Αναπαραγωγή Ζευγαρωμα καρδερινοκαναρου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης τονυ
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

τονυ

PB Member
Εγγραφή
3 Φεβ 2008
Μηνύματα
276
Πόλη
Κερατσίνι
σημερα το πρωι μου χαρισαν 1 καρδερινοκαναρο θυληκο ειπαρχει πιθανοτητα να ζευγαρωση με καναρι γιατι εχω ακουσει οτι δεν ζευγαρωνουν ειναι 1 χρονου
 
εχεις πιθανοτητες να ειναι γονιμο 1/100 απο τον ιδιο γονεα και μαλλον δεν ειναι, ειναι παρα πολυ λιγα εως καθολου τα γονιμα καρδερινοκαναρα
 
Φίλε Αντώνη η γνώμη μου είναι να προσπαθήσεις. Τι και αν είναι δύσκολο τι και αν δεν είναι γόνιμο.Αξίζει να κυνηγήσεις την μία πιθανότητα. Εξάλου δεν χάνεις και τίποτα.Ύπομονή και γλυκειά προσμονή είναι το παν σε μία αναπαραγωγική περίοδο.Αξίζει δεν νομίζεις να κυνηγήσεις το όνειρο;(δες το και σαν καταγραφεί εμπειριών)
 
θα δω μολις βρω κανα καλο διαθεσιμο αρσενικο μπορει να δοκιμασω τουλαχιστων μπορει να μου βγει καλη ρεζερβα
 
Οι πιθανότητες είναι λίγο περισσότερες από 99,9999% που αναφέρει ο Λευτέρης για τον πρώτο χρόνο και κάπως περισσότερες τα επόμενα χρόνια, χωρίς βέβαια αυτό να έχει και μεγάλη σημασία. Η απορία που έχω είναι, για ποιο λόγο θα ήθελε κανείς να αναπαράγει ένα καρδερινοκάναρο αν δεν θέλει να εισάγει κάποια χαρακτηριστικά από το ένα είδος στο άλλο και στη συνέχεια να προσπαθήσει να τα παγιώσει σε μια νέα ράτσα καναρινιού;

Εννοώ ότι αν ο στόχος μας είναι τα καρδερινοκάναρα, για ποιο λόγο να θέλει κάποιος να διεκδικήσει με ελάχιστες πιθανότητες την παραγωγή πουλιών δεύτερης γενιάς, όταν ο στόχος για παραγωγή καρδερινοκάναρου έχει επιτευχθεί ήδη από την πρώτη γενιά;
 
εγω εχω διαβασει οτι τα καρδερικαναρα μετα το δευτερο, τριτο χρωνο τα περισοτερα γινονται γονιμα!
 
εγω εχω διαβασει οτι τα καρδερικαναρα μετα το δευτερο, τριτο χρωνο τα περισοτερα γινονται γονιμα!
Μαλλον μπερδευτικες με τα φλωροκαναρα αλλα και παλι αυτο ειναι σε θεωρητικο επιπεδο οι πιθανοτητες ειναι απειροελαχιστες. Τελος να αναφερω οτι η δευτερη γεννια απο ιβρυδιο δεν αναγνωριζεται απο την com.
 
Back
Top