Αναπαραγωγή Ζευγαρώνουμε αρσενικό Ζεμπράκι κανονικό με θηλυκό σκουφάτο;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Vasia24
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Το σκουφί είναι κυρίαρχη μετάλλαξη. Αν ζευγαρώσουν δύο σκουφάτα οι απόγονοι θα είναι 25% χωρίς σκουφί, 50% ετεροζυγωτά με σκουφί και 25% ομοζυγωτά με σκουφί. Το 25% των ομοζυγωτών με σκουφί λόγω γενετικών προβλημάτων δεν επιβιώνει. Μπορεί να πεθάνουν ως έμβρυα στο αυγό ή τις πρώτες μέρες ζωής τους.
Σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες, δεν το ηξερα και ειναι σημαντικο.
 
Α όχι, έχει μαύρα μάγουλα το αρσενικό είναι black cheek.

Αυτό είναι το αρσενικό;
bc_male.jpg

και αυτό το θηλυκό;
25189365-650-640x480.jpg
 
Από τα υπόλοιπα χρώματα, αν πατήσεις αναλυτικά τα υπόλοιπα links που έχει το link που σου έδωσα, ανοίγουν φωτογραφίες με διάφορες υποείδη.
 
Οχι @maria p. Περιμενε εκανα ζουμ τος φωτο και τις ανεβαζω παλι. Αυτο εδω εχει περισσοτερο μαυρο μπροστα

rsz_20161015_195351.webp rsz_20161015_195432.webp το κοριτσι μου
 
To αρσενικό είναι black cheek light back zebra finch και το θηλυκό αν είναι το ίδιο που λες με λοφίο, είναι crested black cheek light back zebra finch.
Ισπανίδα καλλονή :)
 
Βασια μου μην τα ενοχλείς τώρα που έχουν φωλια και αυγά και μικρό. Κάτσε να βγει το μωρό από τη φωλια και μετά έχουμε όλο το χρόνο να αναλύσουμε τις μεταλλαξεις. :)

*άλλες 2 συμβουλές αν θες. Όταν μπορέσεις βγάλε την κούνια γιατί τους κόβει ζωτικο χώρο από τον κλουβί που τον έχουν ανάγκη. Και όταν μπορέσεις βάλε πατηθρες από φυσικό ξύλο. :)
 
Μα αφού σου ειπα οτι ειναι θέα!

@alicedros για τις πατηθρες το εχω υπόψιν μου, μόλις βρω χρόνο θα πάω να πάρω... Όσο για την κούνια ήμουν σίγουρη οτι θα μου κάνετε παρατήρηση.Εχω σκοπό μόλις μεγαλώσει το μικρό να πάρω ενα μεγαλύτερο κλουβί. Ακομα δε πειράζω τίποτα. Και ούτε τα ενόχλησα... Τις φωτογραφίες τις έβγαλα το μεσημέρι που τους έβαλα την αυγότροφή και καθαρό νεράκι... Αν τα ειδες ειναι ήρεμα. Ειναι ιεροτελεστία πια όλο αυτο... Τα κατεβάζω κάνω οτι πρέπει τους μιλάω και ανεβαίνουν πάλι...
 
Οχι @maria p. Περιμενε εκανα ζουμ τος φωτο και τις ανεβαζω παλι. Αυτο εδω εχει περισσοτερο μαυρο μπροστα

View attachment 45612View attachment 45611 το κοριτσι μου
Θέλω καί εγωωω.
[automerge]1553099460[/automerge]
Οχι @maria p. Περιμενε εκανα ζουμ τος φωτο και τις ανεβαζω παλι. Αυτο εδω εχει περισσοτερο μαυρο μπροστα

View attachment 45612View attachment 45611 το κοριτσι μου
Ξέρετε κάποιον να έχει για πούλημα
 
  • Like
Αντιδράσεις: jk1980
Back
Top