Αναπαραγωγή Ζευγάρωμα κανάρας με λούγαρο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης odim
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Περισσότερο για ενημέρωση, μπορείς να μας εξηγήσεις τους λόγους που θέλεις τόσο νωρίς να κάνεις την αναγνώριση των αρσενικών καρδερινοκάναρων;

για λουγαροκαναρα ρωταω, στα καρδερινοκαναρα τα αρσενικα 30 ημερών εχουν κιτρινα φτερακια κατω απο το ραμφος τους, πρεπει να τα πιασεις ενα ενα γιατι απο μακρια δεν φαινεται..

μονο εγω ασχολουμαι με τετοια υβριδια, τελος παντων
 
για λουγαροκαναρα ρωταω, στα καρδερινοκαναρα τα αρσενικα 30 ημερών εχουν κιτρινα φτερακια κατω απο το ραμφος τους, πρεπει να τα πιασεις ενα ενα γιατι απο μακρια δεν φαινεται..

μονο εγω ασχολουμαι με τετοια υβριδια, τελος παντων
Αν μπορούσες να βάλεις κάποια φωτογραφία και να μας εξηγήσεις τι ακριβώς εννοείς ίσως να μαθαίναμε και οι υπόλοιποι.
 
Ελα παιδια μοιραστειτε τις γνωσεις σας! Ανοιξτε μας ενα καινουργιο κοσμο!

Αμα με ψησετε το βλεπω να ασχολουμαι με καναρινια παπαγαλους ιθαγενη χρυσοψαρα κτλ και το νεο μου σπιτι θα ειναι το Αττικο!
 
Τα λούγαρα τα ξέρετε η σας είναι κι αυτά άγνωστα; ...
Δεν μου ειναι κοπος να ψαξω στο ιντερνετ για το τι ειναι. Μου φανηκε εξαιρετικα ενδιαφερων ο διαχωρισμος τοσο νωρις, και προφανως υπαρχουν και αλλες πολυτιμες γνωσεις εδω που θα ενθουσιαζομουν να δω.
 
τα φώτα σας, μετα απο 6 ημερες επωασης αντικρυσα και στις δυο καναρες οτι εχουν 4 απο τα 5 αυγα που ειχαν, δηλαδη λειπει ενα αυγο απο καθε φωλια, τι μπορει να εγινε; Το φαγαν; Το εσπασαν; δε βρηκα ουτε τσοφλια ουτε κροκο...
 
Κοίταξες μήπως τα έχουν θάψει στο νήμα; Η συμπεριφορά των αρσενικών πώς είναι;
 
τα φώτα σας, μετα απο 6 ημερες επωασης αντικρυσα και στις δυο καναρες οτι εχουν 4 απο τα 5 αυγα που ειχαν, δηλαδη λειπει ενα αυγο απο καθε φωλια, τι μπορει να εγινε; Το φαγαν; Το εσπασαν; δε βρηκα ουτε τσοφλια ουτε κροκο...
Κάποιες φορές σπάζει από λάθος και για την καθαριότητα της φωλιάς πρέπει να το φάνε...
Κάποιες άλλες φορές αυτό γίνεται συνήθεια...
Κάποιες πάλι για κάποια πουλιά γίνεται καθ' έξιν... Δηλαδή γίνεται βίωμα και το κάνουν τακτικά και με "συνέπεια".
Πρέπει να έχεις το νου σου.
Λίγο αυγό (1/4) ίσως για την περίπτωσή τους να είναι απαραίτητο.
 
Κοίταξες μήπως τα έχουν θάψει στο νήμα; Η συμπεριφορά των αρσενικών πώς είναι;
όχι δεν κοίταξα φίλε καθόλου, δεν πειραξα καθόλου τα αυγά γιατί πριν καποιες εβδομάδες εκανα ωοσκόπηση και η καναρα αφησε το αυγό, δισταζω να επεμβω παλι μηπως και δεν ξανακατσει στη φωλια... Τα λουγαράκια είναι σχετικά ήρεμα, δυο φορές είδα να τις ταίζουν,τώρα τελευταία απλά κελαηδάνε. Δεν κάνουν τιποτα αλλο..
Κάποιες φορές σπάζει από λάθος και για την καθαριότητα της φωλιάς πρέπει να το φάνε...
Κάποιες άλλες φορές αυτό γίνεται συνήθεια...
Κάποιες πάλι για κάποια πουλιά γίνεται καθ' έξιν... Δηλαδή γίνεται βίωμα και το κάνουν τακτικά και με "συνέπεια".
Πρέπει να έχεις το νου σου.
Λίγο αυγό (1/4) ίσως για την περίπτωσή τους να είναι απαραίτητο.

έχω αφήσει λίγη ξηρή αυγοτροφή μέσα στις ταίστρες σε καθημερινη βαση... Παρασκευή κλείνω 14 μέρες και θα ξέρω περισσότερα..
 
Σήμερα το πρωι που βγήκαν οι καναρες απο τη φωλια ειδα 2 μικρα στη σκουρα και 1 μικρο στη κιτρινη, μια χαρα εβαλα αυγοτροφη ρασκ μαζι με πολυβιταμινες για να ταιζονται ολα, μεχρι στιγμης πανευτυχης περιμενω να δω και τα υπολοιπα αυγα λογικα μεχρι αυριο το μεσημερι πρεπει να σκασουν ολα, ελπιζω δηλαδη να ειναι ολα γεματα γιατι δεν εκανα ωοσκοπηση αυτη τη φορα και μου κατσε η φαση,τελικα τα λουγαρα ζευγαρωνουν πολυ ευκολα με καναρινια...
 
Μη βιαστεις να αποσυρεις τα υπολοιπα αυγα αν δεν εξακριβωσεις αν ειναι ασπορα ή οχι! Αντε με το καλο να βγουν ολα!
 
στη κιτρινη καναρα εχω 2 μικρα και ειχα 2 ασπορα αυγα που πηγαν στον καδο των αχρηστων...

στη σκουρη μπλε καναρα εχω 2 μικρα, ενα αυγο ασπορο το πεταξα κι ενα ακομη αυγο που ηταν υποπτο, ηταν γεματο το αφησα απο χθες παλι μεσα, σημερα το πρωι που το ειδα ξανα με το φακο ηταν μαυρισμενο,το μικρο ειχε αναπτυχθει αλλα ηταν ψωφιο,... Προφανως με ραμφος και λιγο πουπουλο πανω του πρεπει να ηταν λιγο πριν "πατησει" την 14η ημερα, απο τι να ψώφησε;

οταν επιχειρησω να παω για δευτερη γεννα να βαλω δευτερη φωλια μολις τα μικρά γίνουν 14 ημερων η να απογαλακτιστουν και να παω μετα;
 
τα πουλακια και τα 4 εγιναν 16 ημερων εβγαλα τις παλιες φωλιες,τα αφησα μεσα να ταιζονται κι εβαλα 2 νεες φωλιες με υποστρωμα αλλα δε βλεπω να παιρνουν νημα οι θυληκες για να τις φτιαξουν... Μηπως το εκανα λιγο νωρις; θελω και δευτερη γεννα...
 
Back
Top