Αναπαραγωγή Ζευγάρωμα καναρινιών gloster

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ekt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
παιδια εκανε αυγο και το κλωσαει τι να κανω να το αντικαταστησω με πλαστικο η να το αφησω;
 
τωρα τι πρεπει να κανω σχετικα μς τη διατροφη τους;
η θυληκια κλωσαει για κανα 20λεπτο μετα σηκωνεται τρωει κανει καμια βολτα και μετα ξαναπαει. Ειναι φυσιολογικο αυτο;
επισης δεν τα ειχα δει να ζευγαρωνουν
υπαρχει περιπτωση να ζευγαρωσαν χωρις να τα δω η τα αυγα πιθανοτατα ειναι ασπορα;:/
 
Όταν κάνει και το τελευταίο θα περιορίσεις τη διατροφή της σε σπόρους.
η θυληκια κλωσαει για κανα 20λεπτο μετα σηκωνεται τρωει κανει καμια βολτα και μετα ξαναπαει. Ειναι φυσιολογικο αυτο;
Είναι φυσιολογικό.
υπαρχει περιπτωση να ζευγαρωσαν χωρις να τα δω η τα αυγα πιθανοτατα ειναι ασπορα;:/
Και τα δύο μπορεί να ισχύουν. Μία εβδομάδα μετά τη γέννηση του τελευταίου αυγού, κάνε ωοσκόπηση για να σιγουρευτείς για το δεύτερο.

Υ. Γ. Μην τα ενοχλείς.
 
προσπαθω να τα παρατηρω διακριτικα :ρ
και πως ακριβως γινεται η ωοσκοπηση; Εχω ψαξςι αρθρα στο φορουμ αλλα δεν καταλαβα ακριβως:/
 
Ως αρχάρια θα σου πρότεινα να αφήσεις την κανάρα να τα κλωσησει κανονικά 14 μέρες και να μην τα ενοχλείς καθόλου! Εμείς δεν μπορούμε να ξέρουμε αν ζευγαρωσαν ή όχι. Μπορεί να είναι όλα ασπορα ή όλα γεμάτα.. Υπομονή. Σπόρους και ηρεμία.. Τίποτα άλλο...
 
παιδια παρατηρω οτι η καναρα εχει στρωσει με πολυ νημα τα τοιχωματα της φωλιας με αποτελεσμα ο πατοσ της φωλιας να ειναι στενος σημερα γεννησε το 2ο αυγο και μου φαινεται οτι με δυσκολια χωραν αλλα 2 χωρις να ειναι το ενα επανω στο αλλο
φοβαμαι μηπως οταν γεννησει και τα υπολοιπα σπασουν ετσι στριμωγμενα που θα ειναι το ενα πανω στο αλλο:/μπορω να κανω κατι γι αυτο;
 
καναρινι4ever καλισπερα με λενε ανγγελοσ εγο 1 ζεωγαρι gloster με κοκκινα δακτιλιδια μιποσ μπορισ να μου πισ τι σιμενουν εφχαριστο
 
παιδια παρατηρω οτι η καναρα εχει στρωσει με πολυ νημα τα τοιχωματα της φωλιας με αποτελεσμα ο πατοσ της φωλιας να ειναι στενος σημερα γεννησε το 2ο αυγο και μου φαινεται οτι με δυσκολια χωραν αλλα 2 χωρις να ειναι το ενα επανω στο αλλο
φοβαμαι μηπως οταν γεννησει και τα υπολοιπα σπασουν ετσι στριμωγμενα που θα ειναι το ενα πανω στο αλλο:/μπορω να κανω κατι γι αυτο;
Έτσι κάνουν στην αρχή! Για να είναι όλα τα αυγά συγκεντρωμένα, τη φτιάχνουν στενή, ώστε να διατηρείται η θερμοκρασία ποιό εύκολα. Αν γεννηθούν πουλάκια και δεν χωράνε, η ίδια η μάνα θα τη μεγαλώσει στην πορεία. Δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι...
Αν και πιστεύω από τα συμφραζόμενα, ότι είναι παντελώς άσπορα (αφού δεν πρόλαβαν να κάνουν κάτι..), θα τα αφήσεις να προχωρήσουν, όπως ανέφεραν όλοι οι φίλοι. Πρέπει να διώξεις επίσης το... Δικό σου άγχος και να περιμένεις υπομονετικά. Εφόσον άρχισαν τα φιλιά και ταϊζει ο ένας τον άλλον, κάποια στιγμή θα έρθει και το βάτεμα και η επόμενη γέννα, θα σου πάει καλύτερα. Απλά, έγιναν όλα πολύ γρήγορα και ασχέτως αν ο petshop-ας σου είπε ότι είναι πυρωμένο ή όχι το πουλί, δεν πάνε έτσι τα πράγματα. Πρέπει και τα 2 να είναι σε αυτή την κατάσταση. Θέλει υπομονή, προετοιμασία και ό χ ι άγχος! Καλό ξεκίνημα σου εύχομαι!
 
Back
Top