Ζευγαρώστρες κλειστού τύπου

kostasnio

PB Member
Εγγραφή
12 Δεκ 2007
Μηνύματα
98
Πόλη
Νέο Ηράκλειο
Σημερα της εστησα και της παρουσιαζω.

tmp565rl9ch3.jpg
 
Πολύ ωραιες φαίνονται! Να κάνω μόνο μία ερώτηση: Οταν τραβάς το μπλέ συρταράκι για να το καθαρίσεις, δεν μπορούν να βγούν από το κενό τα πουλάκια;
 
Exει καποιο κινουμενο μακρη πλαστικο και βγαζοντας το συρταρι κλεινει και δεν υπαρχη κινδυνος να χασης καποιο πουλακι.
Αυριο αν μπορεσω θα βγαλω φωτο και θα το δης, πιστευω να σε καλιψα.
 
Georgina, exoune klapeto apo mpiso pou klini to keno, otan trabas ta sirtaria.

Na dis sti fotografia.

Alexandros
 

Συνημμένα

  • 22062007002.webp
    22062007002.webp
    21,8 KB · Προβολές: 700
Σας ευχαριστώ και τους δυό για την άμεσση ανταπόκριση! Με καλύψατε πλήρως!

Καλή διαμονή στα πουλάκια σου! 🙂
 
Σημερα της εστησα και της παρουσιαζω.
Με γεια! Τι διαστάσεων είναι;
Οταν τραβάς το μπλέ συρταράκι για να το καθαρίσεις, δεν μπορούν να βγούν από το κενό τα πουλάκια;
Εκτός από τον τυποποιημένο "μηχανισμό", υπάρχει και μια καλή πατέντα που έχει κάνει ο Μάκης για να καλύπτει το κενό από το συρτάρι αλλά δεν μπορώ να βρω τη φωτογραφία. Μάκη…
 
Καλημέρα

Τις συγκεκριμένες τις έχω στο εκτροφείο μου 3 χρόνια.
Κατ εμέ, είναι ότι καλύτερο υπάρχει στην αγορά σαν κλουβί η ζευγαρώστρα.
Έχω σύνολο 10 ζευγαρώστρες, 2 κλούβες και 3 μικρά 40άρια.
Είναι πάρα πολύ ελαφρό σαν υλικό, καθαρίζεται πανεύκολα χωρίς καν να βάλω κάποια πίεση η και σαπούνι ακόμα.
Θα σας δώσω ενδεικτικό χρόνο καθαρίσματος των πάτων για όλα τα παραπάνω έως 15 λεπτά.
Καλορίζικες φίλε Κώστα και καλές γέννες.
 

Συνημμένα

  • Picture 032.webp
    Picture 032.webp
    32,1 KB · Προβολές: 571
Το ίδιο σκεπτικό με άλλο υλικό.
 

Συνημμένα

  • k 1.webp
    k 1.webp
    12,8 KB · Προβολές: 594
  • k 2.webp
    k 2.webp
    21,5 KB · Προβολές: 491
  • k 3.webp
    k 3.webp
    22,8 KB · Προβολές: 484
  • k 4.webp
    k 4.webp
    22,8 KB · Προβολές: 511
Είναι πανέμορφες. Πείτε μας κάτι και για το κόστος. Αν θελεί κανείς μπορεί να έχει λιγότερες, συναρμολογούνται, προστείθενται καινούργιες;
 
Οι δικές μου Δημήτρη είναι μελαμίνη
ιδιοκατασκευή 84χ30χ40
με κόστος περίπου 45 ευρώ.
 
ΤΙΜΗ
175 Ευρω η μια 162/40/40+
175 η αλλη +
90 ευρω μεταφορικα για παραδωση σε μια εβδομαδα απο Γερμανια.
440 Συνολο!
 
Τη εννοείς από κινέζικα και λοιπά;
Από τι έχω δει μέχρι τώρα νομίζω ότι είναι το καλύτερο και το βασικό πολύ πρακτικό (καθαριότητα κ λοιπά)που εκεί στην ευκολία είναι όλα τα ΕΥΡΩ.
Και όπως λέει ο λαός μας ο χρόνος είναι χρήμα!
 
Ποιος μιλησε για κινέζικα; Στο εμποριο(βλεπε μεγαλα Pet shops) πωλουνται πολυ καλές προσωψεις που θα μπορούσες να χρησιμοποιησεις σε συνδιασμο άλλων υλικων για να κάνεις τα κουτια π.χ μελαμινη που καθαρίζετε έυκολα. Προς θεου δεν ήθελα να πω κατι κακο.Απλος θα μπορούσε να σου βγει πιο οικονομικα.
 
Εγώ έχω φτιάξει κουτιά με μελαμίνη, με προσόψεις και συρτάρια της Graf. Η κατασκευή έγινε πολύ λειτουργική, δεν αντιμετωπίζω κανένα απολύτως πρόβλημα στη λειτουργία της. Η τιμή τους είναι ασυγκρίτως χαμηλότερη από αυτή των "έτοιμων", παρόλα αυτά δεν ξέρω αν μπορώ να πω με σιγουριά ποια από τις δύο περιπτώσεις είναι προτιμότερη.

Η Ιδιοκατασκευή γίνεται πολύ βαριά και έχω μόνιμα το άγχος της υγρασίας. Όπως και να έχει δεν μπορείς να κάνεις απολύτως στεγανό το "σόκορο" και αυτό είναι ένα πρόβλημα. Έπειτα, αν χρειαζόταν να κάνω μερικές ζευγαρώστρες επιπλέον, νομίζω πως δεν θα έπερνα την απόφαση να ξεκινήσω και πάλι τη διαδικασία κατασκευής.

Από την άλλη υπάρχουν οι έτοιμες τις οποίες ακόμη και μέσα στο νερό να τις έχεις δεν αντιμετωπίζεις κάποιο πρόβλημα. Είναι πολύ ελαφρύτερες κάτι που θεωρώ πλεονέκτημα και τέλος σκέφτεσαι τι θέλεις και σε εφτά μέρες το έχεις! Μόνο μειονέκτημα η διαφορά τιμής.

Με βάση τα παραπάνω αποφασίζει κανείς τι του κάνει και τι όχι. Προσωπικά αν χρειαζόμουν νέες ζευγαρώστρες, νομίζω πια πως θα αγόραζα τις έτοιμες για τα πλεονεκτήματα που αναφέρω και θα επωμιζόμουν τη διαφορά από το κόστος της ιδιοκατασκευής για να μην έχω τίποτα άλλο στο κεφάλι μου.
 
Back
Top