Φροντίδα Μπορεί ο ζεόλιθος να επηρεάσει αρνητικά το βάψιμο των καναρινιών;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ariadnh
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Δεν έχεις να καθαρίζεις σχάρα
Και αυτό.

Αλλά και οικονομικοί οι λόγοι. Άλλαξα τα κλουβιά μου πρόσφατα και για να μπει σχάρα σε αυτό θα έπρεπε να έβαζα κι άλλο στυλό σίδερο για σκελετό) και οι τιμές των υλικών έχουν ξεφύγει.
[automerge]1664620729[/automerge]
Υπάρχουν και τα πελλετ κυτταρινης εντελώς φυσικό προϊόν πάρα πολύ απορροφητικό και ασφαλές!
Σε ευχαριστώ για το μήνυμα. Αυτο όταν βραχεί γίνεται σκόνη?
 
@Ariadnh το πέλλετ πάντως είναι καλή επιλογή, εμένα ούτε οι παπαγάλοι ούτε τα καναρίνια το έτρωγαν είχε καλή απορρόφηση. Στα αρνητικά του βάζω το βάρος το κόστος το ότι άμα βραχεί πολύ φουσκώνει και γίνεται σκόνη και ότι θα πρέπει να το αλλάζεις όλο γιατί είναι δύσκολο να ξεχωρίζεις καθαρά από βρώμικα. Στα θετικά είναι ότι δεν το τρώνε είναι αρκετά φυσικό και έχει μυρωδιά ξύλου
 
Τελευταία επεξεργασία:
Σε ευχαριστώ.. Βάζω φωτογραφία αυτό που αγόρασα. Μυρίζει έντονα ξύλο.. Δεν ξέρω αν αυτό είναι ενοχλητικό στα πουλιά.

Είναι 3 έντονα και ένα χιονε
 

Συνημμένα

  • 0_IMG_20221001_184136.webp
    0_IMG_20221001_184136.webp
    93 KB · Προβολές: 11
Δηλαδή τι πλεονεκτημα δίνει σε σύγκριση με ένα κλουβί που έχει σχάρα;

Εκτός από αυτά που σου απάντησαν, τα οποία προσωπικά δεν τα θεωρώ ιδιαίτερα πλεονεκτήματα, βοηθάει στο να πατάνε τα πουλιά με ολόκληρα τα πέλματα και ανοιχτά τα δάχτυλα καθώς και να τσιμπολογάνε από κάτω σαν τις κότες κάτι που τους αρέσει είναι αγχολυτικό και συνήθιζαν στη φύση.
Επίσης αποφεύγονται τυχόν τραυματισμοί των πουλιών και του πτερώματος τους κάτι που δεν το θέλουμε πριν τον εκθεσιασμό τους.

Προσωπικά χρησιμοποιώ σχάρα στα κλουβιά την οποία καμιά φορά την αφαιρώ τις 1-2 πρώτες ημέρες που αλλάζω υπόστρωμα (SaniBird) και είναι πεντακάθαρο...

υγ Φυσικά δεν είχα δει την απάντηση του @ΙΩΆΝΝΗΣ...😉
 
Back
Top