Αναπαραγωγή Ζευγαρι σκαρθι καναρα με δυο αυγα

takisodigos

PB New Member
Εγγραφή
22 Ιαν 2009
Μηνύματα
14
Πόλη
Ίλιον
εβαλα το ζευγαρι και η καναρα εκανε δυο αυγα σημερα δεν εκανε αλλο. Επισης δεν ειναι συνεχεια στη φωλια υπαρχει περιπτωσει να συνεχισει
 
Μπορει να συμβαινουν τα εξις:
1)Ελειψη ασβεστιου. Σε αυτη την περιπτωση ισως κανει αυγο αυριο η μεθαυριο. Κοιταξε αν τα αυγα ειναι σκληρα
2)Δυστοκια.Αν συμβαινει αυτο θα δεις την καναρα να φουσκωνει και να ειναι νωχελικη
3)Φυσιολογικη συμπεριφορα. Η καναρα μαλλον λογω μεγαλης ηλικιας εκανε 2 αυγα
 
καλησπερα. Να κανω μια ερωτηση, εμαθα απο διαφορες πηγες οτι το σκαρθι ζευγαρωνη πολυ ευκολα σε κλουβι και με το ειδος του με καναρα ειναι παιχνιδακικαι ρωταω τωρα αφου ειναι ενα ευκολο πουλι γιατι δεν υπαρχουν εκτροφης;τουλαχιστον εγω δεν μπορω να βρω. Το ρωταω αυτο γιατι οι καρδερινες ειναι πιο δυσκολες αλλα υπαρχουν. Και κατι που ειδα και στο φορουμ ειναι οτι δεν υπαρχει θεμα με πολλες συζητησης πανω σε αυτο το ειδος που εμαθα οτι τα υβριδια του ειναι και γονιμα. Για παραδειγμα το αρσενικο το βγαζουμε απο την καναρα οταν γεννηση οπως κανουν και με πολλες καρδερινες;
 
Είναι αλήθεια ότι τα σκαρθάκια ζευγαρώνουν εύκολα.Αν όλα πάνε καλά Νίκο και έχω σκαρθάκια σε λίγους μήνες από τα ζευγάρια που έβαλα τότε ίσως δώσω μερικά. Εγώ τα αρσενικά τα αφήνω μέσα κατά τη διάρκεια της αναπαραγωγής εκτός από ένα που ζευγαρώνει με κανάρα το οποίο και βγάζω από το κλουβί και το αφήνω μόνο του ακριβώς δίπλα από την κανάρα γιατί χαλάει τη φωλιά...
 
Είναι αλήθεια ότι τα σκαρθάκια ζευγαρώνουν εύκολα.Αν όλα πάνε καλά Νίκο και έχω σκαρθάκια σε λίγους μήνες από τα ζευγάρια που έβαλα τότε ίσως δώσω μερικά. Εγώ τα αρσενικά τα αφήνω μέσα κατά τη διάρκεια της αναπαραγωγής εκτός από ένα που ζευγαρώνει με κανάρα το οποίο και βγάζω από το κλουβί και το αφήνω μόνο του ακριβώς δίπλα από την κανάρα γιατί χαλάει τη φωλιά...
ευχαριστω για την απαντηση. Αν χρησιμοποιησω κλουβα ζευγαρωστρα που βαζω τα καναρινια μου για να γεννησουν και βαλω το κλουβι σε ησυχο μερος και καλο φωτισμο και αερισμο θα μπορεσω να βγαλω σκαρθακια; Μιλαω για κλουβα 70 ποντους η θελω μεγαλυτερη;το ρωταω αυτο γιατι η καρδερινα θελει μετρου.
 
Θα σου πρότεινα κλούβα 1 μέτρου με λίγη πρασινάδα μέσα και 2 τουλάχιστον φωλιές η μία εκ των οποίων να είναι κρυμμένη στην πρασινάδα. Καλό αερισμό, φωτισμό και ησυχία. Για πρασινάδα μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποιο φυτο που αργεί να ξεραθεί. Εγώ χρησιμοποιώ δεντρολίβανο,έλατο και κυπαρίσσι...
 
πλαστικα δεν κανουν; Καπου διαβασα στο φορουμ οτι σε καρδερινες βαζουν και πλαστικα. Μακαρι να ειχα και εγω προσβαση σε δεντρα καθαρα οπως εσυ φιλε μου. Θελω να ασχοληθω αν βρω(το εχω γραψει και σε αλλο θεμα στο φορουμ)με καρδερινες σκαρθακια και φλωρους. Για τους φλωρους μου ειπαν οτι ειναι σχετικα ευκολα πουλια χωρις παρα πολλες απαιτησης, για σκαρθια μου ειπες εσυκαι για καρδερινες οτι ειναι καπως δυσκολοτερα απο αυτα τα δυο. Να το κανω αν βρω καταλληλα πουλια;
 
Έχω ακούσει κι εγώ για πλαστικά δεντράκια αλλά δεν τα έχω χρησιμοποιήσει.Άρα δε μπορώ ούτε να σου τα προτείνω ούτε να σε αποτρέψω. Τώρα το αν θα ασχοληθείς ή όχι είναι καθαρά δικό σου θέμα. Εγώ το μόνο που μπορώ να σου πω είναι να μην πάρεις πιασμένα πουλιά γιατί θα χάσεις σίγουρα μια σεζόν.Ίσως και παραπάνω.Άσε τις ασθένειες που μπορεί να σου φέρουν μαζί τους...
 
Back
Top