Φροντίδα Ζευγαρώστρα για άνεση

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης XGEORGE
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

XGEORGE

PB New Member
Εγγραφή
5 Οκτ 2022
Μηνύματα
109
Πόλη
ΑΘΗΝΑ
Καλησπέρα στην παρέα...Σχετικά με το καναρινάκι που απόκτησα πρόσφατα (σε άλλο Post κάποιοι ίσως το έχετε δει) μου χαρίσανε μια ζευγαρώστρα 60άρα ώστε να αντικαταστήσω το σίγουρα μικρότερο σε μέγεθος κλουβί που είχα....Φαντάζομαι ό.τι το καλύτερο για το παρεάκι μου....Ερώτηση....Τροφή βάζω και στις 4 θέσεις που έχει? Η απλά χρησιμοποιώ τις 2 και αφήνω κενές τις άλλες δύο? Νεράκι επίσης σε μία μεριά μόνο η πρέπει να βάλω κ δεύτερη ποτίστρα σε δεύτερο σημείο? Για τις θέσεις στις πατήθρες διάβασα ένα σχετικό Post Που έχετε ανεβάζει και με βοηθάει κάπως πώς να είναι τοποθετημένες για ...άνετες πτήσεις....!
 
@XGEORGE δεν χρειάζονται τέσσερις ταίστρες. Θα σου πω τι κάνω εγώ. Βάζω μια ταίστρα στο κλουβί Ζευγαρώστρα του. Στο κλουβί όμως έχω αρκετές αυγοθήκες. Μια για γκριτ μόνιμα, μια με κάρβουνακι (του αρέσει!), μια για να βάζω αυγό ή αυγοτροφή κ μια για τα κεράσματα. Εννοείται μόνιμα σουπιοκοκκαλο. Ποτίστρες βάζω δύο, μια κλασσική κ μια κενού αέρα. Πατηθρες του έχω ξύλινες , δύο ακριανές των 8 -10 εκ διάμετρο κ μια στην μέση των 10-12 εκ διάμετρο. Οι ακριανές πατήθρες θα πρέπει να είναι σε σημείο που δεν θα βρίσκει η ουρά του καναρινιού. Μεταξύ τους οι πατηθρες θα σχηματίζουν το ανάποδο τρίγωνο. Αλλά μέλη για να γυμνάζεται περισσότερο το πουλάκι βάζουν μόνο δύο ακριανές πατήθρες. Έχει πολλά άρθρα στο φόρουμ.
 
Τελευταία επεξεργασία:
@MARY58 Δηλαδή από τις 4 πατήθρες που υπάρχουν αυτή την στιγμή στην ζευγαρώστρα, να αφαιρεθεί η μία λες? Και να βάλω τις 2 πάνω και άκρη σχετικά, ενώ η τρίτη κάτω και στην μέση, αν κατάλαβα καλά?
 
Εγώ χρησιμοποιώ τρεις τροφοθηκες. Στα δύο βάζω σπόρια και στο ένα αυγοτροφη επειδή αυτά χρειάζονται συχνό καθάρισμα και αλλαγή και είναι πιο εύκολα με της τροφοθηκες που δεν βάζεις το χέρι μέσα. Το γκριτ το έχω σε εσωτερικό κύπελλο αλλά τρώει λίγο από αυτό και πολύ αραιά χρειάζεται να βάλω το χέρι για να το καθαρίσω
 
@XGEORGE ναι ακριβώς. Εγώ ή μάλλον ο Σοφοκλής μου δεν έχει θέμα όταν βάζω μέσα το χέρι μου να του αλλάζω τις αυγοθηκες με την αυγοτροφή ή τους σπόρους κέρασμα κ γι'αυτό προτιμώ αυγοθηκες από ολόκληρες ταίστρες για να του δώσω μικρή ποσότητα αυγοτροφής ή κέρασμα με λιπαρούς σπόρους.
Το γκριτ είναι σπασμένα κοχύλια που τα περισσότερα έχουν κ κάρβουνακι μέσα. Βοηθά να χωνέψουν τους σπόρους που καταπίνουν με το κέλυφος.
 
Μια για γκριτ μόνιμα, μια με κάρβουνακι (του αρέσει!)
Μαίρη, το καρβουνάκι προτείνω (με επιφύλαξη) να το αφαιρέσεις πλήρως από το κλουβί, και να το κρατήσεις για ώρα ανάγκης, αν δλδ το πουλάκι εμφανίσει συμπτώματα δηλητηρίασης, τοξίκωσης κλπ. Το κάρβουνο έχει πολύ υψηλό πορώδες, και η λειτουργία του είναι να απορροφά στους πόρους του διάφορες χημικές ουσίες (π.χ. κάποιες τοξίνες) οι οποίες δεν προλαβαίνουν να περάσουν από το γαστρεντερικό σύστημα στο αίμα και να προκαλέσουν πρόβλημα υγείας στο πουλί, αλλά αποβάλλονται μαζί με το κάρβουνο από το έντερο. Ταυτόχρονα όμως κατακρατά και ωφέλιμα συστατικά για τον οργανισμό τα οποία ομοίως αποβάλλονται. Λεπτομέρειες για το τι απορροφά και τι όχι, δεν ξέρω να σου πω, αλλά απέφυγε την κατανάλωσή του, εφόσον δεν είναι απαραίτητο.
Για το grit , μπορείτε να διαβάσετε διάφορα θέματα https://community.petbirds.gr/search/188713/?q=grit&c[users]=mgerom&o=relevance
μου χαρίσανε μια ζευγαρώστρα 60άρα
@XGEORGE , Γιώργο, αν η ζευγαρώστρα είναι χρησιμοποιημένη, πλύνε τη / απολύμανέ τη όσο πιο καλά γίνεται, μαζί με τα σύνεργά της. Θα μπορούσες π.χ. να χρησιμοποιήσεις καυτό νερό στο ντουζ, σαπούνισμα με απορρυπαντικό πιάτων και ξέπλυμα (στο ντουζ), διάλυμα χλωρίνης 10%, αφήνεις κανένα 10λεπτο και ξεπλένεις ενδελεχώς με πάρα πολύ νερό (στο ντουζ), οινόπνευμα 70-80% με βαμβάκι και αφήνεις να στεγνώσει. (πάω να κάνω ντουζ τώρα...😄)
 
@ianos Καλημέρα κ σ'ευχαριστώ για την επισήμανση. Του έβαλα εδώ κ λίγο καιρό σε αυγοθηκη κάρβουνακι, για δύο λόγους. Πρώτα από όλα ήδη έχει το γκριτ του, σε μικρότερη ποσότητα, αλλά του είναι διαθέσιμο όλο το χρόνο κ δεύτερο γιατί πηγαίνει κ το τρώει, όπως κ το κυνηγάει στο γκριτ του. Θεώρησα ότι καλύπτει μια ανάγκη του, όπως ακριβώς τρώει το σουπιοκοκκαλο όταν το χρειάζεται. Δεν ήξερα ότι απορροφά κ τα ωφέλιμα στοιχεία, οπότε θα το αφαιρέσω να μην το έχω μόνιμα. Θα αρκεστεί με το γκριτ κ minerals που ξέχασα να αναφέρω ότι επίσης του έχω διαθέσιμο όλο το χρόνο.
 
Αχρησιμοποίητη είναι...Αλλά ένα ξέβγαλμα θα την κάνω όπως και νάχει....

@XGEORGE , Γιώργο, αν η ζευγαρώστρα είναι χρησιμοποιημένη, πλύνε τη / απολύμανέ τη όσο πιο καλά γίνεται, μαζί με τα σύνεργά της. Θα μπορούσες π.χ. να χρησιμοποιήσεις καυτό νερό στο ντουζ, σαπούνισμα με απορρυπαντικό πιάτων και ξέπλυμα (στο ντουζ), διάλυμα χλωρίνης 10%, αφήνεις κανένα 10λεπτο και ξεπλένεις ενδελεχώς με πάρα πολύ νερό (στο ντουζ), οινόπνευμα 70-80% με βαμβάκι και αφήνεις να στεγνώσει. (πάω να κάνω ντουζ τώρα...😄)
 
Ταυτόχρονα όμως κατακρατά και ωφέλιμα συστατικά για τον οργανισμό τα οποία ομοίως αποβάλλονται.
Ο άνθρακας δεν απορροφά τις τοξίνες, αλλά λειτουργεί μέσω μιας χημικής διαδικασίας που λέγεται προσρόφηση.
Η προσρόφηση είναι η χημική αντίδραση όπου τα στοιχεία δεσμεύονται και επικάθονται σε μια επιφάνεια.
Η πορώδης επιφάνεια του άνθρακα είναι αρνητικά φορτισμένη, γεγονός που προσελκύει στην επιφάνειά του τα θετικά φορτία τοξινών και αερίων.
Στον αντίποδα, απορρόφηση είναι η αντίδραση των στοιχείων, συμπεριλαμβανομένων των θρεπτικών και χημικών ουσιών, καθώς και των τοξινών και αερίων, τα οποία απορροφώνται και αφομοιώνονται από τον οργανισμό μέσω της κυκλοφορίας του αίματος.
Άρα δεν υπάρχει ζήτημα απορρόφησης και κατακράτησης των ωφέλιμων συστατικών από το καρβουνάκι.
 
Άρα Βάϊε, ο μόνος κίνδυνος από την κατανάλωση του κάρβουνου είναι αυτός της αφυδάτωσης επειδή απορροφά την υγρασία;
Συνεπώς κάνει ή δεν κάνει κακό να μένει μόνιμα διαθέσιμο μόνο του σε μια αυγοθηκη; Ή καλύτερα να είναι διαθέσιμο μέσω του γκριτ σε ποσοστό πχ 3%


Επίσης αναφέρεται κ αυτό

Κ ειδικότερα η τελευταία παράγραφος από το ποστ του Aλεξανδρου.

I trofi pou troi to pouli mexri ftanei sto stomaxi tou ginete "crema" apo afti tin krema trabai to karbouno, otan dinoume yperboliko, tis threptikes ousies. Simenei to pouli troi kanonika ala ginete pio adinato. ( Kanei Karina )

Αυτό που συμπεραίνω είναι ότι ακόμα κ αν δεν απορροφάει θρεπτικά συστατικά, απορροφάει απαραίτητη υγρασία κ άρα καλύτερα να αποφεύγεται μόνιμα κ σε μεγάλη ποσότητα. Αρα σας ευχαριστώ, θα το αφήσω να είναι διαθέσιμο μόνο από το γκριτ κ θα το φυλάξω για έκτακτες περιπτώσεις πχ δηλητηρίασης (μακριά από μας). 😊
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ή καλύτερα να είναι διαθέσιμο μέσω του γκριτ
Μαίρη, αυτό πιστεύω ότι είναι το καλύτερο.
Δεν υπάρχει λόγος να βρίσκεται μόνιμα στην αυγοθήκη.
Η διατροφική του αξία είναι μηδενική.
 
Βάιε, σε γενικές γραμμές έχεις δίκιο σε αυτά που γράφεις (είμαι χημικός και πίστεψέ με, γνωρίζω πολύ καλά τις έννοιες απορρόφηση και προσρόφηση). Απλά τα έθεσα στην καθομιλουμένη ώστε να γίνουν πιο κατανοητό. Ναι, το καρβουνάκι (ενεργός άνθρακας) είναι τόσο κατακερματισμένο σε σωματίδια ώστε η επιφάνειά του να είναι αυξημένη για να προσροφά με μεγάλη αποτελεσματικότητα.
Επίσης για να δώσω ένα παράδειγμα, όταν λέω ότι
Λεπτομέρειες για το τι απορροφά και τι όχι, δεν ξέρω να σου πω,
προσροφά λοιπόν σε μεγάλο βαθμό το Ιώδιο, σε μικρότερο τον σίδηρο, που είναι απαραίτητα στοιχεία για κάθε ζωντανό οργανισμό.
Επίσης η προσρόφηση αναλόγως του μεγέθους των πόρων και του τι προσροφάται γίνεται με χημικό δεσμό (ασθενή) ή μηχανικά και αυτό συμβαίνει και στον ενεργό άνθρακα.
Πάντως, σε γενικές γραμμές, αν δεν απαιτείται, αποφεύγεται η χρήση του.
@XGEORGE, στη θέση σου θα άφηνα μόνο δύο πατήθρες στα άκρα, αλλά σε τέτοια απόσταση από τα κάγκελα ώστε να μην ακουμπά η ουρά του πουλιού κατά τη στροφή του. Μία ψηλά και μία χαμηλά. Και αν χρησιμοποιούσα μία ταΐστρα και ένα σκεύος για συμπληρώματα (π.χ. αυγοθήκη), αυτά επίσης θα τα τοποθετούσα στα άκρα, ώστε το πουλί να αναγκάζεται να ανοίξει τα φτερά του για να πάει από το ένα μέρος στο άλλο, κι έτσι να κάνει άσκηση.
 
Οι προτάσεις αυτές για μεγάλα κλουβιά που έχουν συζητηθεί? Για την 60άρα της ζευγαρώστρα? 3-πατήθρες-μεγάλα-κλουβιά.webp4-πατήθρες_ζευγαρώστρες_.webp
 
@XGEORGE πολύ ωραία!! Μια διόρθωση για τις πατηθρες! Κράτησε μόνο 3 δηλαδή τις δύο πάνω και την μια κάτω στην μέση. Οι δύο πάνω να έχουν την μέγιστη απόσταση μεταξύ τους, να είναι στην ίδια ευθεία και να έχουν τέτοια απόσταση από τα κάγκελα ώστε να μην ακουμπάει η ουρά του. Η κάτω δεξιά που έχει δεν εξυπηρετεί σε κάτι ☺️
 
Back
Top