Αναπαραγωγή Ζευγάρωμα κανάρας με λούγαρο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης odim
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

odim

PB New Member
Εγγραφή
7 Σεπ 2014
Μηνύματα
27
Πόλη
Κιλκίς
Γεια σας,έχω δύο ζευγάρια και θέλω να βγάλω λουγαροκάναρα, το πρωτο είναι με γκριζα-ασπρη καναρα και το αλλο με κιτρινη καναρα, οι κανάρες πύρωσαν το ένα λούγαρο πύρωσε το άλλο περιμένω, η γκρίζα μου κανε 5 αυγά άσπορα λόγω απύρωτου λούγαρου, η κίτρινη μου κανε 5 αυγά τα 4 άσπορα το ένα ήταν σποριασμένο, μετά αφού πέταξα τα ασπορα κι άφησα το σποριασμένο η κανάρα δεν ξανακάθησε στη φωλιά, απο χθες το πρωί έχει να καθίσει, ούτε σήμερα κάθησε, πήρα το αυγό το φύλαξα σε ένα ταπεράκι με βαμβάκι, το αυγό είναι 7 ημερών, χαλάει σε περίπτωση διακοπής της επώασης από την κανάρα; υπάρχει περίπτωση εάν το βάλω μετά από κάποιες μέρες να έχει πεθάνει το έμβρυο; Το πήρα για να δω εάν θα ζευγαρώσει πάλι έτσι ωστέ όταν μου κάνει κι άλλα αυγά ελπίζω σποριασμένα να το ξαναβάλω για επώαση,το χει κάνει κάποιος με επιτυχία αυτό; Σας έχει τύχει;

Τα πουλιά τα χω έξω στο μπαλκόνι, μήπως όταν κοιτάμε τα αυγά με το φακό πρέπει να φοράμε γάντια; Γιατί εμένα το παράτησε...
 
Εφόσον τα παράτησε σημαίνει οτι έκανες λάθος που πεταξες όλα τα ασπορα αυγα, έπρεπε να αφήσεις ακόμη 1-2 κ να μην τα πιάνεις με τα χέρια αλλα με μια λαβίδα, κουταλάκι η γάντια! Έπρεπε να την αφήσεις να βγάλει το ενα πουλάκι κ ίσως να ηταν κ άλλο ενσπορο
 
Όπως καταλαβαίνεις, το και δεν έχει συνέχεια. Γιατί αν έχει, δεν θα έχει συνέχεια το θέμα...
Υπάρχει βέβαια το αέναο ερώτημα... Ο. Κ. τα λουγαράκια (είναι και γενικά εύκολα πουλάκια και "γίνονται"πιο ήρεμα από καναρίνια), αλλά αν βγουν λουγαροκάναρα, τα έρμα τα θηλυκά τι θα απογίνουν;
 
Ναι... Καλά που το επισημαίνει ο Dr House... Το αυγό τετέλεσθαι...
 
Ινδία: Σκοτώνουν 2.000 θηλυκά βρέφη καθημερινά γιατί προτιμούν τα αγόρια
Καλά εκεί τα καθιστούν ανάπηρα για να ζητιανεύουν. Είπαμε ατέλειωτος ο πόνος στον πλανήτη...
 
Είναι στείρα υβρίδια, δεν είναι καλλίφωνα και συνεπώς "άχρηστα", με αποτέλεσμα να έχουν κακή τύχη, ανάλογα με την σκληρότητα και την "φαντασία" του κάθε ιδιοκτήτη τους.
 
Όπως καταλαβαίνεις, το και δεν έχει συνέχεια...
Το μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 11:58 και περιείχε μόνο τη φράση:
Γεια σας,έχω δύο ζευγάρια
Απάντησα στις 12:07 και το αρχικό μήνυμα συμπληρώθηκε στη μορφή που έχει τώρα στις 12:08. Με το "και" ήθελα απλά να μάθω ποια είναι η ερώτηση. :)
 
Εφοσον ειναι πλεον αχρηστο το αυγο το πεταξα και περιμενω για νεα αυγα, μεχρι στιγμης τιποτα, μου φτιαξαν τη φωλια αλλα τιποτα απο αυγα, οσο για τα θηλυκα μπορεις να τα βαλεις ολα μαζι σε μια κλουβα χρησιμευουν για παραμανες, ασχολουμαι με υβριδια λογω ανθεκτικοτητας...

ωραια σημερα μου καναν αυγα και οι δυο καναρες, αυτη τη φορα δε θα τα κοιταξω με τον φακο,θα τα αφησω 15 μερες για να δω ποσα θα βγουν, προφανως καποια θα ειναι σποριασμενα γιατι βλεπω τα πουλια ταιζονται, ελπιζω να πανε ολα καλα, μια ερωτηση μονο: μολις γινουν 30 ημερων και απογαλακτιστουν τα μικρα πως θα διακρινω τα δυο φυλα; Π.χ στα αρσενικα καρδερινοκαναρα 30 ημερων γνωριζω οτι εχουν κιτρινα φτερακια γυρω και κατω απο το ραμφος τους..
 
μολις γινουν 30 ημερων και απογαλακτιστουν τα μικρα πως θα διακρινω τα δυο φυλα;
Συνήθως τα μικρά καναρινάκια 3 μηνών αρχίζουν να σαλιαρίζουν. Αλλά σαλιαρίζουν και πολλά θηλυκά οπότε δεν είναι πολύ ασφαλής τρόπος.. Μετά την πτερόροια θα αρχίζουν να τραγουδούν σαν ενήλικα αρσενικά. Όσα το κάνουν αυτό τότε είναι αρσενικά! 😉
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
μολις γινουν 30 ημερων και απογαλακτιστουν τα μικρα πως θα διακρινω τα δυο φυλα; Π.χ στα αρσενικα καρδερινοκαναρα 30 ημερων γνωριζω οτι εχουν κιτρινα φτερακια γυρω και κατω απο το ραμφος τους..
Περισσότερο για ενημέρωση, μπορείς να μας εξηγήσεις τους λόγους που θέλεις τόσο νωρίς να κάνεις την αναγνώριση των αρσενικών καρδερινοκάναρων;
 
Περισσότερο για ενημέρωση, μπορείς να μας εξηγήσεις τους λόγους που θέλεις τόσο νωρίς να κάνεις την αναγνώριση των αρσενικών καρδερινοκάναρων;
Γιάννη αν κατάλαβα σωστά ο Δημήτρης ρωτά πως μπορούμε να διακρίνουμε το φύλο στα μικρά λουγαροκάναρα που ελπίζει ότι θα βγάλει. Εγώ δεν έχω ασχοληθεί με τέτοια υβρίδια και δεν ξέρω αν διακρίνεται το φύλο και από ποια σημάδια...
 
Back
Top