Αναπαραγωγή Ζευγαρώνουν θηλυκά ζεβράκια μεταξύ τους;

Prokopis9

PB New Member
Εγγραφή
9 Ιουν 2017
Μηνύματα
22
Πόλη
Φρέναρος
Για χρειαζομαι την βοηθια σας. Εχω 2 θηλικα ζευρακια στο ιδιο κλουβι και φτιαχνουν φωλια ξεκινισαν να την μπλεκουν υπαρχει περιπτοση 2 θυλικα να το κανουν αυτο. Ειμαι σχεδον σιγουρος οτι ειναι θυλικα.

rsz_20170617_124658.webp

rsz_rsz_220170617_124704.webp
 
Και ένα μόνο θηλυκό πουλί μπορεί να κάνει φωλιά και αυγά. Αν εννοείς ζευγάρωμα υπό την έννοια της αναπαραγωγικής, τότε όχι φυσικά, δεν μπορεί να γίνει.
 
Εχω 2 θηλικα ζευρακια στο ιδιο κλουβι και φτιαχνουν φωλια ξεκινισαν να την μπλεκουν υπαρχει περιπτοση 2 θυλικα να το κανουν αυτο
Αν και τα δύο είναι θηλυκά και έχουν ταυτίσει κάπως το χρόνο που θα γεννήσουν τα αυγά τους μπορεί άνετα να φτιάξουν φωλιά.. και να γεννήσουν αυγά... χωρίς ασφαλώς ζωή μέσα τους.
 
Παιδια σημερα βρικα αυγο πως μπορω να ξερω αν ειναι γονιμο. Ροταω γιατι ισως να ζευγαροσε με ρο silverbill η το bengalese.Αυτο που μου κανει εντιποση ειναι οτι το κλοσαει και μου φενετε να εχει κατι σαν βλευες στο αυγο οταν βαζω φως
 
Προκόπη, δεν ειναι όμως η εποχή κατάλληλη για αναπαραγωγές, ειδικά με την ξηρασία και τις ζεστές που έχετε στην Μεγαλόνησο.
Μήπως να χώριζες το θηλυκο απο τους επίδοξους παρτενέρ, ώστε αν ακολουθήσουν άλλα αυγά, τουλάχιστον καποια απο αυτά να ειναι άσπορα;
Επίσης, πότε έκανε το αυγό και βλέπεις φλέβες; Ακόμα, μην πειράξεις άλλο το αυγό.
 
Δεν ξερω ποιο απο τσ 2 θυλικα τα εχει γενισει αλλα εχθες ηταν 1 τωρα ειναι 3 .Λιπαμε να τους χαλασω την γενα γιατι εχω απορια τι γινετε. Τωρα που τα ειδα σαν να και κοκκινιζει το 1 αυγο δεν ςυαλλα φως απλα το ειδα.Ακομη φωβαμε γιατη η φωλια δεν ειναι τοσο ασφαλεις ειναι σε επικινδινο σημιο τι να κανω;Και στιλτε κανενα φορουμ για ωοσκοπιση παραδεισειων δεν ξερω πως γινετε αυτο. Υπαρχει περιπτωσει να ζευγαρωσε το θυλικο με bengalese η silverbill.
 
Προκοπη δε θελω να στο χαλασω αλλα ετσι που τα λες γεννουν και τα 2...
Οποτε οπως καταλαβαινεις 2 θυληκα να κανουν στην ιδια φωλια αυγα... Θα χαλασει απο μονη της η γεννα... και θα τσακωθουν και τα πουλια...
Οσο για αυτο που βλεπεις μεσα στο αυγο δεν ειναι τιποτα αλλο απο το κροκο... ειναι παρα πολυ νωρις για να φανει το οτιδηποτε μεσα στο αυγο...
 
@Vasia24 . εγώ πάντως εξακολουθώ και δεν είμαι σίγουρος για το τι συμβαίνει και αυτό διότι ο Προκόπης δεν είναι σαφής.
Υπάρχει περίπτωση να έχει 2 θηλυκά... Βλέπει φλέβες αλλά δεν ξέρει πως γίνεται η ωοσκόπηση... Τα πουλιά βρίσκονται μόνα τους; Με άλλα; Είναι αζευγάρωτα; υπάρχει περίπτωση να έχουν ζευγαρώσει με άλλο είδος... Και φυσικά καταλήγω στο ότι αν δεν γίνει μια προσπάθεια από πλευράς του, να μας εξηγήσει με σαφήνεια τι συμβαίνει, προσωπικά δεν μπορώ να ανταποκριθώ περισσότερο, διότι δεν είναι ασφαλές να δοθεί μία απάντηση στο όποιο ερώτημα τίθεται, εφόσον δεν υπάρχουν και οι πληροφορίες που το συνοδεύουν.
 
Γιαννη @ianos δεν ειναι σιγουρη οτι βλεπει φλεβες ή βλεννες (εσυ καταλαβες το πρωτο, εγω το δευτερο!) Απ'οτι εχω καταλαβει τα εχει και με αλλα ειδη παραδεισιων...
 
Γιαννη @ianos δεν ειναι σιγουρη οτι βλεπει φλεβες ή βλεννες (εσυ καταλαβες το πρωτο, εγω το δευτερο!) Απ'οτι εχω καταλαβει τα εχει και με αλλα ειδη παραδεισιων...
Ε, ναι βρε Βάσια, αλλά το θέμα είναι ότι δεν ξεκαθαρίζει το τοπίο με τίποτα. Κι αν τα αυγά είναι ένσπορα και ήδη τα κλωσσά; Διακινδυνεύουμε να του πούμε να τα πετάξει; Ας μας πει πρώτα κι έπειτα αναλόγως θα του απαντηθούν τα ερωτήματα.
 
Εχεις απολυτο δικιο... αλλα 1 αυγο χθες και 3 σημερα... Δε παει καλα οπως καταλαβαινεις και εσυ
Βάσια, κι αν το αυγό εχθές, το είδε ο Προκόπης π.χ. το πρωί αρκετά νωρίς, και είχε γεννηθεί προχτές, και εχθές γεννήθηκε το 2ο; Το πιο πιθανό βέβαια είναι να έχει δύο θηλυκά. Αλλά, αν πάλι το ένα το είχε με έναν αρσενικό μπεγκαλέζο λίγο πιο πριν και ζευγάρωσε; Σου λέω, με υποθέσεις να αιωρούνται η κατάσταση γίνεται τελείως ροκ.
 
Γιατί έχεις 3 φωλιές κιόλας στο κλουβί με τα θηλυκά πουλιά; Βλέπω στο προφίλ σου πως είσαι μόνο 14 ετών. Γίνε λίγο πιο υπεύθυνος σε παρακαλώ με τα ζώα που διαχειρίζεσαι διότι έτσι κατά έναν τρόπο τα βασανίζεις άδικα.
 
Στο κλουβι εχω 1 ζευγαρι ζευρακια 2 θυλικα (το ενα το βρικα στο δρομο και του αλλου του πεθανε ο αρσενικος γιαυτο ειναι 2 θυλικα)και 2 ζευγαρια bengalese και 1 african silverbill αρσενικο οπωτε για αυτο εχω 3 φωλιες.Χθες το πρωι ειδα ενα αυγο τωρα ειδα 3 δεν ξερω να κανω ωοσκοπιση αλλα φενονται κατι σαν γραμμες στα αυγα και το ενα σαν να κοκκινιζει για αυτο σας ειπα να μου στειλετε αρθρα για ωοσκοπηση και ο καιρος δεν ειναι κακος ηποτιθετε οτι πρεπει να κανει ζεστη αλλα δεν ειναι τοσο ζεστη. Ο καιρος θιμιζει ανιξη. Επισης θελω να ροτισω ποτε ειναι ο καταλιλος καιρος για αναπαραγωγη παραδισειων.
 
Στο κλουβι εχω 1 ζευγαρι ζευρακια 2 θυλικα και 2 ζευγαρια bengalese και 1 african silverbill αρσενικο οπωτε για αυτο εχω 3 φωλιες.Χθες το πρωι ειδα ενα αυγο τωρα ειδα 3 δεν ξερω να κανω ωοσκοπιση αλλα φενονται κατι σαν γραμμες στα αυγα και το ενα σαν να κοκκινιζει για αυτο σας ειπα να μου στειλετε αρθρα για ωοσκοπηση και ο καιρος δεν ειναι κακος ηποτιθετε οτι πρεπει να κανει ζεστη αλλα δεν ειναι τοσο ζεστη φισαει κιολας
Προκόπη, ποιες είναι οι διαστάσεις του κλουβιού;
 
50×45×1m ο πολιτης στο pet shop μου ειπαι οτι αυτων των πουλιων τους αρεσει να εχει υψος να πετανε
 
Back
Top