Αναπαραγωγή Ζευγαρώνουν rubino και eastern ροζέλες;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ariadnh
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Αν ενδιαφέρεσαι να ζευγαρώσεις για να τα κρατήσεις ή για να τα δώσεις σε φίλους σου, το ανακάτεμα των μεταλλάξεων δεν είναι και τόσο σοβαρή υπόθεση αν όμως θέλεις να τα προωθήσεις στην αγορά, ισχύει ότι και με τα καναρίνια. Καλό είναι να κρατάμε τις μεταλλάξεις καθαρές, κάτι που στην περίπτωσή σου ήδη είναι δύσκολο, δεδομένου ότι δεν γνωρίζεις το παρελθόν.
Γιατί επιθυμείς την αναπαραγωγή;
 
Δεν ξερω αν θα τα βαλω να ζευγαρωσουν. Λογικα καποια φαση της ζωης μου θα το κανω. Αν βρω ατομα που τα θελουν γιατι να κρατησω κι αλλα αποκλειεται. Ειναι μεγαλα πουλια και θελουν τον χωρο τους. Δεν εχω χωρο για να εχω κι αλλα. Απλα θα ηθελα να ζησω αυτη την ωραια εμπειρια.
 
Το πουλάκι έχει διπλή μετάλλαξη και λέγεται opaline cinnamon κατα τη γνώμη μου κι είναι όπως είπα και στο πρώτο μου μήνυμα eastern rosella. Συμφωνώ δηλάδή με τον Γιάννη και τον Δημήτρη. Η γνώμη μου επίσης είναι ότι δεν έχεις κανένα πρόβλημα με την αναπαραγωγή τους. Αν κάποιος αγοράσει απο εσένα θα του πεις για τους γονείς του μικρού και τις μεταλλάξεις που κουβαλάει. Αν πάλι τα έδινες θεωρητικά σε μαγαζί, μικρό ρόλο θα έπαιζε η προέλευσή τους αφού όποιος θέλει να ασχοληθεί σοβαρά με χρωματικές μεταλλάξεις δεν αγοράζει πουλιά απο μαγαζιά αλλά απο τον εκτροφέα τους.
 
Τα φτερά πτήσης; Τι χρώμα έχουν;
Μαύρο αραιωμένο. Τουλάχιστον εγώ αυτό βλέπω.Αλλά απο παπαγάλους/ροζέλες δεν, γιατί απο καναρίνια σκίζω.
Btw πανέμορφο πουλί, ειδικά στο νορμαλ του!
 
Μαύρο αραιωμένο.
Μακάρι να ήταν μαύρο, είναι σπάνιο νομίζω. Αλλά έχει και βούλες στην πλάτη απ' ότι πρόσεξα εκ των υστέρων.
Δεν ξέρω εσύ το βλέπεις μαύρο; Δεν αλλάζουν τα χρώματα από πουλί σε πουλί :)
 
Μακάρι να ήταν μαύρο, είναι σπάνιο νομίζω. Αλλά έχει και βούλες στην πλάτη απ' ότι πρόσεξα εκ των υστέρων.
Δεν ξέρω εσύ το βλέπεις μαύρο;
Λοιπόν. Τί έμαθα; Οι παπαγάλοι δεν παράγουν φαιομελανίνη δηλαδή δεν έχουν καφέ ΑΛΛΑ αλλάζει η ευμελανίνη απο μαύρο σε καφέ και εξαρτάται που θα μας κάτσει στη μέση. Συνεπώς ας είναι ότι θέλει. Ξεκοκκάλισα αυτο το site και το βρήκα εδώ σε συνδυασμό με την μεταλλαξη cinnamon.
Δεν αλλάζουν τα χρώματα από πουλί σε πουλί
Αυτό δεν το κατάλαβα.
 
Btw πανέμορφο πουλί, ειδικά στο νορμαλ του!
Περιμενα απο το πρωι ενα τετοιο σχολιο επειδη ειναι πολυυυ ομορφο.

Το πουλάκι έχει διπλή μετάλλαξη και λέγεται opaline cinnamon κατα τη γνώμη μου κι είναι όπως είπα και στο πρώτο μου μήνυμα eastern rosella. Συμφωνώ δηλάδή με τον Γιάννη και τον Δημήτρη. Η γνώμη μου επίσης είναι ότι δεν έχεις κανένα πρόβλημα με την αναπαραγωγή τους. Αν κάποιος αγοράσει απο εσένα θα του πεις για τους γονείς του μικρού και τις μεταλλάξεις που κουβαλάει. Αν πάλι τα έδινες θεωρητικά σε μαγαζί, μικρό ρόλο θα έπαιζε η προέλευσή τους αφού όποιος θέλει να ασχοληθεί σοβαρά με χρωματικές μεταλλάξεις δεν αγοράζει πουλιά απο μαγαζιά αλλά απο τον εκτροφέα τους.
Ποτε δεν πουλαω σε pet shop. εχουν ολα τα ζωα σε αθλια κατάσταση. Ολη μερα κάθονται και δεν μπορουν να βαλουν τροφη ή να αλλάξουν το νερό τους. Μονο σε μεταπωλητες ή σε ατομα που θελουν να αγορασουν.


Σας ευχαριστώ πολύ ολους για τις πληροφορίες. Ελπιζω καποτε να καταφερω να τον ζευγαρωσω με καποια γιατι μια τις ταιζει μια τις βαραει. Γενικα ειναι λιγο επιθετικός.
 
... Ελπιζω καποτε να καταφερω να τον ζευγαρωσω με καποια γιατι μια τις ταιζει μια τις βαραει. Γενικα ειναι λιγο επιθετικός.


Δεν είναι σπάνιο στις ροζέλες. Κι αυτή που είχα εγώ παλιά ήταν επιθετική με τα άλλα πουλιά. Έχουν αρκετά μεγάλο κλουβί να ψιλοπετάνε;
 
Πριν το κάνεις, δες το κεφάλαιο colours of parrots και επιβεβαίωσέ το απο αλλού.
Δεν έχω διαβάσει αρκετά για μεταλλάξεις, παρόλο που η γενετική έχει τεράστιο ενδιαφέρον, γιατί δεν είχα ποτέ προοπτική για αναπαραγωγή.
Εμπιστεύομαι τις γνώσεις σου και την διάθεσή σου για ψάξιμο :)
 
Εμπιστεύομαι τις γνώσεις σου και την διάθεσή σου για ψάξιμο
Άμα το δεί ο κ. Μάκης οτι την ψάχνω με παπαγάλους θα με κυνηγήσει😛
Το θέμα είναι οτι οι παπαγάλοι έχουν άλλη "τεχνολογία" στο βάψιμο. Έχουν κάτι που λέγεται Psittacin και πρέπει να αποτελεί κάτι αντίστοιχο του μελανοκυττάρου. Στο θέμα μας:
"There are many bird species who have pheomelanin pigment in their feathers, but the electron microscope studies conducted by Mutavi have not located this pigment in any of the parrot feathers they have studied."
Οπότε κατοχυρώθηκε!👍
Σούπερ άρθρο: http://www.littlefeatheredbuddies.com/info/breed-coloration.html
Σούπερ ξανά: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4848976/
Γιατί και πώς υπάρχει η φαιομελανίνη: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23434778
Μελανίνη στα ζώα, απο την αρκούδα στα βακτήρια: https://www.hindawi.com/journals/njos/2014/498276/
Σε παιδική έκδοση συν έξτρα: https://academy.allaboutbirds.org/how-birds-make-colorful-feathers/

Καλό μας διάβασμα!👍
 
Δεν είναι σπάνιο στις ροζέλες. Κι αυτή που είχα εγώ παλιά ήταν επιθετική με τα άλλα πουλιά. Έχουν αρκετά μεγάλο κλουβί να ψιλοπετάνε;

Να ψιλοπετανε ναι.. Αλλα ελαχιστα. Είναι όμως αρκετα μεγαλο κλουβι.

Επειδη ειναι επιθετικη εχω δυο μεγαλες ταιστρες και ποτηστρες για την καθε μια ξεχωριστα. Φυσικα οταν τις βαζω πρωτα δοκιμαζει αυτος οολα και μετα.
 
Οι αρσενικές eastern γίνονται επιθετικές προς το ταίρι τους την περίοδο αναπαραγωγής (τώρα) και τα κυνηγητά είναι στο πρόγραμμα. Το ότι την ταΐζει δείχνει ότι τα έχουν βρει μεταξύ τους και αρχίζουν να χτίζουν δεσμό.
Όταν υπάρχει φωλιά το θηλυκό δεν βγαίνει έξω σχεδόν καθόλου, ειδικά αν υπάρχουν αυγά. Αν βγει θα την κυνηγήσει το αρσενικό μέχρι να επιστρέψει στην φωλιά. Μένει μέσα για πολλές μέρες και καλεί το αρσενικό, να την ταΐσει, με φωνές σαν να ήταν νεοσσός!
Η αναπαραγωγή δεν είναι εύκολη. Το ποσοστό θνησιμότητας των νεοσσών είναι υψηλό.
 
Αυτος ηταν επιθετικος απο την πρωτη μερα με το πρωτο του ταιρι και απο την πρωτη μερα με αυτο το ταιρι. Ειδικα οταν ειμαι εγω κοντα στο κλουβι. Γυριζει να την δαγκωσει. Η θηλυκια πεφτει και μενει στο πατο του κλουβιου. Οταν περασει αρκετη ωρα που ειμαι στο χωρο τους, την αφηνει να καθησει διπλα του. Οταν δεν ειμαι εκει ειναι πιο ηρεμος (βλεπω απο camera).

Οπως τα περιγραφετε και με την συμπεριφορα του κυριου δεν εχω πιθανοτητες να δω μικρα απο αυτους.
 
Back
Top