Αναπαραγωγή Ζευγάρωμα Timbrados. Θέλω τη γνώμη σας

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ekar
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

ekar

PB New Member
Εγγραφή
22 Μαϊ 2007
Μηνύματα
33
Πόλη
Αθήνα
Έχω (μεταξύ άλλων) ένα ζευγάρι timbrados, τα οποία είχα σκοπό να ζευγαρώσω μέσα Μαρτίου. Τα πουλιά (περισινά και τα δύο) βρίσκονται σε χωριστά κλουβιά το ένα κοντά στο άλλο σε σταθερή θερμοκρασία 12 βαθμών με φυσικό φως. Από τις αρχές Φεβρουαρίου ξεκίνησα την προετοιμασία αναπαραγωγής (αβγοτροφή - βιταμίνες) αλλά αυτά φαίνονται ήδη έτοιμα. Και τα δύο σκίζουν το χαρτί που βρίσκεται ΚΑΤΩ από τη σχάρα. Εχω ελέγξει και τα όργανα της θηλυκιάς και φαίνεται έτοιμη. Γενικώς δεν είμαι βιαστικός και νομίζω ότι είναι κάπως νωρίς.
Ερώτηση : Πιστεύετε ότι πρέπει να τα ενώσω από τώρα; Ο στόχος ήταν να ενωθούν την 1 Μαρτίου. Σκέφτομαι να τα αφήσω ακόμη μία εβδομάδα. Τι λέτε; Υπάρχει περίπτωση να ξεπυρώσουν;
Ευχαριστώ.
 
Μάκη, ούτως ή άλλως, σε ένα ζευγάρι επιτρέπω μόνο έως δύο γέννες. Απλώς οι γέννες θα μετατεθούν την άνοιξη. Πως το εννοείς ότι "θα χάσω αβγά" ;
Φιλικά
Ηλίας
 
Εάν καθυστερήσεις να την ζευγαρώσεις
θα αρχίσει να σου γεννά αυγά, άσπορα βέβαια,
και θα χάσεις την πρώτη γέννα.Αν βλέπεις δείγματα
έντονης επιθυμίας των πουλιών ζευγάρωσέ τα.
 
Μάκη, ούτως ή άλλως, σε ένα ζευγάρι επιτρέπω μόνο έως δύο γέννες. Απλώς οι γέννες θα μετατεθούν την άνοιξη. Πως το εννοείς ότι "θα χάσω αβγά" ;
Φιλικά
Ηλίας
δυο γεννες ειναι ο κανονας. Δε σημαινει τιποτα ομως αυτο δυο υγειης πουλια μπορουν υπο προεποθεσεις και 3. Τωρα μη μετρας γεννα το οτι η καναρα θα σου αρχισει να κανει αυγα. Γεννα θεωρειται ενας πληρης κυκλος. Γεννηση, κλωσσιμα ταισμα μεχρι απογαλακτισμος νεοσσων
 
Back
Top