Αναπαραγωγή Ζευγαρώνουμε αρσενικό Ζεμπράκι κανονικό με θηλυκό σκουφάτο;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Vasia24
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Εγγραφή
29 Αυγ 2016
Μηνύματα
2.740
Πόλη
Λευκάδα
Απλα μου εκανε εντυπωση... ηξερα οτι δεν υπαρχει προβλημα απο τη στιγμη που η θυλικια ειναι μεσα... Να ρωτησω και κατι αλλο βρε παιδια... Διαβαζοντας πριν τα θεματα απο αλλους με ζεμπρακια εγραφε μια κοπελα οτι τα ζεμπρακια της ειναι σκουφατα και αν κανει να τα ζευγαρωσει... απο κει και μετα το εχασα... εμενα που ειναι το ασρενικο κανονικο και το θυλικο σκουφατο λετε να υπαρχει προβλημα;

Καλησπέρα έχω ένα ζευγάρι σκουφάτα ζεμπράκια τα οποία πρόσφατα απέκτησα. Έχουν κάνει 2 γέννες μέχρι τώρα από τον γνωστό μου που τα είχε. Μόλις σήμερα διάβασα σε ένα πόστ ότι Αν μονο ένας από τους γονείς έχει σκούφο τότε όλα τα σκουφάτα μωρά είναι Singl Factor (SF). Αν κι οι δυο γονείς έχουν σκούφο τότε θα είναι Duble Factor (DF), αλλα συνήθως αυτά τα πουλια δεν επιζούνε η γεννιούνται με ανομαλίες. Σας ποστάρω και την φωτογραφία και μου λέτε, σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!View attachment 38775

Αυτο ειναι το θεμα που λεω..
 
εμενα που ειναι το ασρενικο κανονικο και το θυλικο σκουφατο λετε να υπαρχει προβλημα;
Πρόβλημα υπάρχει μόνο όταν είναι και τα δύο σκουφάτα. Υπάρχει ένα μεγάλο ποσοστό θνησιμότητας των νεοσσών τότε. Τα δικά σου δεν είναι σε αυτή την κατηγορία. Γενικά να γνωρίζεις αποφεύγουμε να κάνουμε αναπαραγωγή με δύο σκουφάτα.
 
Πρόβλημα υπάρχει μόνο όταν είναι και τα δύο σκουφάτα. Υπάρχει ένα μεγάλο ποσοστό θνησιμότητας των νεοσσών τότε. Τα δικά σου δεν είναι σε αυτή την κατηγορία. Γενικά να γνωρίζεις αποφεύγουμε να κάνουμε αναπαραγωγή με δύο σκουφάτα.
Παναγιώτα μου, γιατί συμβαίνει αυτό? Πρώτη φορά το ακουω
 
Παναγιώτα μου, γιατί συμβαίνει αυτό? Πρώτη φορά το ακουω
Το σκουφί είναι κυρίαρχη μετάλλαξη. Αν ζευγαρώσουν δύο σκουφάτα οι απόγονοι θα είναι 25% χωρίς σκουφί, 50% ετεροζυγωτά με σκουφί και 25% ομοζυγωτά με σκουφί. Το 25% των ομοζυγωτών με σκουφί λόγω γενετικών προβλημάτων δεν επιβιώνει. Μπορεί να πεθάνουν ως έμβρυα στο αυγό ή τις πρώτες μέρες ζωής τους.
 
Το σκουφί είναι κυρίαρχη μετάλλαξη. Αν ζευγαρώσουν δύο σκουφάτα οι απόγονοι θα είναι 25% χωρίς σκουφί, 50% ετεροζυγωτά με σκουφί και 25% ομοζυγωτά με σκουφί. Το 25% των ομοζυγωτών με σκουφί λόγω γενετικών προβλημάτων δεν επιβιώνει. Μπορεί να πεθάνουν ως έμβρυα στο αυγό ή τις πρώτες μέρες ζωής τους.
Θα προσπαθήσω να το πω πιο απλά. Από ένα τέτοιο ζευγάρωμα, κάθε αυγό έχει 1 στις 4 πιθανότητες το έμβρυο που έχει μέσα του να πεθάνει. Τώρα το γιατί πρέπει να στο εξηγήσω με πινακάκι, με κυρίαρχες και υπολειπόμενες μεταλλάξεις (αν θες το κάνω 😛 ). Απλά κράτα το ποσοστό θνησιμότητας που έχει το κάθε αυγό (1/4 ή 25%), οπότε γι αυτό το λόγο αποφεύγουμε τέτοια ζευγαρώματα.
 
Καλημερα! Αυτο το καταλαβα. Το γιατι δεν εχω καταλαβει...
Γενετικη. Ισως να μην σε καλυψω, αλλα σκεψου τι γινεται πχ με τις αιμομιξιες. Μεγαλη πιθανοτητα γενετικων ανωμαλιων ή θνησιμοτητα. Κατι αντιστοιχο ειναι κ με τις κυριαρχες μεταλλαξεις.
 
To σκουφί είναι ένα χαρακτηριστικό που στην φύση είναι απλά μια κατασκευαστική ανωμαλία, ένα ελάττωμα.
Για να δημιουργηθεί ένα χαρακτηριστικό μας όταν είμαστε σε εμβρυακή ή εν προκειμένω στο αυγό, συνεργάζονται ορμόνες και πρωτεΐνες, βάσει γονιδιακών κληρονομικών στοιχείων.
Αν ζευγαρώσουν δύο γονείς χωρίς λοφίο, θα έχουμε 100% νεοσσούς χωρίς λοφίο.
Αν ζευγαρώσουν ένας γονέας με και ένας χωρίς λοφίο, θα έχουμε 50% νεοσσούς με λοφίο και 50% χωρίς λοφίο.
Αν ζευγαρώσουν δύο γονείς με το κυρίαρχο γονίδιο του λοφίου, θα έχουμε 25% νεοσσούς χωρίς λοφίο, 50% με λοφίο και 25% νεκρούς νεοσσούς.
Οι νεκροί νεοσσοί αν εξετασθούν, θα βρεθούν με παραμορφωμένο το κρανίο εντός του αυγού, καθότι η ένταση του κυρίαρχου εις διπλούν επέφερε αυτή την θανατηφόρα ανωμαλία.
Θανατηφόρα κυρίαρχα γονίδια είναι επίσης των λευκών καναρινιών, κάποιων ειδών κότας με κοντά πόδια και ίσως κάποια άλλα που δεν ξέρω.
Αυτά χοντρικά και "μπακαλίστικα", δεν νομίζω ότι παρ' εκτός σε πολύ εξεζητημένα επιστημονικά δοκίμια να βρεις πιο αναλυτική εξήγηση του φαινομένου :)
 
πως θα μαθω τι ειναι το αρσενικο;
Εννοείς είδος μετάλλαξης; Ή βάλε φωτεινές καθαρές φωτογραφίες στήθος (μπροστινό τμήμα) και πλάτης να σου που όσα παιδιά ξέρουν ή ρίξε μια ματιά εδώ.
 
Αυτά δεν φαίνονται καλά κι εγώ δεν είμαι καθόλου έμπειρη στις μεταλλάξεις των ζεμπρακίων 🙂
Κάτσε να ζητήσουμε βοήθεια @YannisK μπορείς να καταλάβεις από την φωτογραφία του προφίλ το είδος;
 
Ναι τωρα που την ειδα και εγω δε φαινονται... Θα προσπαθησω οταν παω σπιτι να βγαλω. Γιατι και τη θυλικια τη λεω σκουφατη αλλα 2 τουφιτσες εχει πανω απο τα ματια... Δεν ειναι τοσο πολυ οσα αυτο της φωτογραφιας
 
Back
Top