Αναπαραγωγή Ζευγάρωμα καρδερίνας, είναι αρσενικιά;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης sotbu
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Χωρίς να θέλω να σε απογοιτεύσω δεν είναι και πολύ απλά τα πράγματα στό ζευγάρωμα, καμιά φορά δεν ξέρεις μπωρεί να είσαι τυχερός.
Διάβασε πάντως στο αντίστοιχο φορυμ για να πάρεις περισσότερες πληροφορίες για τον φίλο σου.
 
https://community.petbirds.gr/threads/Αναγνώριση-φύλου-καρδερίνας.285/
Το παραθέτω με ένα παράπονο.

-Οταν κάποιοι έχουμε κάτσει και έχουμε
"βγάλει" τα μάτια μας για να έχουμε την πληροφορία
στο πιάτο, το θεωρώ τουλάχιστον προσβλητικό, να μην
ρίχνετε ούτε μια ματιά στα ανάλογα -ποστ-, πρίν αρχίσετε
να κάνετε τις ερωτήσεις σας.
-Ρίξτε πρώτα μια ματιάκαι αν δεν βρείτε αυτό που ζητάτε,
ή αν έχετε καινούργια ερωτηματικά ποστάρετε αναλόγως.
 
Έχω διαβάσει ότι έχει γραφτή αλλά επειδή είναι η πρώτη μου φορά που έχω καρδερίνα είπα να είμαι σίγουρος πριν του βάλω καμία θηλύκια και γίνουν φιλενάδες αντί ζευγάρι
 
Επειδη εχει μικρο ραμφος παιζει να ναι θηλυκο, η μασκα δε φαινεται καλη, αν εχει γκρι-καφε μουστακια δεν χρειαζεται να κοιταξεις τη μασκα ειναι θηλυκο, επισης και το πλαταρι στο φτερο εαν ειναι καφε, πιο πολυ τεινει για θηλυκο

Τωρα οσο αναφορα τις καρδερινες Τελη Δεκεμβριου δεν υπαρχει καρδερινα που να μην ειναι ντυμενη, οι καρδερινες αρχιζουν να παιρνουν χρωμα αρχες οκτωβριου και το ντυσιμο ολοκληρωνεται τελος δεκεμβριου,το πουλι αυτο ειναι ηδη ντυμενο απλα δεν εχει εντονα χρωματα, παιζει ρολο η διατροφη και το φως
 
να μη νξεχνατε οτι σε μια κοινωνια οπως αυτη των καρδερινων υπαρχουν πουλια ηγετικα μεσα στο κοπαδι, δευτερευοντα κα ιτριτευοντα τι σημαινει αυτο, σημαινει απλα οτι τα κυριαρχα πουλια ειναι πιο καλα χρωματισμενα με πιο μεγαλες μασκες και μεγεθος ενω τα υπολοιπα υπολειπονται ολων αυτων των χαρακτηριστικων
 
Το πρόβλημα είναι πως η καρδερίνα μου ήχε καράφλαση και εγώ νόμιζα πως είχε πρόβλημα τότε σα είχα ξανά ενόχληση σε αντίστοιχο forum μετά από ένα μήνα μου είπαν πως πρέπει να την σκεπάσω για να ντυθεί και αυτό που βλέπετε είναι αποτέλεσμα δύο εβδομάδες δεν ξέρω αν χιάζετε παραπάνω όσο για φως την έχω στο μαγαζί
Δεν έχει και ιδιαίτερο φως
 

Συνημμένα

  • SPM_A0002.webp
    SPM_A0002.webp
    23,2 KB · Προβολές: 95
Στις περιπτώσεις που αναφέρεται ότι χρειάζεται φως για την αποκατάσταση κάποιου προβλήματος του δέρματος ή των φτερών, εννοείται το φυσικό φως και εάν είναι δυνατόν το απευθείας φως του ήλιου για λίγη ώρα την ημέρα, ανάλογα την εποχή.
 
το πουλι ειναι αρσενικο. Ισως να γεννηθηκε αργα το καλοκαιρι κ γι'αυτο να ηρθε λιγο πισω στο ντυσιμο.
 
Back
Top