κανει το ίδιο και για την ανθρώπινη πλευρα της οικογένειάς του. Εφόσον τα έχει ως ίδια. Ξέρω πως θα αρχίσει αλλη ανταλλαγή απόψεων επι θεμάτων άσχετων με τα πουλάκια μου αλλά τέλος πάντων. Ευχαριστώ ολους όσους προσπάθησαν να βοηθήσουν και όντως βοήθησαν.
Σάς χαιρετω.
Δημήτριος
 
Τελευταία επεξεργασία:
Να πεταχτώ κι εγώ εδώ να πω πως λυπάμαι πολύ για την εξέλιξη που είχαν τα πράγματα. Θα ήθελα αν μου επιτρέπετε να προσθέσω κάποιες σκέψεις μου.

Συχνα παρατηρώ πως υπάρχουν πολύ περισσότεροι επισκέπτες από ενεργά μέλη σχεδόν σε κάθε δεδομένη στιγμή. Αυτοί οι επισκέπτες μοιράζονται με εμάς την αγάπη τους για τα πτηνά, οι περισσότεροι καλοπροαίρετα και με πραγματικό ενδιαφερον, άλλοι χρησιμοποιούν πιο ανορθόδοξους τρόπους (βλέπε πιασμένα πουλια και άλλα θλιβερά περιστατικά που διαβάζουμε κατά καιρούς)

Αυτοί οι άνθρωποι θα συνεχίζουν να κάνουν αυτά που κάνουν και είτε θα ζευγαρώνουν πουλια χωρίς να σκέφτονται ράτσες, θα πιάνουν πουλια κτλ. χωρίς εμείς να έχουμε γνώση. Θα αντλούν τις πολύτιμες πληροφορίες από όλα τα έμπειρα μέλη του φόρουμ και θα προχωρούν όπως νομίζουν.

Ένας ελάχιστος αριθμός από αυτούς θα ενδιαφερθούν και θα γραφτούν σαν μέλη παίρνοντας το θάρρος να ρωτήσουν κάτι ή να λύσουν πιο συγκεκριμένες απορίες ή να διορθώσουν κάποια λάθη τους. Κάποιοι από αυτούς μπορεί να μην ξεκινάνε «σωστά» όπως πολλά μέλη θα υποδείξουν. Όμως θεωρώ πως ο σκοπός του φόρουμ είναι, με την συμπυκνωμένη εμπειρία πολλών ετών εκτροφής και κατοχής πουλιών, να βοηθήσουμε όλα τα μέλη.

Με ή χωρίς εμάς ο κόσμος θα συνεχίσει να τραβάει στραβό δρόμο, αν αυτό επιθυμεί, όμως αν καταφέρουμε να παρακινήσουμε με ευγένεια και χωρίς έριδες έστω έναν από αυτούς προς τη σωστή εκτροφή, προς την απελευθέρωση πιασμένων πουλιών, προς τις κατάλληλες συνθήκες διαβίωσης θα είναι μια νίκη για την μικρή μας κοινότητα.

Συγγνωμη για την κατάληψη χώρου και για το σεντόνι, απλά ήθελα να μοιραστώ τις σκέψεις μου με την κοινότητα. Δεν είμαι βέβαια εκτροφέας ούτε έχω και την πειρα σας αλλά σίγουρα είμαι ένα ατομο που αγαπάει τα πτηνά και με ενδιαφέρει να μαθαίνω γι αυτά.
 
Κανένα κοπλιμάν δεν κάνω ποτέ και σε κανέναν...
Ούτε εσύ το έχεις ανάγκη.
Λέω απλά τις "αλήθειες" μου...

Αν και προηγούνται τα επιχειρήματα...

" Τα επιχειρήματα που έπεσαν στο τραπέζι, απο τουλάχιστον άκομψα, μέχρι εντελώς αδύνατα. "

Ποια είναι αυτά τελικά;

Θα σταθώ μόνο στη δήλωση του ίδιου του νηματοθέτη:

"Αγαπητέ σε ευχαριστώ για τήν 'υποστήριξη'. "
Αστείο κατάντησε. Τα εισαγωγικά τα είδε κανείς; Ουτε τον ξέρω καν τον ανθρωποκαι αυτό γράφτηκε μισο χιουμοριστικα. Συγγνώμη γιαυτό που σου εκανα αγαπητέ.
 
Έγραψα 5-6 ρητορικές ερωτήσεις (μόνο για σκέψη και όχι για απάντηση) με τον αυθορμητισμό της στιγμής ζητώντας @ΔΙΗΝΕΚΗΣ προκαταβολικά κυρίως από σένα κατανόηση... ευελπιστώντας πως θα φανούν πολύτιμες και στους μελλοντικούς αναγνώστες μας και πάνω απ΄όλα στα μικρά παιδιά.
Θα ξεκαθαρίσω πως ως προς τα όντα δεν βάζω τους ανθρώπους. Για να μη μένουν στενάχωρες καταστάσεις και παρεξηγήσεις.
Ελπίζω πως δεν έχεις άλλη αίσθηση μομφής από μέρους. κι αν υπάρχει έστω και ψήγμα προκαταβολικά απολογούμαι.
Επειδή όπως καταλαβαίνετε το θέμα θα μείνει στο "χρόνο" καλό είναι να παραμείνουμε ΟΛΟΙ στη ουσία του.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Συγγνώμη γιαυτό που σου εκανα αγαπητέ.
Τίποτα δεν έγινε. Όλοι έχουμε και κακές και καλές μέρες, σιγά το πράγμα.

Επειδή ρώτησες, η γνώμη των συλλόγων, στο ρεζουμέ, θα έχει τον ίδιο παρονομαστή.
Δεν κάνουμε τέτοιο ζευγάρωμα.Αυτό είναι και η δική μου γνώμη.

Εκεί που στάθηκα ήταν στα επιχειρήματα και στον τρόπο.
Ένα σημείο με λεπτές προεκτάσεις είναι το γεγονός ότι διατηρούμε πουλάκια σε κλουβιά.Αν αυτό είναι το χόμπυ μας,θα έρθει η στιγμή που θα πρέπει να έχουμε σοβαρές τοποθετήσεις απέναντι στα ερωτήματα της κοινωνίας. Η θεμελίωση αυτής της ενασχόλησης είναι ζήτημα που τρέχει αυτήν την στιγμή που μιλάμε σε όλη την υπόλοιπη Ευρώπη.όπου νέοι δεν μπαίνουν στον χορό και ο κινηματικός χαρακτήρας των πολιτών ενάντια στα κατοικίδια πτηνά αυξάνεται.
Όλα αυτά είναι φυσικά πράγματα που δεν σε αφορούν άμεσα, ούτε αφορούν το ίδιο το site.Αφορούν το σύλλογό ή την ομοσπονδία μου, στον οποίο και θα παρουσιάσω τις κακοσχηματισμένες μου σκέψεις όταν και εάν κρίνω, οτι έφτασε ο καιρός.

Η άποψή μου συγκεκριμένα για το θέμα σου δίνεται πολύ όμορφα στο μήνυμα #3 του Γιώργου και σε αυτό της Ελένης παραπάνω.

Και αφού γράφω που γράφω,θα γράψω και στον Σπύρο που και στον ίδιο σύλλογο είμαστε και δυο κουβέντες έχουμε πει απο κοντά αλλά και στον Γιάννη που μου έδωσε καλή πάσα.
Επειδή όπως καταλαβαίνετε το θέμα θα μείνει στο "χρόνο" καλό είναι να παραμείνουμε στη ουσία.
Είναι τουλάχιστον ασέβεια προς αυτούς που μόχθησαν και ξόδεψαν για τη δημιουργία, την εξέλιξη και τη σταθερότητα τους.
Αυτό είναι εξωφρενικά αόριστο, δεν συντελεί καν λόγο και επίσης είναι θρησκευτικού χαρακτήρα επιχείρημα.
Δεν ξέρουμε καν ποιοι ήταν, δεν έχουμε ιδέα τι έκαναν, δεν έχουμε μπει καν στον κόπο να μάθουμε, αλλά παρόλα αυτά τους τιμάμε.
Ποιους; Αυτούς που ζευγάρωσαν ένα κοινό καναρίνι με ένα Crest... Και ο δρόμος τους έβγαλε gloster.
Παράδειγμα: αυτός που πέρασε τον κόκκινο παράγοντα στα καναρίνια ήταν ένα καθίκι κομματικός Ναζί.. Έφερνε 500 σισκιν απο την άλλη μεριά του ατλαντικού και επιζούσαν μόνο 30-40.Αυτός που βρήκε την κανθαξανθίνη για την ωραία κόκκινη απόχρωση,έριχνε την ίδια ουσία στα καλαμπόκια του, μέχρι που αποφάσισε να την ρίξει και στην διατροφή των πουλιών του.Αυτούς τιμούμε;
Στο Gibber Italicus βάζουμε φρένο στην ηθική μας επειδή τα απαίδευτα μάτια μας κατάλαβαν ξαφνικά οτι βλέπουν;
Δεν είναι σωστό να κάνουμε πειράματα στο μπαλκόνι μας σε κάτι που γνωρίζουμε το αποτέλεσμα του μόνο και μόνο για την εμπειρία και για να ταΐσουμε το εγώ μας.
Εμείς δηλαδή, αν μας τεθεί, τι απαντάμε σε αυτήν την ερώτηση;
Έχουμε κάποια άνωθεν εντολή;
Σπύρο ρωτάς κάτι σε μορφή επιχειρήματος που δεν μπορεί να απαντηθεί διαφορετικά σε κανένα πλαίσιο.
Το αποτέλεσμα είναι η εμπειρία και το εγώ μας... Ο σκοπός δεν μπορεί να αθωώσει κάτι και αν το κάνει σίγουρα αυτό δεν συμπεριλαμβάνει ούτε εσένα, ούτε εμένα.
Δες το και αλλιώς, πιο εύκολα θα πωλήσεις/διάθεσεις ένα πουλάκι ράτσας.
Προτρέπεις κάποιον σε μια κουλτούρα με όρους αγοράς/ζήτησης.
Είναι αυτονόητο ότι πρέπει εγώ να συμφωνήσω σε αυτό;

Τα καναρίνια ράτσας έχουν ιδιαιτερότητες. Πλάι στις ιδιαιτερότητες κολλάει και η γνώση. Η γνώση παρακινεί σε άλλη γνώση και τελικά το επίπεδο συνολικά αναβαθμίζεται. Για αυτό αποτρέπουμε την δημιουργία κοινών καναρινιών, επειδή διαιωνίζουν μια παγιωμένη κατάσταση.. Απο τα μπαλκόνια μέχρι τα petshop.

Από εκεί και πέρα ο @ΔΙΗΝΕΚΗΣ θα έχει τόσο κοινά καναρίνια όσο δεκάδες άλλα μέλη σε αυτό το site... Και ας μην έγιναν πίσσα και πούπουλα.
 
Να βάλω ως υποσημείωση στην κουβέντα πως όσοι στο παρελθόν πειραματίστηκαν με τη δημιουργία μεταλλάξεων είχαν πάνω από όλα γνώσεις για να "διαβάσουν" το αποτέλεσμα της προσπάθειας που ερχόταν δεκαετίες αργότερα.
Γνώση επίσης είναι πως η γενετική στηρίζεται στον γιατρό του στρατοπέδου εξόντωσης στο Άουσβιτς Γιόζεφ Μένγκελε και στα απίστευτα πειράματα σε ανθρώπους για να το δεχόμαστε ως κάτι με μικρό κόστος.
Όλα τα παραπάνω τα γράφω για να τεκμηριώσω πως οι πειραματισμοί στις μεταλλάξεις των καναρινιών δεν ήταν στην κατηγορία "αρχάριος" για την οποία συζητάμε εδώ και σε καμία περίπτωση δεν είναι αθώα όταν δεν μπορούμε να προβλέψουμε τα αποτελέσματα.
 
Γνώση επίσης είναι πως η γενετική στηρίζεται στον γιατρό του στρατοπέδου εξόντωσης στο Άουσβιτς Γιόζεφ Μένγκελε και στα απίστευτα πειράματα σε ανθρώπους για να το δεχόμαστε ως κάτι με μικρό κόστος.
Ναι τέτοιους γενετιστές έβρεχε και στην Κρήτη που ξεκοίλιαζαν με τις λόγχες έγκυες γυναίκες.
Αφού το πας τόσο γενικά, χωρίς να έχω ιδέα ούτε να καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις, μπορείς να αναφέρεις (ή κάποιο άλλο μέλος) μισό κέρδος στην γενετική απο αυτήν την εκτρωματική κατάσταση;
Λέγε, λέγε στο τέλος όλο και κάτι θα μείνει.
Μένγκελε-Γνώση-Γενετική μάλλον άλλος ένα ατυχής μύθος.
Η μόνη γενετικής φύσεως θέση στους Ναζί είναι η καθαρότητα των γονιδίων.Αν αυτό το πράγμα ήταν επιστήμη δεν θα κόπιαζαν να δώσουν επιστημονική υφή στις πολιτικές θεωρήσεις τους. Μην μπερδεύουμε τόσο λεπτά ζητήματα.

Τα παραπάνω απλά και μόνο γιατί δεν είναι ασήμαντο θέμα η Ιστορία και η συνείδησή της.

Το 90% των μεταλλάξεων στα καναρίνια χρώματος είναι αυτοσωμικού υπλειπόμενου χαρακτήρα.Αυτό σημαίνει οτι πρέπει να κάποιος να κάνει σταθερά τυφλές ενδογαμίες για να τις δει.Αυτό δεν φανερώνει και κάποιο σπουδαίο πλάνο.

Φυσικά δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχουν αυτές οι αναφορές με το συγκεκριμένο θέμα.
Δήλωσε κάποιος οτι είναι πειραματικός εκτροφέας;
 
Αν έγραφα κάτω ή πάνω απ' όλα αυτά,θα έλεγα. Οι πολλοί, έχουνε/με κάνει πολύ περισσότερα λάθη. Μέσα απο αυτά, ή και χωρίς αυτά, δημιουργήθηκε μια συλλογική ηθική, που ένα μέρος της, εμφανίζεται κάτω απο αυτο που λέμε Ορνιθοκουλτούρα (την με σωστά μέσα προσπάθεια διαιώνισης των υπαρχόντων ποικιλιών). Εγώ μάλιστα, σαν γηραιότερος, χαίρομαι γι' αυτό και το βλέπω, όχι σαν μια δικαίωση, αλλά σαν μια προσπάθεια εξιλέωσης για όλα τα λάθη που προηγήθηκαν. Γι' αυτό θα παρακαλούσα ιδιαιτέρως τον φίλο Διηνεκης, να μη μου στερήσει την ικανοποίηση αυτής της πιθανότητας εξιλέωσης, ζευγαρώνοντας τα πουλιά που έχει στην κατοχή του. 😉 :)
 
Να βάλω ως υποσημείωση στην κουβέντα πως όσοι στο παρελθόν πειραματίστηκαν με τη δημιουργία μεταλλάξεων είχαν πάνω από όλα γνώσεις για να "διαβάσουν" το αποτέλεσμα της προσπάθειας που ερχόταν δεκαετίες αργότερα.
Γνώση επίσης είναι πως η γενετική στηρίζεται στον γιατρό του στρατοπέδου εξόντωσης στο Άουσβιτς Γιόζεφ Μένγκελε και στα απίστευτα πειράματα σε ανθρώπους για να το δεχόμαστε ως κάτι με μικρό κόστος.
Όλα τα παραπάνω τα γράφω για να τεκμηριώσω πως οι πειραματισμοί στις μεταλλάξεις των καναρινιών δεν ήταν στην κατηγορία "αρχάριος" για την οποία συζητάμε εδώ και σε καμία περίπτωση δεν είναι αθώα όταν δεν μπορούμε να προβλέψουμε τα αποτελέσματα.
Οσον αφορά πειραματισμούς απο ατομα με γνώσεις, να προσθέσω κάτι συγκεκριμμένο για τα γκλοστερ και την κύρια που τα 'έφτιαξε'. Και το γνωρίζω απο πρώτο χερι διότι κατοικουσα στην Μεγάλη Βρεττανία για πανω απο 24 χρόνια. Η κύρια Rogerson που λέτε, ηταν μια νοικοκυρά του Gloucestershire που διαβάζεται Γκλόστερσάιρ. Μηδενικές γνώσεις γενετικής πέραν κάποιας ασχολίας σε μπονζάι δεντρακια. Και έκανε αυτό το πράγμα το 1919 περίπου. Μετα ασχολήθηκαν κι άλλοικαι σταμάτησε λόγω πρώτου παγκοσμιου. Ξανάρχισε μετα τον δεύτερο, αλλά έτσι έγινε αυτή η ράτσα. Και εκεί τα πρωτογνώρισαν και τα συμπαθησα τα Γκλόστερ. Κι εκεί τα πραγματα είναι απίστευτα πιο αυστηρα τα μετράει για κατοικίδια, ποσο μάλλον εκτροφή έστω κι ερασιτεχνικά. Αλλά ποτε μα ποτε δεν μου είχε πει κάποιος η κάποια αυτά που διάβασα εδώ. Όσο για τα υπολοιπα περί Μένγκελε δεν τα καταλαβαίνω. Παει αλλου η συζήτηση και δεν θα έπρεπε.Αλλά μια χαρά τα χρησιμοποιούμε τα ευρήματα των βασανιστηρίων του Μένγκελε. Αυτή είναι η επιστήμη της πειραματικής απόδειξης. Δεν έχω σκοπό να συνεχίσω σε αυτό το μονοπάτι. Δεν έχω κάποιο πρόβλημα να το κάνω αλλά άλλο είχα ρωτήσει, άλλη ηταν η παλιοαπορια που είχα. Εαν υπάρχει και ξεχωριστό φόρουμ για ιστορία, να τα πούμε εκεί.Αργότερα λέω να ζευγαρωσω ενα Harz (γερμανικό) με ενα Ρώσικο καναρίνι. Αυτό ηταν χιούμορ.
..
[automerge]1558351981[/automerge]
Αν έγραφα κάτω ή πάνω απ' όλα αυτά,θα έλεγα. Οι πολλοί, έχουνε/με κάνει πολύ περισσότερα λάθη. Μέσα απο αυτά, ή και χωρίς αυτά, δημιουργήθηκε μια συλλογική ηθική, που ένα μέρος της, εμφανίζεται κάτω απο αυτο που λέμε Ορνιθοκουλτούρα (την με σωστά μέσα προσπάθεια διαιώνισης των υπαρχόντων ποικιλιών). Εγώ μάλιστα, σαν γηραιότερος, χαίρομαι γι' αυτό και το βλέπω, όχι σαν μια δικαίωση, αλλά σαν μια προσπάθεια εξιλέωσης για όλα τα λάθη που προηγήθηκαν. Γι' αυτό θα παρακαλούσα ιδιαιτέρως τον φίλο Διηνεκης, να μη μου στερήσει την ικανοποίηση αυτής της πιθανότητας εξιλέωσης, ζευγαρώνοντας τα πουλιά που έχει στην κατοχή του. 😉 :)
Χαίρεται. Κατάλαβα απόλυτα αυτό πού εννοείται. Το θέμα είναι πως εγώ δεν έχω προλάβει να κάνω το λάθος. Ρώτησα για νά μάθω και βρίσκομαι 'αμυνομενος' .Χαριτολογώντας,θα ήθελα να βοηθήσω στην προσπάθεια εξιλέωσης εαν επιμείνετε.
[automerge]1558352340[/automerge]
Ναι τέτοιους γενετιστές έβρεχε και στην Κρήτη που ξεκοίλιαζαν με τις λόγχες έγκυες γυναίκες.
Αφού το πας τόσο γενικά, χωρίς να έχω ιδέα ούτε να καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις, μπορείς να αναφέρεις (ή κάποιο άλλο μέλος) μισό κέρδος στην γενετική απο αυτήν την εκτρωματική κατάσταση;
Λέγε, λέγε στο τέλος όλο και κάτι θα μείνει.
Μένγκελε-Γνώση-Γενετική μάλλον άλλος ένα ατυχής μύθος.
Η μόνη γενετικής φύσεως θέση στους Ναζί είναι η καθαρότητα των γονιδίων.Αν αυτό το πράγμα ήταν επιστήμη δεν θα κόπιαζαν να δώσουν επιστημονική υφή στις πολιτικές θεωρήσεις τους. Μην μπερδεύουμε τόσο λεπτά ζητήματα.

Τα παραπάνω απλά και μόνο γιατί δεν είναι ασήμαντο θέμα η Ιστορία και η συνείδησή της.

Το 90% των μεταλλάξεων στα καναρίνια χρώματος είναι αυτοσωμικού υπλειπόμενου χαρακτήρα.Αυτό σημαίνει οτι πρέπει να κάποιος να κάνει σταθερά τυφλές ενδογαμίες για να τις δει.Αυτό δεν φανερώνει και κάποιο σπουδαίο πλάνο.

Φυσικά δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχουν αυτές οι αναφορές με το συγκεκριμένο θέμα.
Δήλωσε κάποιος οτι είναι πειραματικός εκτροφέας;
Να δηλωσω εδώ πως ουδεμία σχέση έχω με τον Δευκαλίωνα ουτε τον θεωρώ υπεύθυνο γιά τον κατακλυσμό.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Το θέμα είναι πως εγώ δεν έχω προλάβει να κάνω το λάθος.
Mα ακριβώς γι' αυτό τον λόγο δεν χρειάζεται να ανησυχείς. Μπορείς και δικαιούσαι να κάνεις πολλά. Παρ' όλα αυτά, σε καλώ να αποδεχθείς την διαμορφωμένη γενικότερη κατεύθυνση και χαίρομαι αν έστω και μ' αυτό τον τρόπο (ΕΠΙΜΕΝΟΝΤΑΣ), σε πείθω να... Βοηθήσεις την προσπάθεια εξιλέωσης. 😀 👍
Υ. Γ Δεν ξέρω αν κάνεις καλά που δεν θεωρείς τον Δευκαλίωνα υπεύθυνο για τον κατακλυσμό. Είναι ικανός για όλα!
 
Η θεμελίωση αυτής της ενασχόλησης είναι ζήτημα που τρέχει αυτήν την στιγμή που μιλάμε σε όλη την υπόλοιπη Ευρώπη.όπου νέοι δεν μπαίνουν στον χορό και ο κινηματικός χαρακτήρας των πολιτών ενάντια στα κατοικίδια πτηνά αυξάνεται.
Αυτό είναι ένα πολύ σημαντικό κατά την άποψη μου θέμα! Το οποίο εύχομαι να είμαστε όλοι γεροί για να μπορέσουμε να το αντιμετωπίσουμε..
Προφανώς και οι γνώσεις μου επί του θέματος που θίγεται δεν αρκούν ούτε στο ελάχιστο για να πάρω θέση. Σέβομαι και μαθαίνω από όλα όσα διαβάζω και ευγνωμονώ όλους τους φίλους που παρέθεσαν τις απόψεις τους!

Ωστόσο, μην θέτουμε θέματα ηθικής μονόπλευρα! Η ηθική και τα διάφορα "πρέπει" ,"δεν πρέπει" για να θιγούν θέλουν αρκετό χώρο και άπλωμα.. Τι εννοώ;
Δεν μπορούμε έτσι αβίαστα να αφορίζουμε μια "λάθος" αναπαραγωγική προσπάθεια με ένα μη δόκιμο ζευγάρι και από την άλλη να έχουμε τα πουλάκια μας σε εσωτερικούς χώρους με τεχνητά φωτά, και τεχνίτες κλιματολογικές συνθήκες, τροφές που "βάφουν" ή που ξεφάβουν ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο υπάρχει ως booster στις προσδοκίες μας.. ΟΚ βγάζουμε ένα "καθαρόαιμο".. Και; Αυτό αρκεί ακόμη κι αν το έχουμε βγάλει από μικροκύματα;

Για εμένα τον άσχετο και εντελώς ερασιτέχνη, συντελείται ο ίδιος βιασμός στην φύση αυτού του πλάσματος ως προς τις φυσικές του επιλογές.. Και είμαι κι εγώ ένας από τους "βιαστές"..

Νομίζω πως όλοι μας λίγο πολύ κάποια "λάθη" τα κάνουμε..άλλοι από εμάς επί τούτου κάνοντας τα "στραβά μάτια" ή κλείνοντας λίγο το ματάκι στον ευατό μας όταν κάνουμε αυτοκριτική και άλλοι από ασχετοσύνη..
Το ποιά "λάθη" επιλέγουμε ότι μας συμφέρουν έχει να κάνει με τις προσδοκίες που έχουμε από το χόμπι μας. Όποιες κι αν είναι αυτές, οικονομικές, αισθητικές, συναισθηματικές, γενετικές, ή ότι άλλο.. Δεν κρίνεται αυτό.. Ο καθένας κάνει αυτό που θέλει και κανένα πρόβλημα!

Και όπως ήδη ετέθει.. Κάθε περίπτωση καταλήγει στο "εγώ" και όχι στο πουλάκι και στην φύση αυτή καθαυτή. Αυτή έχει πάει περίπατο εδώ και αιώνες..

Είναι μόνο η ταπεινή μου άποψη χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν.. Και εάν το κάνω απολογούμαι προκαταβολικά και πολύ ειλικρινά. Δεν έχω πρόθεση να στοχοποιήσω φίλους από εδώ μέσα! Ούτε μια στις χίλιες!
Απλά είναι καιρό που το σκέφτομαι και το quote του @Deukalion συν το συγκεκριμενο θεμα, με έκανε να γραψω τις σκεψεις μου..
 
Back
Top