Αναπαραγωγή Ζευγάρωμα παπαγαλακίων

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης teo2
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

teo2

PB Member
Εγγραφή
6 Φεβ 2008
Μηνύματα
174
Πόλη
Μεταμόρφωση
Θέλω τα παπαγαλάκια μου να ζευγαρώσουν το συντομότερο δυνατό. Πώς μπορώ να τα κάνω να κάνουν αυγά.Λέτε να βοηθήσει ήχος με παπαγαλάκι που καλεί παπαγαλίνα η θα ερωτευτεί η παπαγαλίνα μου το άλλο κι όχι το δικό μου η μίπως υπάρχει καμιά τροφή που να διεγείρει τον παπαγάλο μου (βιάγκρα).😱:D😎
 
μπα απλα βαλε φωλια και τιποτε αλλο.
αμα θελουν αυτα θα κανουν, αλλιψς με το ζορι παντρεια δε γινεται!
 
Θέλω τα παπαγαλάκια μου να ζευγαρώσουν το συντομότερο δυνατό. Πώς μπορώ να τα κάνω να κάνουν αυγά.
Αυτή είναι ίσως η καλύτερη συνταγή αποτυχίας όσον αφορά στην αναπαραγωγή γενικά. :) Περισσότερες πιθανότητες έχει ίσως μια προσέγγιση του τύπου: Θα ήθελα να ζευγαρώσουν τα παπαγαλάκια μου. Τι πρέπει να κάνω για να γεννήσουν όταν θα είναι έτοιμα;

Το πρώτο πράγμα που σου προτείνω δηλαδή είναι σωστός σχεδιασμός και υπομονή. Για πιο ειδικές πληροφορίες σχετικά με αυτά τα πουλιά, ίσως μπορούν να βοηθήσουν κάποια παιδιά που ασχολούνται μαζί τους. :)
 
Πριν 10 χρόνια ζευγάρωσα 2 παπαγαλάκια μου. Δεν γνώριζα τίποτα για το θέμα, απλώς θα καταθέσω αυτά που έγιναν και ελπίζω να βοηθήσω.
Καταρχήν δεν χρειάζεται βιασύνη.. Η αναπαραγωγή γίνεται συνήθως την άνοιξη. Το μόνο που έκανα ήταν να βάλω μια φωλιά (κλειστή, όχι ανοιχτή όπως στα άλλα πουλάκια) και τα υπόλοιπα άστα στη φύση..
Εγώ έκανα ένα λάθος: όταν γέννησε η παπαγαλίνα, άφησα τον αρσενικό στο ίδιο κλουβι, με αποτέλεσμα από τη ζήλεια του να πάει και να σπάει τα αυγά.
Ευτυχώς το κατάλαβα(έστω και αργά) και τον έβγαλα από το κλουβι.
Έτσι κατάφερα να σώσω 3 αυτά από τα οποία μόνο το 1 βγήκε.
Αυτά από προσωπική πείρα, όπως είπα δεν είχα καμία γνώση (ήμουν και μικρή) αλλά μέσα από τα λάθη μαθαίνουμε.
Καλή επιτυχία!
 
Φωλιά τους έχω βάλει από τον Σεπτέμβριο μπαίνουν μέσα κάθονται αλλά τίποτα ευχαριστώ
 
χμμ εμενα τα παπαγαλάκια μου στην αρχή τελειως που δεν ηξερα τουσ αγορασα μια φωλίτσα! Η η θηλικιά πήγαινε κάθε τρεις και λίγο αλλά αυγά δεν εβλεπα! αυτό για 3-6 μηνες περίπου! ώσπου από μόνη της άρχισε και κουβαλούσε το φύλλο από τη τροφή στο κλουβί! Λεω και εγώ αυτή θα θέλει να κανει αυγουλάκια και τη βοηθησα να φτιάξει τη φωλίτσα της... μετά από 1μηνα 20 μερες περιπου δεν την εβρισκα εξω και ήταν συνεχώς μέσα! ανοιγω το κουτακι και τη βλέπω με 1αυγουλάκι! Μετά συνεχισε και δευτερο εκανε 6! από αυτά βγήκανε 4 πουλάκιααα!

Ο αντρας κύριος καθώς είναι δεν την αφηνε να βγαίνει εξω και πολυ! της εφερνε φαγητό! Μονο για νερο την αφηνε και αμα περνούσανε 1 λεπτό τη μαλωνε και πηγαινε μεσα! 😀! Πολύ γελιο!


Γι 'αυτο ΥΠΟΜΟΝηηη!
 
Επειδή θέλω να κάνουν αυγά ανοίγω κι ελέγχω την φωλιά μια-δυο φορές την βδομάδα λέτε να την στρεσάρει αυτό και να μην κάνει αυγά γιτι φοβάται
 
Dos tous mia folia, kleisto tipos. Kathe defteri-triti mera vitamini E sto nero, kai kathe defteri mera FITROMENO SPOROI. Toulaixston 13 ores fos kai termograsia stathero 20 bathmous kai pano. Kanonika se atgotera dio ebdomades tha sou kanoune to proto aygo.

Pistebo to zakarises gia na einai arseniko kai thilko.

Alexandros
 
Παιδιά χωρίς να θέλω να προσβάλω κανέναν κάνετε ένα λάθος. Το λάθος αυτό συγχωρήται μέσα στην χαρά και τον ενθουσιασμό μας από την αγόρα που κάναμε που ίσως να είναι και η πρώτη φορά. Τα πουλιά δεν είναι μηχανές. Όσο εμείς θέλουμε από αυτά να κάνουν πράγματα αν αυτά δεν θέλουν δεν θα κάνουν τίποτα. Τις περισσότερες φορές μάλιστα από το συνεχές πρεσάρισμα έχουμε και δυσάρεστα αποτελέσματα. Και τότε αρχίζουμε. Τι τα ήθελα, που μου ψόφησαν που ήταν μπελάς. Τα πουλιά πεθαίνουν και δεν ψοφούν από μόνα τους χωρίς λόγο. Για το αν κάνουμε ή όχι κάποιοι από εμάς να τα έχουμε και να τα φροντίζουμε πρέπει πριν τα αγοράσουμε να ρωτήσουμε τον εαυτό μας αν μπορεί να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις που αυτά θα έχουν. Να διαβάσουμε και κανένα βιβλίο σχετικά με αυτά. Τότε μόνο νομίζω ότι πρέπει να κάνουμε μία αγορά. Και μην ξεχνάτε κάτι. Το κομμάτι της αναπαραγωγής όσο φανταστικό και να είναι είναι το Ω στο αλφαβητάρι που λέγεται έχω πουλιά και τα φροντίζω. Πρέπει όλοι μας όμως να ξεκινάμε από το Α.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Marco
Την βιταμίνα την αγοράζουμε από πετ σηοπ ε;
Ναι το πρώτο που με νοιάζει είναι να έχουν υγεία τα παπαγαλάκια μου! Και μετά να ζευγαρόσουν
 
Alexande, τι εννοείς 13ώρες φως; Να τους βάλουμε σε ένα μέρος που το κλουβί θα βλέπει το φως του ηλιου η να τους κάνουμε φως με μια λάμπα; :)
 
Η διάρκεια φωτισμού (φυσικού και τεχνητού) να είναι συνολικά 13 ώρες τη μέρα.
 
Back
Top