Φροντίδα Ζευγαρώστρα για κλουβί σε lovebird

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης alexetai
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

alexetai

PB New Member
Εγγραφή
25 Μαρ 2020
Μηνύματα
49
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα,έχω αγοράσει ένα lovebird από έναν εκτροφέα. Θα κόψει την κρέμα σε περίπου 10 μέρες όποτε θα το έχω τότε,θα ήθελα να ξέρω θα ήταν καλύτερο για το παπαγαλάκι να πάρω ένα σχετικά μεγάλο κλουβί η μια 76αρα ζευγαρωστρα;
 
Ενα μεγαλο κλουβι με οριζοντια διαταξη στα καγκελακια για να σκαρφαλωνει ειναι καλυτερο. Αλλα δεν ξερω ποσο χωρο μπορεις να διαθεσεις και η ζευγαρωστρε το χωραει.
 
  • Like
Αντιδράσεις: jk1980
H 76αρα ζευγαρωστρα ως μεγεθος ειναι πολυ καλη.
Το μονο μειονεκτημα της ειναι οτι ο πατος της δεν ειναι αποσπωμενος και αυτο θα σε δυσκολεύει στο καθαρισμα.
Η 60αρα έχει το ίδιο μειονέκτημα;
 
Η 60αρα έχει το ίδιο μειονέκτημα;

Στις 60αρες αφαιρειται ο πατος.

Αν το πουλακι ειναι ηρεμο/ημερο,θα μπορεις να καθαριζεις το κλουβι του οταν αυτο ειναι εκτός κλουβιου, οποτε σε εκεινη την περιπτωση πας σε 76αρα.
Η 76αρα περα απο μεγαλυτερο μηκος εχει και σαφως μεγαλυτερο πλατος απο την 60αρα και ως συνεπεια ειναι πιο ευρύχωρη για παιχνίδια.
Επισης θα σε βολεψει περισσοτερο αν πας σε ζευγαρι στο μελλον.
 
Ήμερο πουλάκι περνώ απλά φαντάζομαι ότι θα είναι πολύ πιο εύκολο να το καθαρίσω άμα μπορεί να αφαιρεθεί ο πάτος,το καθάρισμα δεν πρέπει να γίνεται καθημερινά;
 
Καθημερινά οχι, το θεωρω λιγο υπερβολικο απο την στιγμη που θα ειναι ημερο πουλακι και ιδιαιτερως αν υπαρχει η δυνατοτητα να βγαινει απο το κλουβι του.
Πχ στο δικο μου Parrotlet τα φρουτα/λαχανικα του τα δινω εκτος κλουβιου.
Αυτο βοηθα στο να μην λερωνει το κλουβι και βοηθα γενικα ειτε ειναι αποσπωμενος ο πατος ειτε οχι, γιατι οταν κολλανε υπολείμματα φρουτων/λαχανικων στο κλουβι ειναι μπερδεμα.
Βεβαια υπαρχει και η λυση να χρησιμοποιησεις αυτη την μπανιερα ως ταιστρα για ταισμα τροφων που λερωνουν εντος κλουβιου.
Για να συνοψίσω ειτε 60αρα παρεις ειτε 76αρα για το lovebird ειναι μια χαρα.
 
Την 76αρα ξεκάθαρα να πάρεις. Είναι τέλειο κλουβί και χωράει πολλά πράγματα μέσα. Εγώ εκεί έχω το ζευγάρι μου. Αν έχεις κάποια απορία για το λοβάκι σου ρώτα ελεύθερα.
 
Την 76αρα ξεκάθαρα να πάρεις. Είναι τέλειο κλουβί και χωράει πολλά πράγματα μέσα. Εγώ εκεί έχω το ζευγάρι μου. Αν έχεις κάποια απορία για το λοβάκι σου ρώτα ελεύθερα.
Το λοβακι το περνώ από πολύ καλό εκτροφέα φαίνεται υπεύθυνος και έχει άριστες κριτικές

το ότι είναι ήμερο βοηθάει και στο καθάρισμα αλλά και σε πολλά αλλά πράγματα

Η απορία μου είναι εάν έχει κάποιος μαγαζί που μπορεί να προτείνει για 76αρα
 
Ρίξε μια ματιά στο birdmarket. Από όσο ξέρω στέλνουν Θεσσαλονίκη.

αυτο εννοούμε όταν λέμε 76αρα σωστά;

Και πρέπει να βγάλω 3 από τις 4 ταιστρες η να αφήσω 2 ώστε να έχει σε κάθε μεριά φαγητό

είναι περίπου 2.5 μηνών το λοβακι
 
Back
Top