Διατροφή Ζεόλιθος στη διατροφή των καναρινιών

Ζεόλιθος έχει αναφερθεί μόνο ως υλικό υποστρώματος.
Βέβαια υπάρχει και ο καθαρός πόσιμος ζεόλιθος που χρησιμοποιείται από ανθρώπους για αποτοξινωτικούς λόγους, αλλά μόνο μία αναφορά υπάρχει νομίζω εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Εχει-ακαρεα-η-κατι-αλλο.18199/page-13#post-195096 ως χρήση για τα πουλιά.
Κάτι σε βρώσιμο δεν νομίζω.
 
Ειδα καπου οτι αναμιγνυουμε 20 γραμμαρια ζεολιθο σε πουδρα με την αυγοτροφη

Σε ενα κιλο αυγοτροφης
 
Ειδα καπου οτι αναμιγνυουμε 20 γραμμαρια ζεολιθο σε πουδρα με την αυγοτροφη

Σε ενα κιλο αυγοτροφης
Που το είδες Βασίλη; Εδώ στο φόρουμ ή κάπου αλλού; Μπορείς να μας δώσεις στοιχεία της αναφοράς, link π.χ. ;
Δεν ξέρω αν ισχύει, δεν το θεωρώ απίθανο φυσικά αφού χρησιμοποιούμε ζεόλιθο στα ψάρια που είναι διαφορετικοί οργανισμοί βέβαια αλλά πολύ πιο ευαίσθητοι, ωστόσο πρέπει να επισημάνουμε την διαφορά αυτού που λέμε ζεόλιθος γενικά από τον απόλυτα καθαρό κατάλληλο για βρώση-πόση ζεόλιθο.
 
εγω χρησιμοποιω ζεολιθο στην αυγοτροφη των πουλιων μου!
Συγκεκριμενα της εταιριας landmark που με εχει βολεψει πολυ!

ζεόλιθος-landmark.jpg

πληροφοριες για το προϊον μπορειτε να βρειτε στη σελιδα της https://community.petbirds.gr/threads/landmark.42936/
 
ναι μαρια γι΄αυτο, φυσικα θελει μικρη ποσοτητα παντα. Γενικα τα προϊοντα της εταιριας αυτης με εχουν βολεψει μια και ειναι οικονομικα, ελληνικα και ποιοτικα!
 
Να σου πω την αλήθεια, επειδή λόγω των ενυδρείων έχω καλή γνώμη για τον ζεόλιθο, ρώτησα σήμερα στο pet4u περνώντας αλλά δεν έχουν το προϊόν και ήθελα να σε ρωτήσω μόνο από αυτό το eshop το βρίσκεις;
 
οχι η εταιρια αυτη συνεργαζεται με διαφορα πετ σοπ, εγω το παιρνω απο το δικο μου πετ σοπ και φιλο στο Μενιδι.
 
Για αποτοξίνωση το χρησιμοποιείς Μαριλένα μου;

Να τονισω οτι το χρησιμοποιω στα πουλια μου, περα απο την αποτοξινωση (γιατι δεσμευει την αμμωνια και το υδροθειο απο τα κοπρανα), γιατι βοηθά και στο πεπτικό σύστημα και την πιο ομαλη απορροφηση του ασβεστιου, που σε ορισμενες περιοδους οπως η αναπαραγωγη το εχουν αναγκη.
 
τα προϊοντα της landmark ειναι αρκετα οικονομικα
προσεξε μονο αυστηρα τη δοσολογια, δεν πρέπει να ειναιν παραπάνω απο το 2% του ημερήσιου σιτηρεσιου
 
Είναι και πολύ άμεσοι στην εξυπηρέτηση. Ήθελα να μάθω το δίκτυο πωλήσεών τους στις περιοχές που κινούμαι και αν και σ/κ είχα άμεση ανταπόκριση. Μετά την χρήση, θα επανέλθω για συμπεράσματα :)
 
Back
Top