Αναπαραγωγή Ζευγαρώνουν μεν, δεν γεννάνε δε

34581582_2318631788148795_6401475560131788800_n.webp34594102_2318631601482147_4383289793748926464_n.webp μπηκε και το νεο κλουβι, χωρις πολλα πολλα στο εσωτερικο του.Χρεαζεται τιποτα αλλο να προσθεσω η ειναι ενταξει;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Από πλευράς ηλίου πώς είναι η κατάσταση στο εσωτερικό της κατασκευής σου;
Ούτως ή άλλως πλέον ο καιρός έχει ζεστάνει αρκετά και καλύτερα να σκεφτείς την αναπαραγωγή αργότερα, από Σεπτέμβρη κι έπειτα, αν και στην πραγματικότητα δεν γνωρίζω αν τα πουλιά αυτά αναπαράγονται σε χειμερινές εξωτερικές συνθήκες, για την περίπτωση που διαβιώνουν μόνιμα στον χώρο της φωτογραφίας.
 
Νομίζω πως οι συνθήκες που έχεις τα πουλιά δεν ευνοούν την αναπαραγωγή τους.
Ειδικά το θέμα της μεγάλης θερμοκρασίας
Ούτως ή άλλως πλέον ο καιρός έχει ζεστάνει αρκετά και καλύτερα να σκεφτείς την αναπαραγωγή
Με την τέντα τόσο κοντά και πάνω... ηλεκτρικός φούρνος για ψήσιμο μου μοιάζει.
Επιπρόσθετα δε βλέπω φωλιά...
Δε θα έπρεπε να υπάρχει η κλειστή φωλιά για την περίπτωση;
 
Ο ηλιος το πιανει στην ουσια ενα τριωρο το πρωι μονο. Την φωλια την εβγαλα και θα την ξαναβαλω απο σεπτεμβριο
 
Δώσε μόνο αν θέλεις λίγο αέρα στα πουλιά
Βγάλε τα πλαϊνά κλειστά (τέντες) τμήματα να τα δροσίζει το αεράκι.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Θα συμφωνήσω ότι αυτή η κατασκευή δεν είναι κατάλληλη για να ζουν τα πουλιά εκεί πόσο μάλλον για να αναπαραχθούν. Μου φαίνεται πολύ σκοτεινή και καταθλιπτική. Αμφιβάλλω αν βγάζουν και μιλιά. Επίσης τα πάροτλετς δεν μπορούν να μείνουν έξω τον χειμώνα.

Να σε ρωτήσω κάτι. Γιατί τα πήρες και τα έχεις εκεί; Πώς τα χαίρεσαι έτσι μακριά απο εσένα;
 
τα εβαλα εκει πριν λιγο καιρο για να ειναι ησυχα ωστε να αναπαραχθουν γιατι η μονη θεση που μπορω να τα εχω μεσα στο σπιτι ειναι η κουζινα
 
τα εβαλα εκει πριν λιγο καιρο για να ειναι ησυχα ωστε να αναπαραχθουν γιατι η μονη θεση που μπορω να τα εχω μεσα στο σπιτι ειναι η κουζινα

Η γνώμη μου είναι ότι κακώς τα πήρες Σάκη αφού δεν μπορείς να τους παρέχεις τη διαμονή που χρειάζονται. Η κουζίνα είναι γενικά ακατάλληλο μέρος για πουλιά αλλά αν πετάξεις τα αντικολλητικά σκεύη και ανάβεις πάντα απορροφητήρα όταν μαγειρεύεις αλλά κι αν έχεις παράθυρο και φυσικό φως ίσως να είναι καλύτερη λύση απο αυτή στις φωτο. Βέβαια κι εκεί με αναμμένα φώτα μέχρι αργά το βράδυ ίσως να έχεις προβλήματα. Το καθιστικό/σαλόνι γιατί αποκλείεται;
 
ειναι μαζι σαλονι κουζινα

Αν μας βάλεις φωτογραφίες του χώρου σου θα σου δώσουμε ιδέες που μπορούν να μπουν και με ποιον τρόπο για να έχουν και ιδιωτικότητα ως ζεύγος. :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: zack27
Για αρχή βάζε λιγότερο νερό στην μπανιέρα, υπάρχει κίνδυνος πνιγμού. Ένα δάχτυλο νερό είναι αρκετό. Η διαρρύθμιση είναι καλή, φρόντιζε να μην υπάρχουν σκεύη κάτω από τις πατήθρες. Θα σου πρότεινα επίσης στην κατασκευή σου να καταργήσεις τελείως τους μουσαμάδες.Χρησιμοποίησε ξύλο για την οροφή προσφέρει καλύτερη προστασία από τις ηλιακές ακτίνες. Ντύσε και τα πλαϊνά με πλέγμα και κάλυψέ το με ψιλή σίτα για να αποφύγεις τσιμπήματα από ζωύφια (κουνούπια, μέλισσες, κ. Α.). Έτσι θα έχεις μια κατασκευή με πολύ καλή κυκλοφορία αέρα που δεν θα εγκλωβίζει θερμότητα. Εάν αποφασίσεις να τα έχεις εκεί και τον χειμώνα θα πρέπει να καλύπτεις τις πλευρές με ρολό φυσαλίδας για καλύτερη μόνωση.Ανέστη Φοίβος με την κατάλληλη προφύλαξη μια χαρά αντέχουν έξω το χειμώνα τα πάροτλετ. Εγώ τουλάχιστον δεν είχα ποτέ πρόβλημα με τις καιρικές συνθήκες που επικρατούν στην περιοχή μου.Αν θες βάλε μας και μια κοντινή φωτογραφία τα πουλάκια γιατί στη δεύτερη φωτογραφία μου φαίνονται και τα 2 αρσενικά (μπορεί να φταίει και ο φωτισμός).
 
Back
Top