Αναπαραγωγή Ζευγάρωμα καναρινιών gloster

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ekt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ekt

PB Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.795
Πόλη
Αθήνα
γεια σας! Εχω εδώ και ένα χρονο καναρινι gloster αρσενικο χωρις σκουφι.
Πριν 2 μερες πηρα θυληκο ιδιας ρατσας επισης χωρις σκουφι(διαβασα ότι δεν είναι απαραιτητο το ένα να εχει σκουφι και το άλλο όχι για να ζευγαρωσουν) Τα εβαλα αμεσως στη ζευγαρωστρα όπως μου ειπε ο πωλητης οποτε εχουν οπτικη επαφη. Καθονται πολυ κοντα ολη την ωρα και κοιτιούνται μεσα από το χωρισμα επισης το θυληκο τραγουδάει ολη μερα χοροπηδάει κλπ. Το αρσενικο ηταν απαθεστατο αλλα σημερα αρχισε κι αυτος να της τραγουδάει λιγο. Εχω βαλει και φωλια στο θυληκο αν και εχει παει εκει μονο 2 3 φορες. Είναι μικρη σε μέγεθος αλλα ο πωλητης μου ειπε ότι είναι ετοιμη για ζευγαρωμα. Το πρόβλημα μου είναι ότι αρχες απριλιου για 4 μερες θα λειπω και τα πουλια θα είναι μονα τους και εχω ακουσει ότι όταν γεννησει η καναρα πρεπει να
παιρνω
κάθε μερα το αυγο της και να το αντικαθιστω με ψευτικο και όταν τελειωσει η γεννα να βαλω τα αληθινα αυγα και παλι στη φωλια. Τελος παντων αμα γεννησουν εκεινες τις μερες προφανως δεν θα είμαι εδώ για να κανω τη δουλεια αυτή. Οποτε μετα από καποιους υπολογισμούς που εκανα κατεληξα σε 2 λυσεις:να αφήσω το χωρισμα στα καναρινια μου για 10 μερες ακριβως, μετα να το βγαλω οποτε λογικα θα χει ολοκληρωθεί η διαδικασια της γεννας των αυγων πριν φυγω, η αλλιως να τα αφήσω χωριστα για 3 βδομάδες και να αρχισει η ολη διαδικασια αφου γυρισω. Επισης εχω ηδη αρχισει να τα προετοιμαζω διατροφικα για να πυρωσουν. Συγνωμη για το μέγεθος του κειμενου αλλα με τις πληροφοριες που διαβαζω στο ιντερνετ δεν βγαζω ακρη οποιος μπορει ας βοηθησει:)

επισης ξεχασα να κανω μια ερωτηση Μετα το ζευγαρωμα, μετα από ποσες μερες γεννιεται το πρωτο αυγο; Καπου διαβασα ότι τα καναρινια ζευγαρωνουν και την άλλη μερα γεννιεται το πρωτο αυγο, ενώ αλλου ειδα ότι το αυγο ερχεται μια βδομαδα μετα το ζευγαρωμα. Ξερει κανεις τιποτα σχετικο;
 
Γεια σου! Καλωσήρθες και να χαίρεσαι τα καναρινάκια σου! Καλή επιλογή ράτσας! Να το ξέρεις ότι τα γκλόστερ είναι από τις πιο παραγωγικές και εύκολες στην αναπαραγωγή ράτσες καναρινιών. Πρώτα πρώτα θα ήθελα, άμα μπορείς, να μου απαντήσεις σε κάποιες ερωτήσεις. Τα πουλιά είναι σε εσωτερικό ή εξωτερικό χώρο; Τι διατροφή τους κάνεις; Το θηλυκό που πήρες έχει βραχιολάκι και αν ναι, τι χρώματος;
Τώρα ας πάμε στο θέμα σου! Εγώ θα σου έλεγα να το αφήσεις το χώρισμα για τις μέρες που θα λείπεις, γιατί έτσι τα πουλιά θα φτάσουν στην ανώτερη κατάσταση ζευγαρώματος. Δηλαδή, θα πυρώσουν καλύτερα! Το κυριότερο που πρέπει να εξασφαλίσεις είναι να βρεις κάποιο άτομο να σου τα προσέχει μέχρι να έρθεις ή να τα εφοδιάσεις με αρκετή τροφή και νερό για να έχουν! Όποια άλλη απορία έχεις, ρώτα, μην διστάσεις! Φιλικά!
 
Πρώτα πρώτα το πουλι χρειαζόταν καραντίνα πριν το βάλεις μαζί με αυτό που έχεις. Είναι κρίμα να χαθούν και τα δύο πουλιά στο ενδεχόμενο να μεταφερθούν στο χώρο όλα τα μικρόβια που κουβαλούσε το πουλάκι από το pet shop.

Επίσης, δεν έπρεπε ούτως ή άλλως να τα βάλεις αμέσως μαζί από τη στιγμή που δεν έχεις ξεκαθαρίσει ακόμη το πότε μπορείς η ίδια να τα υποστηρίξεις κατά την αναπαραγωγή. Θα μπορούσες για παράδειγμα να τα κρατήσεις χωριστά εφαρμόζοντας την καραντίνα μέχρι να επιστρέψεις στο σπίτι και κατόπιν να ενώσεις τα ζευγάρια.

Όπως είναι τα πράγματα τώρα και αν ευχηθούμε ότι τα πουλάκια θα είναι εντάξει μέχρι τις αρχές του Απρίλη, τι θα γίνει αν η θηλυκιά μέσα στο τετραήμερο αρχίσει να γεννάει άσπορα, όντας χωρισμένη από τον αρσενικό με το χώρισμα; Από την άλλη, ρισκάρεις να τα αφήσεις μαζί για ένα τετραήμερο σε μια τέτοια φάση;
 
Λοιπον τα εχω σε εσωτερικο χωρο και τα βγαζω εξω το απογευμα για κανα διωρο.Αυτη την περιοδο εκτος απ τα βασικα κελαηδινη κ καναβουρι τους βαζω και αυγο βρασμενο και αυγοτροφη. Το θυληκο ειχε απ οτι θυμαμαι μπλε βραχιολακι.
Σταυρο δεν ξερω ειναι η πρωτη φορα που θα επιχειρισω να ζευγαρωσω καναρινια μου οποτε δεν εχω καμοια εμπειρια επι του θεματος αν και ειχα σκεφτει τα δυο τελευταια ερωτηματα σου
 
Ειρήνη, σε αυτήν την περίπτωση εγώ θα τα χώριζα. Θα ξεκινούσα διατροφική προετοιμασία και θα ένωνα τα ζευγάρια με χώρισμα στην αρχή, αμέσως μετά τη επιστροφή μου.

Στην κατηγορία Άρθρα για την Αναπαραγωγή - Νεοσσούς των Πουλιών υπάρχουν μερικά πολύ χρήσιμα άρθρα που θα βοηθήσουν και εσένα και τα πουλιά.

Επίσης, θα ήταν χρήσιμο να διαβάσεις αυτό σχετικά με τη διατροφή τους Η Διατροφή των πουλιών και η συμβολή της στην καλή υγεία τους και αυτό Πως να φροντίζετε σωστά τα κατοικίδια πουλιά σας σχετικά με τη γενικότερη διαβίωσή τους.

Για όποια άλλη απορία υπάρξει ή για ό,τι αποφασίσεις στο τέλος, θα είμαστε εδώ.
 
Μην τα μπαινοβγάζεις τα πουλάκια μέσα έξω.. Είτε μόνιμα μέσα (σε ήσυχο μέρος και να ξυπνάνε με την ανατολή και να κοιμούνται με τη δύση του ηλίου) είτε μόνιμα έξω προστατευμένα από τον καιρό (βροχή, ρεύματα αέρα κτλ) και τα αρπακτικά). Με το μέσα-έξω μπορεί από το να κρυώσουν μέχρι να γίνει το μοιραίο...

Όταν λες αυγοτροφή είναι αυτή η τροφή που αποκαλείται από τους πωλητές πετ σοπ ως "βιταμίνες" σε διάφορα χρώματα μέσα σε διαφανή σακουλάκια;
 
Οχι δεν εννοω τις κλασσικες βιταμινες κοκκινες κιτρινες κλπ που τους δινουμε στα μικρα μπολακια.Απ οτι μου ειπε η αυγοτροφη ειναι διαφορετικη απ τις ββιταμινες αυτες και χρειαζεται μονο την περιοδο του ζευγαρωματος:/
 
Η αυγοτροφή, δεν δίνεται μόνο της περίοδο της αναπαραγωγής.
Καλή επιτυχία στο ζευγάρι σου...Αν θέλεις διάβασε τα παρακάτω άρθρα- συζητήσεις, που αναφέρονται στα gloster και μπορεί να σε βοηθήσουν.

Κριτήρια και επιλογή ζευγαριών για Gloster

Gloster buff-Gloster yellow

Επιλογη καναρινιων για ζευγαρωμα
 
παιδια η καναρα εχει σχεδον στρωσει τα τοιχωματα της φωλιας με νημα αν και πεταει και λιγο νημα στον πατο του κλουβιου και τωρα καθεται μεσα στη φωλια αρκετη ωρα και δεν φευγει απο κει ειναι καλο αυτο; Μηπως θελει να ζευγαρωσει και πρεπει να βγαλω το χωρισμα;
 
Μιας και ξεκίνησε να φτιάχνει φωλιά, μπορείς να τραβήξεις το χώρισμα. Καλή συνέχεια.
 
ακομα δεν το χω βγαλει κιομως καθεται στη φωλια εδω κ πολυ ωρα κ δεν κουνιεται μηπως αρχισει να γενναει ασπορα;
 
Βρε Ειρήνη μου εμείς πως μπορούμε να το ξέρουμε αυτό; Εσύ είσαι εκεί, εσύ μόνο μπορείς να ξέρεις..

Ο αρσενικός σου είναι πυρωμένος; Αν ναι βγάλε το χώρισμα, αν όχι εξαρτάται από το αν έχει ξεκινήσει η ωοτοκία. Αν δλδ δεις κάποιο αυγό άστην να γεννήσει άσπορα να τα κλωσήσει και κάνει τον κύκλο της, ενώ ταυτόχρονα ενισχύεις τη διατροφή του αρσενικού ώστε να πυρώσει και μετά τις τα βγάζεις τα αυγά και ξανά από την αρχή, αν από την άλλη δεν έχει κάνει ακόμα αυγά και ο αρσενικός δεν είναι πυρωμένος χάλασε τη φωλιά ή ξαναδώστης νήμα και άδεια φωλιά ώστε να την καθυστερήσεις μέχρι να πυρώσει ο κανάρος.
 
σασ ευχαριστω πολυ ολους για τις συμβουλες σας αν και σας εχω πριξει λιγο να σασ πριξω λιγο ακομα
λοιπον η καναρα σημερα αρχισε να φτιαχνει φωλια την εβαλα με τον αρσενικο και μεσα σε 2 ωρες την τελειωε και καθεται μεσα
αυτη πηγαινει στον αρσενικο αλλα αυτος την γραφει και νομιζω σε καποια φαση της αγριεψε λιγο
τι κανω στην περιπτωση αυτη;:|
 
Κι γω πιστεύω ότι βιάστηκες... Ένα πυρωμένο αρσενικό δε γράφει ποτέ την κανάρα.. Της κελαιδάει όλη μέρα, την ταίζει και την κυνηγάει να την βατέψει.. Έχεις δει κάτι τέτοιο στο ζευγάρι σου;
 
ο αρσενικος μου της κελαηδαει αλλα οχι πολυ.. Και απλα οταν καθεται στη φωλια η καναρα αυτος καθεται απο πανω της και κοιταει

πρεπει να τους χωρισω για να πυρωσει;
 
Όχι..όπως σου έγραψε ο Σταύρος, τώρα δεν κάνεις τίποτα. Απλά περιμένεις την εξέλιξη του ζευγαρώματος. Οι λίγοι τσακωμοί δεν θα πρέπει να σε ανησυχούν.
 
λοιπον λοιπον τα χω δυο μερες μαζι εχουν σταματησει να τσακωνονται απλα γενικα ο αρσενικος ειναι λιγο απομακρος αν και χθες κοιμηθηκαν διπλα διπλα
η θυληκια εχει τελειωσει τη φωλια κ εδω και μερες καθεται συχνα εκει για αρκετη ωρα
τι γινεται;!
α κ επισης προχθες εκει που καθοταν στη φωλια αρχισε να τρεμει κ να βγαζει κατι ηχους αλλα απο τοτε δν το ξανακανε:/
 
σημερα ο αρσενικος της κελαηδαε καο πλησιαζονται με ανοιχτο το ραμφος βγαζοντας κατι ηχους σαν σιγανο κελαηδισμα και μετα τα ακουμπανε αυτο ειναι το φιλημα; Κοιμουνται κ μαζι κ καθονται κ μαζι αλλα ρε παιδια τα χω 3μερεσ μαζι κ αυγο ακομα:/
 
σημερα ο αρσενικος της κελαηδαε καο πλησιαζονται με ανοιχτο το ραμφος βγαζοντας κατι ηχους σαν σιγανο κελαηδισμα και μετα τα ακουμπανε αυτο ειναι το φιλημα;
Ναι αυτό είναι.
κοιμουνται κ μαζι κ καθονται κ μαζι αλλα ρε παιδια τα χω 3μερεσ μαζι κ αυγο ακομα:/
Αυγό θα κάνουν όταν είναι έτοιμα. Μπορεί σε 3, μπορεί σε 43 μέρες. Δεν χρειάζεται να ανησυχείς.
 
Back
Top