Αναπαραγωγή Η καναρα βγαζει μικρα αυγα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Nikfree
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
να τα αυγα τα κοκκινα που σας ελεγα αν μπορειτε να τα ξεχωρισετε... σορρυ για την κακη αναλυση θα μαθω σιγα σιγα 👎
 

Συνημμένα

  • rsz_dsc_0010.webp
    rsz_dsc_0010.webp
    28,2 KB · Προβολές: 46
Φίλε μου γαλάζια είναι τα αυγά... και βασικά όλα τα αυγά έτσι είναι.. Φυσιολογικά τα βλέπω εγώ όχι κόκκινα.. από φώτο δεν μπορούμε να σου πούμε αν είναι ένσπορα.. μόνο εσύ μπορείς να το δεις αυτό κάνοντας ωοσκόπηση! 😉
 
rsz_1rsz_1screenshot_6.webp να και οι γωνεις σκουφατος αρσενικος με ντιμπραντο καναρα!

Φίλε μου γαλάζια είναι τα αυγά... και βασικά όλα τα αυγά έτσι είναι.. Φυσιολογικά τα βλέπω εγώ όχι κόκκινα.. από φώτο δεν μπορούμε να σου πούμε αν είναι ένσπορα.. μόνο εσύ μπορείς να το δεις αυτό κάνοντας ωοσκόπηση! 😉
μου φαινεται οτι κοκκινιζουν λιγακι οκ τοτε θα το δω... Ασχημα τα νεα παντος για την καναρα με τα μικρα αυγα την κατεβασα να δω τι γινετε και ειχε μεινει ενα το αλλο ηταν σπασμενο... επισεις ειχαν καταστρεψει την φωλια!
 
Ασχημα τα νεα παντος για την καναρα με τα μικρα αυγα την κατεβασα να δω τι γινετε και ειχε μεινει ενα το αλλο ηταν σπασμενο... επισεις ειχαν καταστρεψει την φωλια!
Αν όλη μέρα τα κατεβάζεις και τα ανεβάζεις και τα ενοχλείς η συμπεριφορά τους είναι απολύτως φυσιολογική. Αν δε θες άλλα τέτοια περιστατικά σταμάτα να τα ενοχλείς.. Επίσης αυτή είναι η πρώτη γέννα για φέτος; Το κλουβί δεν κάνει για αναπαραγωγή.. Είναι εντελώς ακατάλληλο..
 
Πρόσεξες αν τα σπασμένα αυγά είχαν κρόκο μέσα;
 
Αν όλη μέρα τα κατεβάζεις και τα ανεβάζεις και τα ενοχλείς η συμπεριφορά τους είναι απολύτως φυσιολογική. Αν δε θες άλλα τέτοια περιστατικά σταμάτα να τα ενοχλείς.. Επίσης αυτή είναι η πρώτη γέννα για φέτος; Το κλουβί δεν κάνει για αναπαραγωγή.. Είναι εντελώς ακατάλληλο..
λοιπον αρχικα αυτο το ζευγαρι δεν εχει κανενα προβλημα ειναι ολα καλα και σας εδειξα και τα αυγα του... 3 αυγα στα οποια περιμενω μεσα στην βδομαδα να δω πουλακια... Και δεν τα ενοχλω παραμανο για φρεσκο νερα που αλλαζω εκει που ειναι και τροφη!

Πρόσεξες αν τα σπασμένα αυγά είχαν κρόκο μέσα;
ειχε το αυγο ηταν 16 ημερων!
 
και δεν τα ενοχλω παραμανο για φρεσκο νερα που αλλαζω εκει που ειναι και τροφη!
Αν για την σίτιση τους και την αλλαγή του νερού κατεβάζεις το κλουβί και μετά πάλι το ανεβάζεις είναι αρκετό για να σπάσουν τα αυγά τους και να χαλάσουν τη φωλιά τους.. Αυτό τα στρεσάρει και αντιδρούν έτσι. Δεν το δέχεσαι οκ! Εσύ είπες ότι είσαι αρχάριος και ότι θες βοήθεια.. εμείς στην λέμε χωρίς να έχουμε κάτι να κερδίσουμε..

ειχε το αυγο ηταν 16 ημερων!
Ήταν άσπορο.
 
Αν για την σίτιση τους και την αλλαγή του νερού κατεβάζεις το κλουβί και μετά πάλι το ανεβάζεις είναι αρκετό για να σπάσουν τα αυγά τους και να χαλάσουν τη φωλιά τους.. Αυτό τα στρεσάρει και αντιδρούν έτσι. Δεν το δέχεσαι οκ! Εσύ είπες ότι είσαι αρχάριος και ότι θες βοήθεια.. εμείς στην λέμε χωρίς να έχουμε κάτι να κερδίσουμε..
φιλε συγνωμη αλλα μαλλον δεν καταλαβες τι ηθελα να πω... Ο μονος λογος που με βλεπουν ειναι η σιτιση... Το κλουβι ειναι στην θεση του δεν το πηραζω το κατεβαζω μια φορα καθε 1,5 βδομαδα... Φυσικα και το δεχτικα και το καταλαβα καθε συμβουλη σας ειναι ευπροσδεχτη!
 
Αυτή η κανάρα που κάνει τα μικρά αυγά σου φαίνεται εντάξει στην υγεία της; Η αμάρα της είναι καθόλου φουσκωμένη από κάτω;
 
Αυτή η κανάρα που κάνει τα μικρά αυγά σου φαίνεται εντάξει στην υγεία της; Η αμάρα της είναι καθόλου φουσκωμένη από κάτω;
ολα καλα ειναι δεν εχει κανενα προβλημα... Οχι δεν ειναι φουσκωμενη
 
Παιδιά, με την πάροδο του χρονου και οσο προχωρά η εκκόλαψη, τα γόνιμα αυγά συχνα αλλάζουν χρωμα, κοκκινίζουν λίγο θα, πόρου σε κανείς να πει και σκουραίνουν ενίοτε.
 
Αυτά τα αυγά που μας ανέβασες πόσες μέρες τα κλωσάει η κανάρα;
 
ξερεις τι γινετε εχω κανει! το θεμα μου ειναι οτι φοβαμαι μην τα παρατησει αν τα πιασω να τα δω!
 
ξερεις τι γινετε εχω κανει! το θεμα μου ειναι οτι φοβαμαι μην τα παρατησει αν τα πιασω να τα δω!
Ε τότε αναμονή άλλες 5-6 μέρες.. αν δε δεις κάποιον νεοσσό άνοιξε τα να δεις τι παίζει.
 
οκ τοτε και τα αφηνω δεν τα χωριζω για νεα γεννα ε; τι λες;
 
Back
Top