Αναπαραγωγή Ζευγαρώνουν τα φλωροκάναρα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης gioko
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

gioko

PB Member
Εγγραφή
29 Νοε 2007
Μηνύματα
234
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα εχω δύο φλωροκάναρα αρσενικά καί θέλω να μάθω αν μπορώ να τα βάλω να ζευγαρώσουν. Συμπεριφέρονται όπως τα αρσενικά καναρίνια ή καμία σχέση.
 
kanarini.net
εδω αναφέρετε οτι τα φλωροκαναρα ειναι γονιμα. Δε δοκιμασα, κσερο μονο οτι τα σλιγγερο(σκαρθι)καναρα ειναι
 
τα παραγόμενα υβρίδια τα φλωροκάναρα δηλαδή είναι γόνιμα σε πολύ μεγάλο ποσοστό από το πρώτο έτος. Έτσι μπορούμε να τα διασταυρώσουμε με καναρίνια ή θηλυκές φλώρες(Greenfinchs)
Από αυτό καταλαβαίνω ότι κάποια είναι γόνιμα αλλά επειδή τα ποσοστά γονιμότητας είναι μικρά είναι καλύτερα αν θέλουμε να κάνουμε διασταύρωση φλωροκάναροΧκανάρα ή φλωροκάναροΧφλώρα.
Είναι πιθανότερο κάποιο από τα δύο φλωροκάναρα να είναι στείρο παρά και τα δύο να είναι γόνιμα.
 
εξαρταται απο το τι θες να πετυχεις. σιγουρια και ποσοτητα η πειραματισμο
 
επισης λει οτι μπορει να μην ειναι γονιμο το 1 ετος αλλα να γινει το 2. ισως ωριμαζουν αργα
 
Χωρίς να το λέω με σιγουριά απλά το έχω διαβάσει και όχι δοκιμάσει τα περισσότερα τέτοιου είδους διαστάυρωσεις πουλιά (μούλοι) είναι στείρα. Κάποια δίνουν απογόνους αλλά μετά από χρόνια προσπαθειών. Ο μόνος απόγονος γόνιμος είναι από το σκαρθί.
 
Χωρίς να το λέω με σιγουριά απλά το έχω διαβάσει και όχι δοκιμάσει τα περισσότερα τέτοιου είδους διαστάυρωσεις πουλιά (μούλοι) είναι στείρα. Κάποια δίνουν απογόνους αλλά μετά από χρόνια προσπαθειών. Ο μόνος απόγονος γόνιμος είναι από το σκαρθί.

πανε στο λινκ και δες. Ασχολειται με διασταυρωσεις χρονια
kanarini.net
 
πανε στο λινκ και δες. Ασχολειται με διασταυρωσεις χρονια
kanarini.net
Η πιθανοτητα να ειναι γονιμα ειναι παρα πολυ μικρη. Για να καταφερεις να αποκτησεις πουλια απο φλωροκαναρα πρεπει να βαλεις μεγαλο αριθμο ζευγαριων. Και φλωροκαναρα απο διαφορους γεννετορες. Ο εν λογω κυριως του site ειναι ωραιος με τη θεωρια. Δεν εχω δει πουθενα ομως κανεναν εκροφεα που να ασχολειτε με υβριδισμους σοβαρα και να εχει να μας δειξει απογονους απο φλωροκαναρα. Δε βρισκω το λογω να μπαινουμε σε τετοιες δοκιμασιες που μονο απογοητευση θα μας δωσουν.Ακομα και με τα σκαρθια ποιος ο ιδιαιτερος λογως περα απο τις φωνες αξιζει ωστε να διασταυρωσουμε σκαρθι με καναρινι.
 
Προσωπικα δεν ενδιαφερομαι για διασταυρωσεις. Αν θελει η φυση να γινουν, ας τις κανει
 
Καλησπέρα εχω δύο φλωροκάναρα αρσενικά καί θέλω να μάθω αν μπορώ να τα βάλω να ζευγαρώσουν. Συμπεριφέρονται όπως τα αρσενικά καναρίνια ή καμία σχέση.

Φέτος στο διαγωνισμό του ΕΠΑΜ, παρουσιάσθηκαν και υβρίδια τα οποία ήταν δεύτερης γεννιάς (σκαρθοκάναραΧκαναρίνι). Τα πουλιά αυτά βγήκαν από τον κριτή Fischer (κριτή της COM) εκτός κατάταξης και δεν βαθμολογήθηκαν. Ο λόγος ήταν ότι για την ΚΟΜ δεν αποτελεί εκτοφικό στόχο η συνέχιση του υβριδισμού πέρα την πρώτη γεννιά.
Στο γερμανικό σύλλογο ΑΖ όπου είμαι μέλος, τα υβρίδια δεν γίνονται δεκτά καθόλου στις εκθέσεις του συλλόγου και δεν αποτελούν εκτροφικό στόχο. Σε αντίθεση με την DKB όπου τα κάνει δεκτά.
 
Back
Top